Kompost ze słomy i liści?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
ANTOŚ
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 18 kwie 2006, o 18:51
Lokalizacja: Koszalin

Kompost ze słomy i liści?

Post »

Po ostatniej tęgiej zimie zostało mi na działce sporo trocin sosnowych, słomy i liści /80% małych liści brzozy rosnącej w pobliżu oraz około 20% liści buka i grabu/, którymi okrywałem na zimę róże i inne krzewy. Jeden plus z nich juz mam ...zero wypadów a zima była ostra... :D
Teraz zasadnicza prośba...Proszę o wskazówki jak z tych materiałów zrobić dobry kompost ..czy dodawać to tego wapno magnezowe , jakieś nawozy, mam jeszcze trochę zeszłorocznego obornika ... :?:
Będę wdzięczny za każdą sugestie ...... ANTOŚ
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Masz wspaniały material kompostowy. Proponuję Ci wymieszać te wszystkie składniki ,albo ułożyc je cienkimi warstwami w pryzmie. Dorzuć do tego trochę trawy ,którą zapewne będziesz już wkrótce kosił (jeśli masz trawnik).
Nie dokładaj żadnych nawozów ,co najwyżej dodaj preparatu do przyspieszenia kompostowania. Pamiętaj o wilgotności Twojej pryzmy.

Mamy tu na forum dość dobrze rozwinięty wątek o kompostowaniu - poczytaj
Awatar użytkownika
ANTOŚ
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 18 kwie 2006, o 18:51
Lokalizacja: Koszalin

Post »

Dzięki za blyskawiczna odpowiedz...Troche poczytalem w Poradniku Ogrodniczym o kompostowaniu i to jakby sie wszystko zgadzalo ale...
mam watpliwosci czy słoma sama sie rozłoży, moze dobrze byloby ja pociac na tzw. sieczke ..mam jej jednak sporo i troche mi to zajmie czasu, ale gdyby efekt późniejszy byłby lepszy to moze warto...
Zapomnialem jeszcz o jednym ...Podobne trociny sosnowe tak jak kora zakwaszaja glebe ...co zatem z tymi trocinami ..ponoc wapnowanie zabiera azot z pryzmy kompostowej ?
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Tak, słomę dobrze byłoby pociąc ,ale nie musisz robić drobnej sieczki.

Trociny mocno zakwaszają - to prawda ,ale będą przecież wymieszane z wieloma innymi skladnikami , a poza tym kompost powinien mieć odczyn kwaśny ,nie zasadowy!

Nadmiar trocin rozłóż pod roślinami kwaśnolubnymi ( rózaneczniki ,borówka ,tuje, hortensje).

Aby mieć wystarczającą ilość azotu w kompoście musisz pamiętać o dodawaniu materiału zielonego. Nalezy do nich świeżo ścieta trawa ,odpady kuchenne ( one właśnie bardzo wzbogacają kompost), świeże liście. Więcej powinno być jednak materiału suchego czyli własnie słoma ,śucha trawa i liście.
Awatar użytkownika
Mariolka
200p
200p
Posty: 312
Od: 7 sie 2007, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Słoma

Post »

Witam

Słyszałam kiedys ze kiedy bedziemy miec słome na podlodze w tunelu, to ona pod wplywem rozkladu bedzie uwalniac dwutlenek wegla i dzieki temu rosliny znacznie lepiej rosna. Czy taka sloma rowniez daje cieplo, czy ktos ta metode stosowal? I czy slome trzeba jakos wczesniej przygotowac, np. przysypac ziemia? Czy cos jeszcze daje CO2? Znacie tanie sposoby ogrzania tunelu?

Pozdrawiam

Proszę pisać używając polskiej czcionki ą,ę,ś,ó,ż itp. Regulamin. Przemo
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Nie spotkalem się ze ściółkowaniem słomą w tunelu foliowym(choć może są takie technologie w niektórych uprawach). W amatorskich uprawach w tunelach nieogrzewanych dopatruję się nawet niekorzystnych wpływów wynikających z izolacyjnych właściwości ściółki: późniejsze nagrzewanie się podłoża, gorsze oddawanie przezeń ciepła w nocy...
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Dawniej stosowano w tunelach foliowych urawę warzyw ciepłolubnych na wkopanych w podłoze balotach słomianych - wynikały z tego dwie korzysci CO2 i wyzsza temperatura bowiem słoma się rozkładała (była odpowiednio "nawieżiona" i podlewana przed posadzeniem roślin).
Awatar użytkownika
Mariolka
200p
200p
Posty: 312
Od: 7 sie 2007, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Post »

Witam!

Dziekuje za odpowiedz. Ja zebrałam słome z pola, przywiozłam i wymieszalam dosc duze ilosci z podlozem, i na to podłoże też swobodnie rzuciłam troche słomy. Nie wiem czy dobrze to wykombinowałam?

Pozdrawiam
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Słoma.

Post »

Ściółkowanie słomą-macie jakieś doświadczenia??
Napiszcie ewentualne wady jakie mogą występować(jeśli w ogóle są).

Z góry dziękuję Fallenangelv.
cx

Post »

Witam.
Pod ściółką ze słomy gryzonie mają doskonałe warunki do rozwoju.Rośliny ściólkowane słomą wymagają zwiększonych dawek azotu-słoma podczas rozkładu "zużywa go".
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Krzysztof usun. pisze:Witam.
Pod ściółką ze słomy gryzonie mają doskonałe warunki do rozwoju.Rośliny ściólkowane słomą wymagają zwiększonych dawek azotu-słoma podczas rozkładu "zużywa go".


Czyli dodatkowo będę musiał stosować nawozy azotowe.
Ale to i tak będzie mi się opłacać.
Dziękuję za odpowiedz.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Słoma (nie cięta) rozkłada się dłużej, niż trociny, siano czy sieczka. Po ponad roku od założenia rabaty ze słomą ułożoną w warstwie dolnej (od dołu zwarta glina - piach - słoma - dobra ziemia) znalazłam całkiem porządnie wyglądające kawały słomianki, nawet słomiasty kolor utrzymały :) Niestety nie umiem zidentyfikować rodzaju tej słomy, z czego pochodzi, czy z żyta, czy z pszenicy, czy jeszcze z innego zboża, w stanie świeżym była gruba na jakieś pół centymetra i długa na + - pół metra, gładka i błyszcząca.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Witam.
Ja będę kładł sieczkę ze słomy żytniej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”