Śliwa - choroby i szkodniki Cz.1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Krzysztof usun. pisze:...pomyłki zdarzają się każdemu i nie należy przekreślać nikogo po jednej wpadce...
Dokładnie - a ja szczerze mówiąc byłbym zadowolony z takiej pomyłki... choć wielkość owoców odmiany 'Opal' nie jest rewelacyjna, to po pierwsze 'Renkloda Ulena' owocuje również często przemiennie, po drugie - z reguły mniej obficie (akurat ten rok jest u nas wyjątkiem), po trzecie - zdecydowanie później wchodzi w pełnię owocowania. No i smak... kwestia gustu oczywiście, jednak i pod tym względem skłaniam się osobiście w kierunku "śliweczki-piłeczki" :lol:
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
giza
1000p
1000p
Posty: 1718
Od: 1 paź 2007, o 00:40
Lokalizacja: Wrocław

Post »

A co to za paskudztwo? Pierwszy raz ulena mi choruje, domyślam się, że jakis grzyb. Owoce gnija. Czym i ile razy potraktowac?

Obrazek
Pozdrawiam, giza vel Gabryśka:)

Rewolta – 05.2007r. C.d. 2009
PiotrekBe
100p
100p
Posty: 193
Od: 21 lip 2009, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska/ogród Małopolska okolice Bochni

Post »

Witam

Proszę o odpowiedź czym najlepiej opryskać młode drzewka śliw (posadzone na wiosnę) na przędziorki i szpeciele. I czy można wykonać ten oprysk jeszcze teraz w połowie sierpnia.
PiotrekBe
100p
100p
Posty: 193
Od: 21 lip 2009, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska/ogród Małopolska okolice Bochni

Post »

Witam
Co to za dziwne pęknięcia na młodych gałązkach śliwy węgierki? Czy trzeba się tym przejmować?

Obrazek
Obrazek
cx

Post »

Witam.
Gizo,masz...zestaw chorób grzybowych i chyba też szpeciele.No cóż o tej porze roku sobie odpuść opryski.W przyszłym zacznij wiosną,Topsin(15ml/5l),po kwitnieniu.

Piotrek ,podobnie ,połowa sierpnia to za późno na walkę ze szkodnikami.Te spękania to efekt żerowania szpecieli.W przyszłym sezonie:eko-Tiotar(siarkol) trzy razy co 7-10 dni,pierwszy w zielonym pąku;lub nie eko np Talstar po kwitnieniu i powtórzyć np Omite.
Awatar użytkownika
giza
1000p
1000p
Posty: 1718
Od: 1 paź 2007, o 00:40
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Dziękuję Krzysiu. Czyli grzybowa kolekcja :twisted:
Pozdrawiam, giza vel Gabryśka:)

Rewolta – 05.2007r. C.d. 2009
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Co to za choroba grzybowa atakująca śliwę:
-Dąbrowicką
Obrazek Obrazek Obrazek
- Brzoskwiniową.
Obrazek Obrazek Obrazek
makar42
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 sie 2009, o 08:01
Lokalizacja: Rybnik

Post »

Mam 15-letnią śliwę. Był czas, że owocami tego drzewa obdarowywałem (wiadrami) sąsiadów. Od dwóch, może trzech lat, gdy owoce wchodzą w okres dojrzewania, marszczą się od ogonka, a te w większych skupiskach, masowo gniją. Załączam fotki. Liście wydają się być zdrowe. Cóż to więc takiego ?
http://img194.imageshack.us/img194/1222/img0010bpj.jpg
http://img195.imageshack.us/img195/8829/img0011j.jpg
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych (monilioza)
Pozdrawiam serdecznie :wink:
makar42
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 sie 2009, o 08:01
Lokalizacja: Rybnik

Post »

Poczytałem trochę o moniliozie. Na mojej śliwie nie występują opisane w necie objawy tej choroby. Np. na www.klinikaroslin.com czytam "Objawy choroby, brunatnej plamistości liści drzew pestkowych są łatwe do odróżnienia nawet dla niedoświadczonego ogrodnika. Pierwsze objawy możemy zaobserwować już pod koniec kwitnienia. Początkowo porażeniu ulegają kwiaty, które najpierw staję się wodniste, a następnie, w stosunkowo krótkim czasie więdną, brązowieją i zasychają. Z zainfekowanych kwiatów patogen szybko przemieszcza się do krótkopędów, a następnie kolonizuje całe gałęzie powodując nekrozę kory i zamieranie gałęzi." U mnie, nic z tych rzeczy. Drzewo zakwita pięknie, żadnego usychania krótkopędów. Owoce rozwijają się prawidłowo aż do momentu, kiedy zaczynają się przebarwiać...
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Erazm pisze:Co to za choroba grzybowa atakująca śliwę:
-Dąbrowicką
Obrazek Obrazek Obrazek
- Brzoskwiniową.
Obrazek Obrazek Obrazek
Dodatkowo zamieszczam zdjęcia poszczególnych liści z obu stron. Objawy te występują też na śliwach okolicznych sąsiadów.
Śliwa Brzoskwiniowa:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Śliwa Dąbrowicka:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Krzysiu, to jest śliwa Jojo, niepokoją mnie te liście, identyczne są na renklodzie Ulenie (tam już owoce zjedzone), co to może być? W tym roku to już chyba nic nie można zdziałać, bo niedługo owoce będą dojrzewać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dodam jeszcze, że na rosnących obok Stanley-u i na renklodzie Althanie liście są normalne, zielone.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Witam,
weźcie proszę pod uwagę jedną rzecz - ten rok był nietypowy pod kilkoma względami... jednym z nich była bardzo duża ilość opadów deszczu. Miało to różnoraki wpływ na drzewa owocowe. Z jednej strony spowodowało to intensywny rozwój chorób (szczególnie drobnej plamistości liści drzew pestkowych - widocznej na wielu Waszych zdjęciach, brunatnej zgnilizny czy chorób kory i drewna). Z drugiej strony doszło "do wypłukania" składników pokarmowych, zwłaszcza mikroelementów. I w tym cała tajemnica. Kiedy objawy braku składników pokazują się w momencie tuż przed zbiorem owoców czy już po (czereśnie, wiśnie) - nie jest to problem w tym roku. Trzeba pamiętać jednak o uzupełnieniu składników na wiosnę.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”