Ryby w naszych oczkach dyskusje

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Post »

straty zawsze muszą być
takie prawa przyrody
pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
darla80
1000p
1000p
Posty: 1299
Od: 29 sie 2008, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/podlaskie

Post »

Witajcie :D
Czy Ktoś z Was jest w stanie rozpoznać na zdjęciach czy faktycznie kupiliśmy małe karpie koi :roll: ?
Z góry ślicznie dziękuję za pomoc :wink:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
barakuda
100p
100p
Posty: 159
Od: 16 lut 2007, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytom

Post »

Fotki trochę mało wyraźne ,ale prawdopodobnie są to koi.Karpie w odróżnieniu od karasi posiadają wąsy.U czerwonej ryby trudno to jednoznacznie stwierdzić trochę źle pozowała ale w oczku da się to zauważyć .
Awatar użytkownika
darla80
1000p
1000p
Posty: 1299
Od: 29 sie 2008, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/podlaskie

Post »

barakuda pisze:Fotki trochę mało wyraźne ,ale prawdopodobnie są to koi.Karpie w odróżnieniu od karasi posiadają wąsy.U czerwonej ryby trudno to jednoznacznie stwierdzić trochę źle pozowała ale w oczku da się to zauważyć .
dziękuję za pomoc :D
Ciapata ma wąsy,u pomarańczowej właśnie nie bardzo :roll:
To,że się da zauważyć w oczku to czy chodzi o to,że raczej żeruje,pływa bliżej dna(bo akurat tak jest w jej przypadku) :roll: ?
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Nie widać dokładnie, lecz jeśli mają w kącikach pyska wąsiki (szt 2, po 1 na każdej stronie), to karp Koi (Cyprinus carpio Koi),a jeśli ich nie ma, to jest to forma ozdobna karasia złocistego (Carassius auratus). Ta z wąsami to najprawdopodobniej najpopularniejsza odmiana karpia koi, odmiana kohaku.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Harryangel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 246
Od: 24 cze 2007, o 00:24
Lokalizacja: Suwałki

Re: Ryby w naszych oczkach

Post »

Jeżeli chodzi o napowietrzanie stawu zimą, to gdzieś czytałem, że jest jeszcze jeden sposób. Gdy lód już zgrubieje i można po nim chodzić, wybija się przerębel i spod lodu wypompowywuje część wody tak, by pod lodem utworzył się duży "bąbel" powietrza. Oprócz zapewnienia swobodnej wymiany gazowej sposób ten ma przy okazji zapobiegać dalszemu zamarzaniu zbiornika.
Pozdrawiam
Krzysiek
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ryby w naszych oczkach

Post »

Owszem jest taki sposób, lecz ma jeden mankament. Nigdy nie wiesz jak to długo będzie trwało, zanim będziesz mógł wejść na lód. Trwa to ok tygodnia lub dłużej w zależności od mrozu. A zę w dzisiejszych czasach mróz trzyma dwa trzy dni. potem się ociepla, lód się roztapia i po kilku dniach zaczyna się od początku. A kilka dni lodu na oczku, może załatwić ryby przyduchą. Zależy to również od ilości osadów dennych. Rodzaju ryb, karasie są bardziej wytrzymałe na niedobory tlenu w wodzie lecz nie znoszą siarkowodoru który zbiera się pod lodem.
Dlatego najlepsza jest profilaktyka, nie powinno się dopuścić do przyduchy, napowietrzaniem, lub tam gdzie nie ma prądu snopkami trzciny, czy styropianowymi przeręblami, z tym tylko, że te ostatnie potrafią zamarzać wewnątrz przy większych mrozach, lub być przez lód wypychane. Dlatego trzeba je często kontrolować. Przy większych mrozach (poniżej -10stC), co dwa dni maksymalnie.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Donneczka
200p
200p
Posty: 348
Od: 16 cze 2009, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ELBLĄG OKOLICE

Re:

Post »

Jacku a powiedz mi jak spuszczasz wodę z oczka to gdzie trzymasz ryby? Mnie czeka taki zabieg na wiosne. Chce trzymać ryby w dużej wannie takiej od kąpieli ale czy musze jakies napowietrzenie zastosowac? Ja mam około 60 szt koi, 40szt orf. Muszę wymienić folie a boje sie że ryby mogą ucierpieć. Samo wypompowanie wody to jeden dzien... założenie foli drugi dzien i napompowanie wody trzeci dzien. Więc trzy dni bez oczka....a ryby w wielkim stłoczeniu.
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Ryby w naszych oczkach

Post »

zawsze kupuję baseny dla dzieci, traktuję je jako jednorazowe
napełniam wodą z oczka, włączam napowietrzanie
po wyczszczeniu oczka wodę przepompowuję z basenu do oczka, przerzucam ryby i uzupełniam poziom wodą wodociągową
ważne jest aby jak najwięcej wody z oczka zmagazynować na okres czyszczenia w zbiornikach rezerwowych
później nie będzie problemu z zachowaniem rónowagi biologicznej
pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
Donneczka
200p
200p
Posty: 348
Od: 16 cze 2009, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ELBLĄG OKOLICE

Re: Ryby w naszych oczkach

Post »

Jacku ale to chyba jakies wysokie baseny? Jak kupiłam orfy i wpusciłam je do wielkiej misy aby sie oswoiły z woda to niektóre wyskoczyły z niej na ziemie. Stąd moje pytanko o wysokość basenu. Albo muszę je przykryć siatka z obciązeniem (kot).
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Ryby w naszych oczkach

Post »

stosuję wysokie na 50cm
siatką zawsze można nakryć
w tej chwili mam w oczku tylko karpie koi, są stosunkowo spkojne w tych basenach dlatego nie nakrywam ich siatką
pozdrawiam
Jacek
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ryby w naszych oczkach

Post »

Ja natomiast robię składaną konstrukcję z desek i wykładam grubą folią ogrodniczą lub budowlaną. Wygląda to mniej więcej tak:

Obrazek

W dolnej części rysunku sposób podwyższenia ścianek w przypadku konieczności podwyższenia ścianek zbiornika w celu zwiększenia jego pojemności. Całość buduję na trawniku. Zbiornik po wpuszczeniu ryb przykrywam napiętą siatką, którą używam jesienią przeciw liściom nad oczkiem, wcześniej wkładam do zbiornika kostki napowietrzające, jeśli ryby mają być w zbiorniku kilka dni.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
mirek338
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 23 mar 2014, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Konary i Dąbrowa górnicza

Ryby w oczku.

Post »

Mam oczko wodne 7 lat a wnim rybki(karasie kolorowe).Na zime wkładam do wody ,zwiniętom w rulon mate ze słomy,do połowy głębokości.Jak w zime są duże mrozy,wycinam piłką otwór taki żeby weszła pompa.Wypompowuje 3-4 cm.wody i zatykam otwór steropianem.Zawsze ryby przeżyją.Nie powinno się wyrąbywać przerębli,bo można obudzić ryby z letargu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”