Berberys - cięcie

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Niektóre berberysy wymagają początkowego przycinania, aby się mocno zagęściły. Wszystko zależy od odmiany.

W tym przypadku zalecałabym jednak przycinanie, bo krzew ( duży krzew) został przesadzony.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Pod tym względem, zgadzam się Aniu. :D
Awatar użytkownika
MalaRybka
1000p
1000p
Posty: 1352
Od: 22 mar 2007, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 3 km od Bydgoszczy

Post »

Lila, piękne te twoje berberyski :)
Mój krzew jest ma ok 2 m wysokości, rósł w mało sprzyjających warunkach, był prawie cały zielony, a tylko górne listki były troszkę wybarwione. Od dołu jest praktycznie łysy.
Chcę go przyciąć, żeby się zagęścił, ale też żeby ułatwić mu wiosenny start (mam go dopiero od jesieni 2007). Chciałabym, aby mój krzaczek wyglądał tak pięknie jak u Lili :)
Pozdrawiam serdecznie. MałaRybka.
Ogród Rybki
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

W powyższym przypadku przyciąłbym tak jak kilka osób zalecało powyżej, ale tylko na początku bo tak poza tym to w pełni popieram to co napisała Lila o ile mamy wystarczająco dużo miejsca to berberysy najładniej wyglądają z łukowato wygiętymi gałązkami i gdy rosną swobodnie, jednak jeśli na początku roku przytnie się berberysa to w ciągu roku potrafi przyrosnąć na tyle, że gałązki się wygną. Dużo większą wadą przycinania berberysów jest brak kwitnienia lub słabe kwitnienie a co za tym idzie brak owoców w okresie jesienno zimowym. Ograniczamy w ten sposób walory ozdobne berberysa. Jeśli ktoś ma dużo miejsca to naprawdę nie warto.

Ja niestety ze względu na ograniczoną przestrzeń muszę przycinać te nie kolumnowe odmiany berberysów :(
Gdybym mógł to wolałbym jednak tego unikać.

poniżej zdjęcie mojego seniora z juniorem u dołu w okresie jesiennym, oba niestety przycinane 2 x do roku
Obrazek
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Piękna kompozycja, chwaściku. :P
Ja oszczędziłam swoje sadzonki i nie cięłam po zakupie, więc...teraz opitoliłam króciutko,
by wreszcie było widać, że to krzewy, a nie rzadkie krzewinki :)
Ale może za rok, dwa gdy dorosna będę mogła pochwalić się takimi okazami, jak Twoje.
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

hanka55 pisze:Piękna kompozycja, chwaściku. :P
Dzięki Haniu! :)
Nawet nie wiesz jak się cieszę gdy komuś coś się u mnie podoba. To cud, że mi się coś udało bo jestem zupełnym analfabetą kompozycyjnym. :(
W okresie nie jesiennym wygląda to trochę inaczej (te same berberysy z tawułą Goldmound):
Obrazek
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Miałem 2 berberysy i ich nie przycinałem ponieważ długie zwisające gałęzie są całą ozdobą tej rośliny a w późniejszym czasie pokarm dla ptaków.Całkowicie zgadzam się z Lilą 31. :D
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

chwaścik pisze: Nawet nie wiesz jak się cieszę gdy komuś coś się u mnie podoba. To cud, że mi się coś udało bo jestem zupełnym analfabetą kompozycyjnym. :(
W okresie nie jesiennym wygląda to trochę inaczej (te same berberysy z tawułą Goldmound):
Obrazek

No to teraz powiem, bez ogródek. :lol:
Dla mnie jest to profesjonalna kompozycja dobrego architekta krajobrazu : kolory, faktura, pokrój.
Jest po prostu - świetna i piszę to, bez kadzenia, chwaściku.
Masz talent, ot co! :P
ttangel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 mar 2008, o 20:37

Berberysy

Post »

Witam. mam pytanie czy berberysy się przycina? Jeżeli tak to czy mogę to zrobić teraz?Pozdrawiam i proszę opodpowiedz.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Koniecznie poczytaj nasze forum. A zacznij od wątku przyklejonego na górze tej sekcji:
- Przyklejony: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ewa1966
100p
100p
Posty: 108
Od: 26 sty 2009, o 13:56

Jak i kiedy podciąć berberys

Post »

Witam .Mam piękne krzaczki berberysów czerwonych posadzonych wczesną wiosną.Zauważyłam,że mają ok 15 cm odrosty,czy mam je już podciąć ?Słyszałam ,że robi się to w połowie sierpnia.Jeśli tak to proszę o podpowiedź ile mam skrócić te odrosty?Powinnam je może zasilić np.azofoską? Z góry dziękuję ,pozdrawiam
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Nie bardzo rozumiem :? Urosły 15 cm? To właściwie nie ma za bardzo czego przycinać :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Zostaw je w spokoju, ani nie przycinaj, ani nie syp żadnego nawozu.Berberysy maja bardzo małe wymagania pokarmowe i świetnie rosną na nieco uboższych glebach.Znam takich co sypali, a potem skarżyli się, że listki zasychają :?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”