Agrowłóknina, Agrotkanina, Geowłóknina

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Moje truskawki rosną na agrotkaninie i nie narzekają. Przecież zrobisz nacięcia aby tam wsadzić roślinki, przez które dostanie się wystarczająca ilość wody.
Waleria
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Post »

agrowłóknina służy do osłaniania roślin przed przymrozkami i tu się nie nadaje
daj geowłókninę

ale chwasty i tak będą
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
alys
200p
200p
Posty: 275
Od: 8 sie 2008, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Post »

Miałam ten sam problem.
Wiosną robiłam dużą rabatę (30m2).
Chciałam polożyć agrowłókninę a w sklepie poradzono nam agrotkaninę.
Bo jest trwalsza.
M. się uparł na nią :cry:
Położyłam agrotkaninę.
Sprawia się dobrze.No,ale to dopiero 3 miesiące
Lepiej późno niż wcale
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

AurorA pisze:agrowłóknina służy do osłaniania roślin przed przymrozkami i tu się nie nadaje
daj geowłókninę

ale chwasty i tak będą
bzdura

agrowłóknina czarna, chroni korzenie roślin przed szkodliwym działaniem promieni UV, słóży do ściółkowania, ma gramaturę zazwyczaj ok 50g/m , ograniczaja przerost chwastów (chwasty mogą przebijać agrowłókninę, ale są słabe szybko umierają i można je łatwo usunąć, a po jednym sezonie, gdy agrowłóknina przysypana jest warstwą kory lub kamienia chwastów nie ma, znacznie łatwiej się ją ukłąda i wycina w porównaniu do agrotkaniny, jest mniej wytrzymała, tzn nie nadaje się w miejsca gdzie cały czas ktoś chodzi, przesówa coś po niej (np. pomiędzy truskawki, czy ogórki czy inne uprawy), świetna na rabaty, stabilizuje warstwę dekoracyjną która leży na niej, gdyż nie jest śliska

agrotkanina zwana matą szkółkarską jest materiałem o zupełnie innej strukturze, jak sama nazwa wskazuje jest tkana, ma gramaturę zazwyczaj ok 90g/m, jest wytrzymała ale trudniej się ją tnie, jest bardziej śliska więc może po niej spływać woda, kora, kamień etc., rewelacyjnie sprawdza się w szkółkach, na plantacjach oraz w ogrodach w miejscach gdzie często chodzimy po rabacie

natomiast do ochrony roślin w zimie jest agrowłóknina biała, o różnych gramaturach, chroniąca rośliny przed wiatrem, mrozem, przepuszcza parę wodną, chroni przed promieniami UV, przepuszcza światło, nie nadaje się do ściółkowania

a geowłóknina to grube geotekstylia ktore kładzie się pod np podbudowy ulic, chodników etc.
mają wytrzymałość przynajmniej kilkunastu ton i są bardzo drogie
nie nadają się do ściółkowania gdyż ograniczają przepływ tlenu, często wody i światła
Pozdrawiam, Diana
Mój ogródek
alys
200p
200p
Posty: 275
Od: 8 sie 2008, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Post »

W tym roku deszczu nie brakuje :oops:
Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć,że woda świetnie jest wchłaniana przez agrotkaninę.
Przypominam tylko,że leży u mnie dopiero 3 miesiące.
Co będzie dalej?
Zobaczyny.
Pozdrawiam
ALYS
Lepiej późno niż wcale
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Post »

agrotkanina bardzo dobrze wchłania wodę, a agrowłoknina czarna bardzo źle przepuszcza wodę dla tego chwasty wyrastają na niej a nie spod niej
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Przepuszczalność wody dla agrotkaniny o gramaturze 100 g/m to ok. 0,026 (+/- 0,05) m/s, natomiast dla agrowłókniny o gramaturze 50 g/m to 0,034 (+/- 0,05) m/s

jak widać agrowłóknina przepuszcza szybciej większą ilość wody

agrotkanina nie wchłania wody tylko ją przepuszcza


AurorA bzdury piszesz, z jakiej książki ty to wytrzasnąłeś ?
bo z praktyki to nie możliwe - mam u teściów agrowłókninę, chwasty na niej nie rosną, jedynie w pierwszym sezonie mniszek się przebił, teraz już nie ma nic
agrowłókninę kładziemy we wszystkich ogrodach które robi firma w której pracuje, chwasty się nie przebijają, nie rosną na, ale zjeżdża kora przy deszczach - co roku trzeba dosypywać sporo...

polecam literaturę która powstała na podstawie badań prowadzonych przez uniwersytet przyrodniczy w Poznaniu oraz Wrocławiu... bardzo ciekawe badania z wnioskami zupełnie przeciwnymi do twoich...
Pozdrawiam, Diana
Mój ogródek
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Post »

AurorA bzdury piszesz, z jakiej książki ty to wytrzasnąłeś ?
stosuje u siebie agrotkaniny i agrowłokniny 30g/m2 50g/m2 80g/m2 i 100g/m2

chwasty rzadko przebijają agrowłokninę, ale się na niej wysiewają na warstwie przykrywającej (kora , żwirek) - szczególnie przy takiej pogodzie jak w tym roku

te dane dotyczące przepuszczalności są nic nie warte, mam kupę doniczek z roślinami na rożnych tkaninach i po podlewaniu na agrowłokninie stoją długo kałuże a agrotkanina przepuszcza wodę natychmiast

a tak wracając do tematu to na skalniakach żadna z takich wyściółek się nie sprawdzi i będzie tylko kupę dodatkowej niepotrzebnej roboty w następnych latach- chyba ze posadzisz tam iglaki
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Post »

Bardzo ciekawa dyskusja.
I nareszcie wiem "who is who". :D
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

jeśli twoja agrowłoknina nie przepuszcza wody to znaczy że jest włókniną przemysłową lub budownalną, a nie ogrodniczą,
często sprzedawana przez oszustów jako ogrodnicza ponieważ jest tańsza o jakieś 30% (poznać to można po kodach włóknin w hurtowniach lub u producenta - chyba że sam producent oszukuje to już większy problem)

chwast który wysieje się na agrowłókninie ginie samoczynnie przed wypuszczeniem drugich-trzecich liści, gdyż nie jest w stanie utrzymać się na tak płytkich korzeniach

dane o przepuszczalności nic nie warte ? idź na UP w Poznaniu i im to powiedz...
wg mnie profesorowie z polski i świata który poświęcili parę miesięcy nad badaniem właściwości geotekstyliów jednak mówią rzeczy wartościowe
Pozdrawiam, Diana
Mój ogródek
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Post »

dianek pisze:jeśli twoja agrowłoknina nie przepuszcza wody to znaczy że jest włókniną przemysłową lub budownalną, a nie ogrodniczą,
często sprzedawana przez oszustów jako ogrodnicza ponieważ jest tańsza o jakieś 30% (poznać to można po kodach włóknin w hurtowniach lub u producenta - chyba że sam producent oszukuje to już większy problem)
Na to nie wpadłem, a kupuje tego dużo i zauważyłem że często mimo iż kupuje tą samą gramaturę jest wyraźna różnica w jakości

wycinam kawałki na wzór i z nimi jadę do hurtowni a tam za każdym razem co innego
dianek pisze: chwast który wysieje się na agrowłókninie ginie samoczynnie przed wypuszczeniem drugich-trzecich liści, gdyż nie jest w stanie utrzymać się na tak płytkich korzeniach
tu się nie zgodzę, chwasty rosną świetnie i osiągają bardzo duże wymiary. Początkowo za podłoże służy kora lub żwirek której powinno być kilka cm, później korzenie przebijają włókninę, jak się w porę nie wypieli to później ciężko wyrwać. Szczególnie w tym roku chwasty mają świetne warunki bo jest deszczowo i wyściółka trzyma wilgoć.
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Tu się niestety zgodzę, że na agrowłókninie chwasty wyrastają. Kotwiczą się one jednak bardzo płytko i wyrywanie ich to drobiazg. Nie przerastają za to spod włókniny.
Uważam jednak, że jest to najlepszy materiał do ściółkowania. Owszem -jest słabszy i po trzech latach rozkłada się, ale to już wtedy nie ma wielkiego znaczenia, bo chwasty trwałe są już wyniszczone. Chwasty wysiewać się będą zawsze i wszędzie choćby przenoszone przez wiatr, wiec pojedyncze siewki już łatwo wyrywać.

Co do agrotkaniny - nie polecałabym jej do ściółkowania. Uważam, że znacznie bardziej sprzyja chorobom grzybowym i zwiększa ryzyko zaparzenia korzenia. Ponadto - jak pisze Diana - jest śliska i na nierównym terenie nie utrzyma się na niej ściółka.

Używam agrotkaniny, nie stosowałabym jej jednak na skalniakach. Prawdziwy skalniak ( z kamieniami i nierównościami) w zasadzie uniemożliwia ułożenie tkaniny. Ponadto uniemożliwia rozrost roślin zadarniających oraz ściółkowanie.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
alys
200p
200p
Posty: 275
Od: 8 sie 2008, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Post »

Całkowicie się zgadzam z Aniąwoj.
Na skalniaki agrotkanina się nie nadaje.
Na rabatę z iglakami i krzewami - super.
Pozdrawiam
ALYS
Lepiej późno niż wcale
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”