Co robić ze skórkami cytrusów??

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
magirl
100p
100p
Posty: 112
Od: 11 cze 2009, o 01:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Co robić ze skórkami cytrusów??

Post »

Wiem, że nie można dodawać skórek pomarańczy, cytryn, ananasa, grejpfrutów itp do kompostu. I tu mam właśnie problem! Co z nimi robić?? Mam ich sporo każdego tygodnia i zupełnie nie mam na nie pomysłu? Może je zakopywać gdzieś pod drzewami albo ... ?? Czy ktoś ma jakieś rozwiązanie??
Amatorka ogrodu
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wyrzuć do kosza. :D
Awatar użytkownika
carterka
500p
500p
Posty: 886
Od: 29 sie 2008, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Karniowice koło Krakowa
Kontakt:

Post »

Zrób kandyzowaną skórkę, nie wiem jak z pozostałych cytrusów, ale z pomarańczy palce lizać ;)
Pozdrawiam Agata
mój wątek - Moja zieleń
Awatar użytkownika
magirl
100p
100p
Posty: 112
Od: 11 cze 2009, o 01:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Post »

Czarodziej- do kosza raczej się nie da. Segregujemy śmieci- plastik, szkło, puszki osobno; zielone odpady na kompostownik a resztki z obiadu jedzą nasze dwa kocury :) Także największy problem ostatnio z tymi skórkami od cytrusów...

Carterka- jakoś nie jestem przekonana do tej kandyzowanej- w skórce cytrusów przecież najwięcej chemii! Poza tym one szybko pleśnieją a co parę dni nie chce mi się przetworów robić ;)
Amatorka ogrodu
Awatar użytkownika
nikka55
100p
100p
Posty: 177
Od: 21 sie 2007, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Polska centralna

Post »

Cytrusy po wyszorowaniu i sparzeniu ocieram na tarce (skórkę), przesypuję cukrem i przechowuję w słoiczku. Nie pleśnieją. Używam jako aromat do ciast. Pewnie jest w tym chemia, ale gdzie jej nie ma?
Inne resztki cytrusowe wyrzucam na kompost. Nie mam ich tak wiele, więc na pewno nie zaszkodzą. A gdybym miała bardzo dużo, to pewnie bym wykopała dołek i tam kompostowała. W końcu przecież się przekompostują, może troche dłużej niz inne odpady roślinne. Tak myślę :roll:
Pozdrawiam - nikka
cx

Post »

witam.
Bardzo ekologiczne jest segregowanie śmieci....w krajach gdzie odpady są utylizowane.Ale czy nie macie przegródki :pozostałe...?Nie da się sensownie wszystkiego posegregować.Co zrobić np z kośćmi z mięsa?na kompost....no chyba nie bardzo;co zrobić z kartonem po mleku UHT?....wszak składa się on z folii PET,z folii ALU i z papieru.....rozdzieracie go na poszczególne frakcje???.Zapewne takich odpadów jest więcej.A pośród nich skórki z cytrusów.
Jeśli nie ma opcji pozostałe to:na kompost lub spalić lub....przestawić się na jabłka,gruszki,śliwki.....
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Ja kompostuję.
Zimą mam mnóstwo skórek po mandarynkach, wszystko wyrzucam na kompost. Przy przerzucaniu czasami kompost pachnie mandarynkami :lol:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
magirl
100p
100p
Posty: 112
Od: 11 cze 2009, o 01:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Post »

Tak- czasem z tym segregowaniem śmieci jest problem. Mieszkamy na wsi więc nie używamy worków/binów do śmieci tzw zielonych. Np. kości, szczególnie te wołowe- myślałam, żeby je po prostu zakopywać gdzieś "po kątach"- czy się mylę, że z nich przecież też robi się nawóz do roślin?? Przydałaby się domowa mielarka ;)
Amatorka ogrodu
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Nie powinno się kompostować pozostałości po cytrysach. Spowalniają tworzenie się kompostu i mają masę chemii.
Zolinka
100p
100p
Posty: 124
Od: 23 sty 2009, o 13:12
Lokalizacja: woj. pomorskie

Post »

magirl nie możesz podpytać sąsiadów jak sobie radzą z takimi odpadkami z którymi nie wiadomo co zrobić .... nie wierze , że miejscowi zakopują kości w ogrodach !!!!
ciekawe co robią ze zużytymi pieluchami (pampersami ) !!!!???
Awatar użytkownika
babeczka03
200p
200p
Posty: 201
Od: 3 mar 2008, o 16:41
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

A właściwie dlaczego nie można wrzucać cytrusów do kompostu? Kto tak wymyślił? Może jakieś źródło tej teorii? :roll: Jeśli są czymś pryskane to chyba wystarczy umyć, wyparzyć i po sprawie...
Opadły kwiat powracający na gałąź?
To był motyl...
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Są pryskane środkami grzybobójczymi.
Ja mimo tego wrzucam do kompostu. I przekompostowywują... :wink:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
magirl
100p
100p
Posty: 112
Od: 11 cze 2009, o 01:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Post »

Zolinka- my po prostu nie mamy pojemnika na tzw śmieci zielone (gdzie podejrzewam też trafiają pampersy, bo to jest odwieczny problem co z nimi robić- ich nie można przecież przetworzyć). Stwierdziłam, że jak mam kompostownik i mieszkamy tylko we dwoje (plus 2 koty) to niepotrzebny wydatek. Chciałam tylko się upewnić tymi kośćmi- bo tutaj można np. nabyć nawóz do krzewów z przetworzonych resztek ryb i kości- więc pytanie- co te kości w sobie mają dobrego dla roślin??
Amatorka ogrodu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”