Słonecznik - wysiew,wymagania,problemy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Akilis
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 5 maja 2009, o 15:15

Post »

Posiałam słonecznika w ogródku jakieś dwa tygodnie temu i już wyrosły na jakieś 5 cm :) i obawiam się że wyrosły za gęsto tzn wygląda to tak ze jest rządek listek koło listka. Czy mam je teraz przerzedzić czy zaczekać aż podrosną jeszcze bardziej ?
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1444
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Post »

Akilis wydaje mi się że już powinnaś go przerwać i zostawić najsilniejsze roślinki, po co maja się wysilać wszystkie w takim tłoku, najlepiej podlej je a wtedy usuwa się je zdecydowanie łatwiej, możesz je też przepikować w inne miejsce, przy zapewnieniu dostatecznej ilości wilgotności roślinki powinny sie przyjąć.

Można jeszcze wysiewać słonecznik, można też znacznie przyśpieszyć jego kiełkowanie, byłam zmuszona powtórnie wysiewać, bo w tym roku szczególnie ślimaki sobie upodobały pierwsze siewki. Wykorzystując cenna informację z watku pomidorowego jak przyśpieszyć kielkowanie ,niestety nie pamietam kto był jej autorem musze przyznać że metoda super skuteczna i wypróbowana do wszelkich wysiewów (ja na kilku).

Nasiona słonecznika namoczyć na 2-3 godzinki i po tym czasie wysiewać po 2 nasionka do doniczek z ziemią dość wilgotną na głębokość ok 2 cm.i przykryć przezroczystą folią , moje wykiełkowały po 3-4 dniach a później rosną jak szalone, dzisiaj przesadziłam je do gruntu, ciekawa jestem czy przyjmą sie bo taką metodę po raz pierwszy zastosowałam.
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
Akilis
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 5 maja 2009, o 15:15

Post »

A jakie przerwy zostawić pomiędzy poszczególnymi roślinkami ?
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1444
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Post »

Ja zastosowałam odstępy takie naokoło 20 cm. powiem tak że nie wiem czy wystarczające ale od lat tak wysiewałam i było dobrze,możesz również zasugerować się tym co zaleca producent na opakowaniu nasionek, jakie odstępy zastosować powinna być taka infomacja.
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
Akilis
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 5 maja 2009, o 15:15

Post »

No właśnie nie mam opakowania, bo dostałam po prostu torebkę nasion, które miały być dla ptaków na zimę ale ocaliłam część i wysiałam :)
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1444
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Post »

Poczekaj może więc na wypowiedzi innych ale wydaje mi się ze tak powinno być dobrze, jeśli będą za gęsto będą cieniutkie w związku z tym same kwiaty i słonecznik będzie mniejszy a chodzi o to ,by udało uzyskać sie dorodne słoneczniki, najlepszy jest ten pręgowany a nie czarny który służy jako pokarm dla ptaków.
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
Akilis
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 5 maja 2009, o 15:15

Post »

ojj to ten mój był cały czarny
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

Witam a koło jakich roślin słonecznik czuł by się dobrze ? a i jak lubi glebę :)
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

No co nikt słoneczników nie ma ? oto moje Obrazek Obrazek
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Masz na myśli słoneczniki jadalne jako "kwiaty" do wazonu?
Jeśli tak, to koniecznie posiej je na słabej glebie, będą kwitły, ale nie wybujają na trzy metry, jak w żyznej, łodygi będą sztywne, ale nie za grube, a i "głowki' będą mniejsze, takie po 10-20, a nie 50 cm średnicy.

Kiedy wysiewać? Obawiam się, że nie mamy wpływu na pogodę, może się zdarzyć, że późno wysiane słoneczniki dogonią te, siane w kwietniu czy maju, bo akurat lato będzie dla nich "dobre". Nie wiem więc co doradzić, może tyle, żeby siać od razu do gruntu i co dwa tygodnie.

Poczekamy, ktoś jeszcze na pewno się dopisze :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

Mój słonecznik wybujał na 4.5m liście przynajmniej 50 cm średnicy. :twisted: :twisted: :twisted:.I ma kapelusz wielkości dłoni ;:1 ;:1.To się nazywa okaz :D.Wyrósł na bardzo dobrej ziemi i był nawożony cały rok.Bo tak bardzo chciałem mieć okazały kapelusz.Ironia losu :( :(
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Jaka znowu ironia losu? :shock: Dawałeś duże dawki azotu, to i urosły części zielone, jak sobie życzyłeś :lol: :lol: :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

Kiedy nie specjalnie.Bo sporo azotu dawałem pod dynie która jest 1,5m od słonecznika.Ale kiedy wszystkie słoneczniki na działce mi tak powyrastały.Są troszkę mniejsze od tego ale ich już nic nie nawoziłem.Ale widzę że kapelusz rośnie i będzie całkiem okazały.Ale i tak nie dojrzeje. :( :( :( :(
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”