Cyprysik (Chamaecyparis) - choroby,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
gelorad
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 20 maja 2009, o 09:51
Lokalizacja: Lublin

Post »

Miałem to samo, wyglądało identycznie.
Przemarznięcie.

Nic nie zrobisz, brązowe uschnięte części opadną a w przysżłym roku będą nowe odrostki, które zasłonią miejsca stracone. Cyprysik się odrodzi jeżeli znowu nie zmarznie.
Awatar użytkownika
fiolek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 27 sty 2009, o 08:20
Lokalizacja: radom

Post »

Witam

ponziej zdjecie cyrpysa, kupione w kwietniu w markecie, w kwietniu sadzoen, bardzo ladnie ogolnie wygladaja, maja male przyrosty, ladnei sie uformowaly-porozkladaly
jednak ostatnio zauwzylem w samym srodku na dole ponizsze plamy, Poradzcie co z tym robic

nie nawozilem niczym cyprysow, obok nich sa thuje szmaragd i ladnie sie rozrastaja nic im nie dolega

Obrazek
Brader
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 cze 2009, o 14:58
Lokalizacja: Poznań

Post »

Witam, mam podobny problem jak poprzednik. Drzewka posadzone mniej więcej w tym samym czasie (kwiecień/maj), regularnie podlewane, stanowisko nasłonecznione.

Obrazek Obrazek
marysia777
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 lip 2009, o 09:46
Lokalizacja: mazowieckie

Cyprysik Lawsona -czym ratować?

Post »

Proszę o pomoć w sprawie moich dzrzewek .Na jesień posadziliśmy 80 szt. Były sadzone do ziemi pod iglaki.Podsypaliśmy również szczepionkę mikoryzową.Wszyskie wyglądały dobrze na wiosnę.Jednak na początku czerwca od środka roślin igły zaczęły żółknąć, z czasem robiły się brązowe i teraz opadają.Żółknięcie posuwa się od środka rośliny do zewnątrz. Pomyślałam ,że to choroba grzybowa i pryskałam na choroby grzybowe.Pozostała ziemia w ogodzie jest gliniasta i długo po deszczach było mokro. Potem pryskałam na przemian opryskiem na przędziorka i inne szkodniki.Iglaki (każda drzewko)wyglądają teraz tak jakby ten proces żółknięcia nie postępował dalej tak inensywnie jak w czerwcu, ale jednak wyglądają fatalnie.Niektóre zgubiły od środka dużo igieł :( .Postaram sie dodać kilka fotek.Mam nadzieję ,żę ktoś rozpozna co się dzieje z tymi drzewkami.Czy nie będę musiała wykopać wszystkich? Obrazek Obrazek[/img]
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

marysia777
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 lip 2009, o 09:46
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Dzięki za podpowiedź jednak jak wcześniej szukałam nie znalazłam niczego, co by odpowiadało mojemu przypadkowi :? Jednak środkowy link bardzo przypomina to co dzieje się z moimi drzewkami.
Ten przypadek jest podobny ze względu na przesadzenie drzew wykopanych z gruntu, a nie posadzonych z pojemnika. :cry:
Awatar użytkownika
Przemnix
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 30 kwie 2006, o 20:19
Lokalizacja: Chudów

Choroba malin - prośba o identyfikację

Post »

Witam
Proszę o identyfikację choroby (grzyb, wirus) na jednorocznym krzewie maliny (Pokusa) wg załączonych fotografii.

Obrazek
Obrazek
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Przemnix
gary
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 maja 2009, o 22:40

Chore cyprysiki Lawsona

Post »

Witam, od jakiegoś czasu moje cyprysiki zaczęły żółknąć od środka, ostatecznie robią się rude i wygląda to tak:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Myslałem, że może jest to jakaś rdza, pryskałem (Aleitte) i podlewałem (Bravo) środkami ochrony na grzyby i na szkodniki (Talstar, Substral), ale to nic nie pomogło. Czy ktoś może mi pomóc?
kaatkaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 sie 2009, o 22:26
Lokalizacja: Wrocław

Przesuszony cyprysik boulevard - jak go uratowac?

Post »

Witam wszystkich, prosze o porade jak mozna uratowac przesuszone drzewka cyprysika boulevard. Drzeka w donicach staly kilka dni na naslonecznionym tarasie, ziemia wyschla na wior, po 3 dniach bez podlewania igly zrobily sie matowe, i suche w dotyku, stracilily zywy kolor, lekko obwisly. Od 2 dni intensywnie podlewam je, przenioslam je w zacienione miejsce i spryskuje woda kilka razy dziennie ale nie widac poprawy. Czy cos mozna jeszcze zrobic? Czy w tym stanie mozna je przesadzic do gruntu?

pozdrawiam Kasia
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Postaram się pomóc na ile mogę, ale cyprysiki to nie moja działka. Poczekajcie jeszcze na opinie innych.

fiołek - czy zmiany są na jednym czy na większej ilości cyprysików?Czy zbrązowienia postępują od dołu do góry czy równomiernie są rozłożone przy pniu? Generalnie obawiam sie, że jest to choroba grzybowa.

Brader - zmiany wyglądają inaczej niż u poprzednika. Być może nic złego im nie dolega

marysia - na zdjęciu nie widać czy zmiany postępują od dołu ku górze? Wykonałaś opryski, więc teraz tylko czekać. To co zżółkło nie cofnie sie po oprysku - musi się wykruszyć.

gary - generalnie niedobrze. Wygląda na suszę - albo przesuszone ( niedopodlewane) albo przenawożone (susza fizjologiczna)

kaatkaa - cieniuj go i podlewaj. To co zrobiło się suche i zmienia kolor już nie odżyje - musi się wykruszyć. Obserwuj czy są nowe przyrosty przy pniu.

Samo podlewanie przesuszonej bryły w doniczce nic nie da. Musisz doniczkę z rośliną włożyć do wiaderka z wodą i "utopić" ją ( doniczkę nie roślinę :wink: ) Czyżbyś w doniczce miała sam torf?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
kaatkaa1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 paź 2008, o 21:28
Lokalizacja: dolno

Przesuszone cyprysiki

Post »

niestety w doniczce nie ma torfu, jak sadze w torfie byloby lepiej, posadzilam je w ziemi ogrodowej gliniastej. Mial byc to okres przejsciowy, do czasu znalezienia miejsca w ogrodku
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Co by tu napisać... :lol:
A tak poważnie... tu nie widzę żadnych chorób. To co widać na załączonych licznych fotkach to fizjologiczne Znaczy po ludzku- żle im. A żółknięcie i zasychanie to objaw niespecyficzny. Tak jak u człowieka gorączka. Konia z rzędem i skrzynkę wódki lekarzowi, który na tej podstawie powie, co pacjentowi dolega.

A może być:
-za sucho
-za mokro (utopione i zgnite korzenie, objawy identyczne jw.)
-przenawożone (i też susza- fizjologiczna)
-w przypadku kupionych świeżo- wystarczy że podsuszyli parę razy (oj, naoglądałem się w OBI :evil: )

Zasychanie i brązowienie gałązek w środku krzewu to normalne- bez światła zielone nie będzie. Proces nasila się w suche lata- roślina broni się, i paradoksalnie- w mokre, ale wtedy grzybki różne mają swój udział.
bruner
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 lip 2008, o 21:06

Co dzieje się z cyprysami kolumnowymi ?

Post »

Witam wszystkich
Jestem załamany. POMOCY. Nie wiem co się dzieje z cyprysami. Mam ich 50szt i na większości końcówki gałązek (igieł) zrobiły się żółte i brązowe
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”