Rozmnażanie begoni (sadzonki liściowe)- FOTORELACJA

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
basga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7700
Od: 12 sie 2007, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Brawo za ten wątek.Właśnie ja sobie nie radzę z begonkami,marnieje mi jedna jaką mam i ...jutro ukorzeniam listka w w/w sposób. :lol:
Krystyna.F
ZBANOWANY
Posty: 3526
Od: 30 kwie 2009, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

mam pytanie: czy rozmnażanie rośliny poprzez liście dotyczy wszystkich rodzajów begonii,czy tylko niektórych? I jeszcze jedno: czy w ten sam sposób można rozmnożyć fiołki np.perskie?
Anaka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3892
Od: 21 maja 2009, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Post »

Dziękuję za ten pokaz. Bardzo pożyteczna lekcja poglądowa ;:63
Do tej pory ukorzeniałam w wodzie, ale niektóre liście gniją, lub po prostu bezpośrednio w ziemi z foliowym namiocikiem.
Nowy sposób wkrótce wypróbuję :D
Zapraszam
Moje wątki
x-M-8
---
Posty: 4225
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Begonia tygrysia akurat łatwo się rozmnaża..przynajmniej u mnie.
Ja próbowałem obydwa sposoby w/g Carola1 (innych gatunków begoni)niestety ile sadzonek zrobiłem...wszystkie zgniły.
Nie próbowałem jeszcze z samego listka z łodyżką do wody...
Awatar użytkownika
basga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7700
Od: 12 sie 2007, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Mnie nawet gotowa sadzonka tygrysiej padła-i to już koniec z begonkami u mnie na zawsze.
Awatar użytkownika
x-b-6
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 lip 2009, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post »

Ukorzeniałam begonię tygrysią w wodzie - bez problemów wypuściła korzonki i od 1,5 miesiąca liście tkwią w ziemi.
Za to masoniana mi zgniła - ukorzenione sadzonki i jeden z dwóch ukorzenianych listków. :(
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rozmnażanie begoni (sadzonki liściowe)- FOTORELACJA

Post »

No i znowu się czegoś dowiedziałam :)
Bardzo " łopatologiczna" ta foto- instrukcja i wielce przydatna. Spróbuję zatem rozmnożyć moja begonie , choć może pora roku nie jest najlepsza?
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
amakaka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 sty 2010, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie begoni (sadzonki liściowe)- FOTORELACJA

Post »

;:7
Bardzo ciekawa i pomocna fotorelacja.
Mam pytanko odnośnie rozmnażania begonii drobnokwiatowych - szukam w necie czegokolowiek ale bez skutku :( . Czy przedstawioną metodą ktoś próbował rozmnażać begonie drobnokiwatowe? Udało się?
Moje doświadczenie z rozmnażaniem tego typu begonii jest niestety marne - jesienią zebrałam nasionka ( są tak małe że praktycznie niewidoczne) dzięki ułożeniu pod krzaczkami agrowłókniny. Zebrałam wszytsko co się tam znalazło - bo nasionka trudno wypatrzeć ( może ich w ogóle nie było ??? chyba jednak nie... )
:?:
Nasionka przechowywałam w słoiczku w ciemnym miejscu. W połowie grudnia wysiałam do kuwetki z uniwersanną ziemią kwiatową, przykryłam niewielką warstwą ziemi. No i zraszałam do tej pory- ale już starciłam nadzieję - nic nie wschodzi :( :( . Przypuszczam dwie przyczyny: za zimno ( ponoć begonie potrzebują do wschodu temp. ok. 24 stopnii - u mnie było ok. 20-21) albo niepotzrebnie przykrywałam warstwą ziemi. Albo to i to. A moze coś innego?
Czy ktoś zna sposób na rozmnażanie begonii drobnowkiatowej z nasion lub wegetatywnie?
Marzy mi się ogród pełen tych kwiatów ....
Awatar użytkownika
kubusiowa mama
500p
500p
Posty: 698
Od: 1 kwie 2010, o 01:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Rozmnażanie begoni (sadzonki liściowe)- FOTORELACJA

Post »

No jaka cudowna foterelacja! Nigdy bym sama na ten pomysł nie wpadła.
Bardzo dziękuję, że chciało Ci się włożyć w to tyle wysiłku, żeby nam to pokazać tak na zdjęciach.
Spróbuję tego sposobu. Zobaczymy co z ego wyjdzie :-) Jeszcze raz dziękuję.
karol2505
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 maja 2011, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie begoni (sadzonki liściowe)- FOTORELACJA

Post »

a jaka ziemia musi być do begonii
Awatar użytkownika
tralaluszy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3302
Od: 5 sty 2010, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re:

Post »

behemot666 pisze:Ukorzeniałam begonię tygrysią w wodzie - bez problemów wypuściła korzonki i od 1,5 miesiąca liście tkwią w ziemi.
Za to masoniana mi zgniła - ukorzenione sadzonki i jeden z dwóch ukorzenianych listków. :(
moja masoniana ma regularnie kaleczone liście, przez mego M., który opuszcza rolety. Kawałki tych liści wtykam do tej samej doniczki albo kładę na powierzchni i lekko przysypuję ziemią. Nie poświęcam im żadnej uwagi, podlewane są wtedy kiedy i begonia-matka.I mam nowe begonie :)
Pozdrawiam - BabajAGA
Awatar użytkownika
nowamala
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 lip 2011, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Rozmnażanie begoni (sadzonki liściowe)- FOTORELACJA

Post »

witam, jestem tu nowa ale z begonia mialam doczynienia juz pare lat temu, wtedy to dostalam jedna malutka doniczke, z niej rozmnozylam sobie na caly balkon(byla to piekna begonia wiszaca-czerwona), w ciagu zimy obrywalam mlode pedy z mojej roslinki i wkladalam do wody, powiem ze dlugo musialam czekac na korzonki ale udalo sie, czesc mi zgnila jednak wiekszosc puszczala korzenie, wtedy sadzilam w paczkach i wczesna wiosna mialam juz pelny balkon begoni,(jak zaczelam na jesien rozdawac sasiadkom po jednej paczce bo kazda chciala miec tez takie piekne kwiatki, dalam instrukcje rozmnazania a mi zostala jedna paczka i niestety dziwnym trafem zmarniala mi w przeciagu tygodnia-zanim zdazylam zerwac choc jeden listek); teraz mam nowa begonie, dostalam cebulki, na dzien dzisiejszy mam jedna doniczke i chyba zacznie kwitnac, bardzo bym chciala ja utrzymac i jak sie da rozmnozyc aby na przyszly rok miec wlasne piekne kwiaty na balkonie, jak troszke mi urosnie to będę probowac wszystkich sposobow aby ja rozmnozyc-na razie trzymam w kuchni na parapecie bo boje sie aby wiatr mi jej niepolamam bo to delikatna roslinka; jak ktos ma jakas rade dla mnie to z checia wyslucham i będę wdzieczna; pozdrawiam wszystkich milosnikow begoni jak i innych roslinek;
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Rozmnażanie begoni (sadzonki liściowe)- FOTORELACJA

Post »

nowamala pisze:witam, jestem tu nowa ale z begonia mialam doczynienia już pare lat temu, wtedy to dostalam jedna malutka doniczke, z niej rozmnozylam sobie na caly balkon(byla to piekna begonia wiszaca-czerwona)
Myślę, że begonie kwitnące jednak najłatwiej otrzymać kupując bulwę albo teraz sadzonkę. Podobno te kupione teraz kwitnące, jesienią mają mieć swoją bulwę. Kupiłam, zobaczymy.

A jednego listka zrobiłam według podanego tu sposobu, jestem ciekawa co wyjdzie? Użyłam drucików do przyciskania, łatwizna.

Ja zawsze wiedziałam, że kwitnące begonie bulwiaste trzeba zasuszyć na zimę, wtedy wsadza się wiosną i pięknie kwitną.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”