Jeżyna -wymagania,uprawa cz.1

Drzewa owocowe
Zablokowany
mila1003
200p
200p
Posty: 487
Od: 9 mar 2009, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Post »

Witam. Mam jeżynę bezkolcową, niestety nie znam odmiany i tu poniekąd tkwi mój problem. Owoce na zdjęciu nie są zbyt duże, poprzednie były sporo większe, ale tylko te mi zostały na krzaku. Owocuje pierwszy rok. Niestety są okropnie kwaśne. I stąd moje pytanie? Czy znacie jakąś odmianę która ma bardzo kwaśne owoce - chce kupić inną odmianę ale nie chce przez przypadek trafić na tę samą a szkółkarzom już nie wierzę - ta też miała mieć słodkie owoce. Czy może też jest tak, że smak zależy od czegoś innego - nawożenia, nasłonecznienia, itp.? Wrzucam zdjęcie jeśli to może pomóc w ustaleniu odmiany.
Obrazek
szymon210892
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 11 sie 2009, o 09:57

Jeżyna bezkolcowa

Post »

Bardzo proszę po potwierdzenie czy dobrze posadziłem jeżynę
wziąłem sadzonki z pendów które odchodziły od łodygi głównej
ziemie zmieszałem torfowa żwir i ogrodowa
i proszę o podanie mi co mam dalej robic

a to zdjęcia sadzonek

Obrazek Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Zostaw do ukorzenienia. Cieniuj i podlewaj, ale nie przelewaj, żeby nie zgniły.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
szymon210892
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 11 sie 2009, o 09:57

Post »

a jak długo trzeba czekać do ukorzenienia
szymon210892
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 11 sie 2009, o 09:57

Post »

poczym poznać że jeżyna się ukorzeniła
i co później zrobic]
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Ja bym radziła zostawić tylko po jednym liściu, resztę obciąć.
Waleria
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Jeśli chodzi o stanowisko, to ja mam posadzone przypadkowo( jak sadziłam to myślałam, że to pnąca roślina, a teraz włazi do sąsiada) dwa krzewy jeżyny przy ogrodzeniu o strony południowej, ale przysłania ją świerk serbski i pęcherznica, a więc ma sporo cienia.Wszyscy się dziwią (łącznie ze mną), że ona tak zasłonięta przed słońcem rośnie i owocuje jak szalona :) Owoce ma duże i smaczne.U sąsiada po przeciwnej stronie ulicy, na otwartym i słonecznym miejscu tej zimy zmarzła całkowicie, a moja ma się dobrze( była w podobnym wieku), trochę tylko podmarzła, ale owoców ma dużo, łatwo opadają, wiec trzeba zbierać systematycznie:) Nie bardzo wiem co z nimi robić, bo szybko się psują, a rodzina już jeść nie chce :?

Szymon- na zimę musisz wstawić sadzonki do chłodnego pomieszczenia, młode zmarzną w gruncie.Ja swoją jedną kupowałam, a drugą mam z ukorzenionej samoistnie końcówki pędu.Jej długie pędy gdy dotkną wilgotnej gleby to łatwo się ukorzeniają, ale trwa jakieś dwa lata zanim zrobi się owocujący krzak.
zachcianka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 lut 2009, o 21:43
Lokalizacja: poznan

Re: Co uciąć -jeżyna bezkolcowa ?

Post »

Jurek_stok pisze:Kochani! Kto ma chęć i może niech pomoże. Pomożecie!!!
Moja jeżyna bezkolcowa bardzo ładnie obrodziła. Mam 4 pędy długie, na których są pędy krótkie a na nich owoce. Mam też 3 nowe pędy długie, które nie owocują bo będą owocowały w przyszłym roku. Cykl owocowania na pędach dwuletni. Tyle wiem. A teraz schody! Czytam o wycinaniu pędów, które owocowały. To też już wiem. Ale nie wiem, bo nie mogę nigdzie się doczytać, a może źle czytam, które pędy należy wyciąć te długie 2-3 metrowe, w całości z tymi krótkimi, które na nich rosły i owocowały czy też tylko te krótkie, które miały owoce. Proszę o oświecenie mnie w tej sprawie, bo tylko patrzeć jak rozpoczną się zbiory owoców, a potem Co....?
Mam taką jeżynę od kilku lat i obcinam ją zaraz po owocowaniu ,a nowe pędy rozpinam na pergoli. Co roku pięknie owocuje. Jeżyna potrzebuje kwaśnej gleby, więc jesienią i wiosną nalezy podsypać kwaśny torf. Pozdrawiam i życzę udanych zbiorów. :lol:
zachcianka
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

Najlepiej jest wycinać, a własciwie nawet wyłamywać pędy, które juz owocowały na wiosnę w nastepnym roku. Pędy są już suche i wyłamuja się przy samej ziemi, nie trzeba używać sekatora. Ja swoje jeżyny nie rozpinam na drutach, tylko wiążę je lużno w połowie wysokości. Pędy się nie wyłamują, a owoce mają wystarczająco dużo światła, żeby dojrzały:

Obrazek
dafit
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 20 maja 2009, o 21:47
Lokalizacja: olsztyn

Post »

Witam :)

Ja mam pytanko czy jak mam teraz jeżynę bezkolcową, która ma ze 3 pędy owocujące, to jak po zerwaniu owoców je obetnę i wsadzę patyki do ziemi w doniczkach postawie w piwnicy lub w pokoju* to zrobią są szanse na zakorzenienie i będą z tego "ludzie" ?

_____________________
*) niepotrzebne skreślić
szymon210892
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 11 sie 2009, o 09:57

Jeżyna bezkolcowa do ukorzenienia sadzonki

Post »

Proszę mi powiedzieć czy posadzone przeze mnie sadzonki z młodych pędów jeżyny jeszcze wypuszczą korzenie czy już z nich nic nie będzie wsadziłem je prawie miesiąc temu i niektóre liście uschły ale łodyga jest zielona podlewam je regularnie proszę mi także powiedzieć co potem jak je zimować i kiedy mogą się pojawić pierwsze świeże liście
Z góry serdecznie dziękuję
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Post »

Nie rozumiem dlaczego niektórzy utrudniają sobie sposób rozmnażania jeżyn. Ja jak chciałem rozmnożyć jeżynę to tegoroczny pęd przygiąłem i do ziemi wsadziłem wierzchołek. Tak zostawiłem do wiosny przyszłego roku. Na wiosnę jak zaczęły wypuszczać liście odciąłem pęd tak ze 40cm nad ziemią. Tak pozostawiony do jesieni wykopałem go i posadziłem na nowe miejsce uprawy. Jeśli chcemy uzyskać więcej sadzonek to cały jeden pęd przysypujemy cienką warstwą gleby. W miejscach gdzie były liście wyrosną pędy.
wodnik
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Waleria pisze:Ja bym radziła zostawić tylko po jednym liściu, resztę obciąć.
Czemu tego nie zrobiłeś? Tak jakbyś miał gorączkę i kazali Ci jechac na rowerze... Pęd nie ma czym pobierać wody, a za to odparowywać... tak! Jeszcze teraz to zrób.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”