Berberys - cięcie

Drzewa ozdobne
marivsz
1000p
1000p
Posty: 1230
Od: 9 sie 2008, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków/ Leżajsk

Post »

Ja swoje berberysy tnę często, mam w głowie jakiś model jak mają wyglądać i staram się to przenieść na krzaka, ale to zależy od Ciebie, jak chcesz żeby wyglądały:)
ogródeczek
storczyki
"Czasem człowiek sądzi, że ujrzał już dno ludzkiej głupoty, ale spotyka kogoś, dzięki komu dowiaduje się, że ta studnia jednak nie ma dna. "
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Zbyt małe berberysy cięciem można zniszczyć :roll: Muszą to być dobrze ukorzenione rośliny( rosnące jakieś dwa sezony) i ewentualnie przyciąć można wiosną.Ja swoje tnę 'kosmetycznie' mają prawie 20 lat , rosną i same sie dostatecznie krzewią.
Awatar użytkownika
Tomcio Paluch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 mar 2007, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Berberys - cięcie

Post »

Muszę zrobić cięcie odmładzające żywopłotu z berberysa Thunberga. Nie chciałbym popełnić błędu ponieważ żywopłot jest długi i odtworzenie go może być bardzo kosztowne ;). Czy radzicie zrobić cięcie na 2 tury (rok po roku)? Jaki byłby najlepszy termin do cięcia?
Bóg stworzył jedzenie a diabeł kucharza!!!
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Berberys - cięcie

Post »

Berberys bardzo ładnie regeneruje mocno przycięty. Dla bezpieczeństwa jednak postaraj się umieścić zdjęcie - zbliżenie krzewu. Obejrzymy i podpowiemy w którym miejscu ciąć. A ciąć można już w marcu.
(Nie używaj proszę zielonego koloru w postach - jest zastrzeżony dla moderacji :D )
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Tomcio Paluch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 mar 2007, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Berberys - cięcie

Post »

Tak to wygląda:
Obrazek Obrazek

:)
Bóg stworzył jedzenie a diabeł kucharza!!!
Florian05
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 132
Od: 8 paź 2008, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Berberys - cięcie

Post »

Tomcio Paluch, a dlaczego musisz zrobić cięcie odmładzające?
Na pierwszym zdjęciu widać, że ten żywopłot był już przycinany, miał nadaną wysokość.
Cięcie odmładzające polega na usunięciu starych pędów.
W przypadku kłującego berberysu, ze względów praktycznych, przy cięciu odmładzającym odcina się wszystkie pędy, tak stare jak i nowe.
Berberys bardzo dobrze znosi przycinanie.
Możesz to zrobić na dowolnej wysokości, poczynając od poziomu gruntu.
Tylko po co?
Po cięciu będziesz miał na początek pustkę zamiast żywopłotu, który już jest uformowany.
Awatar użytkownika
Tomcio Paluch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 mar 2007, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Berberys - cięcie

Post »

Niestety jest słabo rozgałęziony w dolnej części, ma sporo prostych odrostów odbijających od korzenia co w sumie powoduje że dolne partie są słabo ulistnione i żywopłot ma właśnie tam prześwity. Oczywiście nic na siłę, w takiej formie też prezentuje się całkiem całkiem, ale gdyby był jakiś mało inwazyjny sposób żeby zagęścić dół to oczywiście chętnie bym to zrobił.
Bóg stworzył jedzenie a diabeł kucharza!!!
Awatar użytkownika
Anna29
500p
500p
Posty: 588
Od: 4 maja 2008, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Berberys - cięcie

Post »

A ja mam pytanie odnośnie cięcia kiedy jeszcze nie ma liści. Można to zrobić teraz?
Rozrosło mi się porządnie i zawadza na drodze na tył altanki. Chciałabym go trochę okiełznać. :wink:
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Berberys - cięcie

Post »

Tomcio Paluch pisze:Niestety jest słabo rozgałęziony w dolnej części, ma sporo prostych odrostów odbijających od korzenia co w sumie powoduje że dolne partie są słabo ulistnione i żywopłot ma właśnie tam prześwity. Oczywiście nic na siłę, w takiej formie też prezentuje się całkiem całkiem, ale gdyby był jakiś mało inwazyjny sposób żeby zagęścić dół to oczywiście chętnie bym to zrobił.
Nie zagęścisz dołu, berberys jest wybitnie światłolubny, z dołu wybije, ale nie rozgałęzi się, bo szybko pójdzie w górę do światła.Jest dobrze, będą liście to tych prześwitów nie będzie widać.

Ja mam natomiast inny problem.Mój jest stary ok.20 letni bordowy berberys Thunberga (z nasion), gałązki ma przewisające, szeroko rośnie przez co jest niewysoki.Jeden krzew kilka lat temu 'wyłamał' się z szeregu i ciągle silnie wybija długimi prostymi pędami.Wycinam( masakra, strasznie trudno tam się dostać) u podstawy z uporem maniaka.Nie wiem dlaczego pędy nie chcą rosnąć łukowato jak te stare, ale chyba właśnie przez brak światła.Chciałam odmłodzić cały żywopłot( od ulicy), ale boję się, że urosną mi takie wysokie, 'słupowate' krzaki :roll:
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Berberys - cięcie

Post »

Selli sama sobie odpowiedziałaś - z nasion!!! :lol: Masz zapewne jeden egzemplarz, który otrzymał w genach takie właśnie cechy i nie będzie przewisał, tylko rósł sztywno :roll:

A co do cięcia żywopłotu - można go nisko przyciąć, nieco zagęści się na dole. :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Pani Szlązkiewicz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1026
Od: 25 sty 2006, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Kontakt:

Re: Berberys - cięcie

Post »

Ja odnośnie przycinania mogę tylko dodać żeby uważać w trakcie cięcia starych egzemplarzy, dawno nie poddawanych temu zabiegowi. Berberysy źle regenerują na starym drewnie, jeśli ciachniemy zbyt nisko np. wieloletnią 'Superbę' może w skrajnych przypadkach nie odbić lub długo dochodzić do siebie.
Awatar użytkownika
Tomcio Paluch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 mar 2007, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Berberys - cięcie

Post »

Dziękuję za cenne informacje, wstrzymuję się z cięciem w takim razie:)))
Bóg stworzył jedzenie a diabeł kucharza!!!
Awatar użytkownika
Skarone
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 paź 2011, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niemcy

Re:

Post »

Witajcie,
ale slicze sa te berberysiki :)
Ja, jak do tej pory nie mialam i nie mam zadnego doswiadczenia z berberysami.
Zamowilam sobie kilka odmian zeby miec ladnie i kolorowo i nawet zimowa pora.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”