Glony - Opis,przyczyny powstawania i sposoby "pozbywania" się ich

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

irecki88 pisze:Generalnie nie mam dużo glonów ale problemem jest zielona woda.
Jak woda zielona tzn że w oczku masz właśnie glony. Popularnie glony dzielimy na glony nitkowate i planktonowe to właśnie ta zielona woda.
Nie znam pH więc na razie nie podejmuję działań. Pozdrawiam
Podejrzewam, że masz je powyżej 8, skoro są glony. Odkwasiłeś wodę wapnem.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
irecki88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 cze 2009, o 12:27

Post »

Witam sprawdziłem pH i wynosiło ponad 8 wiec zastosowałem torf o pH 3.5-4,5. na mój akwen wrzuciłem 20l i czekam na efekty.
Pozdrawiam
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

A sprawdzałeś twardość wody. Jeśli masz ją twardą, to zabieg trzeba będzie powtórzyć po ok. 3 - 4 tygodniach, jeśli w tym czasie nie będzie efektów. Twarda woda ma większą buforowość i trudniej się zakwasza.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
irecki88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 cze 2009, o 12:27

Post »

No właśnie tego nie sprawdziłem a w jaki sposób to można zrobić?
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

W sklepach akwarystycznych są testery do badania twardości, pH, azotynów, związków amonowych, itp. Stosujesz się do instrukcji obsługi i masz po sprawie :D
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
haidi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 22 lis 2007, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koluszki

Post »

Proszę o pomoc! Glony nitkowe nie dają mi w tym roku żyć. Zawsze było tak, że woda po pewnym czasie zieleniała... Mniej lub bardziej fachowo radziliśmy sobie z tym. Natomiast w tym roku nie nadążam z wyciąganiem glonowych kłębków! I to na przekór logice, bo właśnie tej wiosny po raz pierwszy uzywałam torfu. (wszystko zrobiłam we właściwej kolejności i czasie). W akcie desperacji kupiłam już nawet środek na glony - po jego zastosowaniu woda zrobiła się bardzo klarowna, co poskutkowało tylko tym, że kłębki nitek lepiej widać... Co jeszcze mogę zrobić? Dodam, że wszystkie tematy o glonach w oczku przestudiowałam dość dokładnie.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

A jakie jest pH wody, i jaka zawartość azotynów i azotanów w wodzie?
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Post »

haidi pisze: W akcie desperacji kupiłam już nawet środek na glony - po jego zastosowaniu woda zrobiła się bardzo klarowna, co poskutkowało tylko tym, że kłębki nitek lepiej widać... Co jeszcze mogę zrobić?
Glony nitkowate są trudne do zwalczenia i nawet przy zastosowaniu preparatów efekt jest dopiero po około miesiącu. Należy też zwrócić uwagę że innymi preparatami likwiduje się zieloną wodę (zakwit wody, czyli glony planktonowe najlepiej likwidować preparatem Algorem) zaś na glony nitkowate najlepsze efekty dają Agofin lub Algitox. Podobno glony nitkowate można też zwalczać magnetyzerami i urządzeniem o nazwie i-tronic.
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
Awatar użytkownika
haidi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 22 lis 2007, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koluszki

Post »

Wszelkie urządzenia do badania chemicznych właściwości wody są dostępne w najbliższym sklepie zoologicznym po zamówieniu... Przyjadą jutro... A preparat do zwalczania kupiłam w markecie, więc pewnie nie jest specjalistyczny :(

W końcu doczekałam się na wskaźniki... Ale nie takie jak mi Pan załecał :( Zmierzyłam tylko pH - 8, KH - 3, GH - 14. Może na tej podstawie również uzyskam jakąś dodatkową poradę?
irecki88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 cze 2009, o 12:27

Post »

Witam. Zgadza się pH było powyrzej 8, torf leźał prawie 4 tygodnie co dało calkiem niezły wynik ale za to z jakiegos powodu zaczęły zdychać ryby rośliną natomiast nic sie nie dzieje. Czy wam teź zdychają czy tylko ja tak mam???
Pozdrawiam Irek
nexus
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 10 lip 2010, o 10:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Glony - Opis i sposoby "pozbycia" się ich z oczka

Post »

Witam,

To chyba najtańszy i najlepszy sposób na zwalczanie glonów nitkowatych i sinic. W stawach karpiowych w celu usunięcia glonów stosowany jest siarczan miedzi (CuSO4) w stężeniu 0,25mg/L granica toksycznośći dla ryb wynosi 300 mg na 1kg masy ciała, a dawka miedzi 200 mg/m3 wody jest szkodliwa dla organizmu człowieka. Zabiegi można powtarzać 5 krotnie co 3 dni. Woda po takich zabiegach ma kolor "absyntu" przez kilka dni.
Jeśli chodzi o pH to w wyniku fotosyntezy w ciągu doby odczyn może się podnieść z 6,6 do 9,6 co powoduje masowe śnięcia ryb. Oczywiście jest to skrajny przypadek.

Pozdrawiam
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Glony - Opis i sposoby "pozbycia" się ich z oczka

Post »

nexus pisze:Witam,

To chyba najtańszy i najlepszy sposób na zwalczanie glonów nitkowatych i sinic. W stawach karpiowych w celu usunięcia glonów stosowany jest siarczan miedzi (CuSO4) stężeniu 0,25mg/L granica toksyczności dla ryb wynosi 300 mg na 1kg masy ciała, a dawka miedzi 200 mg/m3 wody jest szkodliwa dla organizmu człowieka. Zabiegi można powtarzać 5 krotnie co 3 dni. Woda po takich zabiegach ma kolor "absyntu" przez kilka dni.
Stosowałeś to u siebie w oczku lub stawie, czy jedynie teoretyzujesz.
Jak sobie wyobrażasz, ważenie masy ryb w oczku, przed zastosowaniem siarczanu miedzi.
A druga sprawa, to czy brałeś pod uwagę inne zwierzęta żyjące w oczku, takie jek: płazy czy owady i ich larwy, że nie wspomnę o mikroorganizmach np. drobne skorupiaki czy bakterie, które wszystkie razem biorą udział w tworzeniu równowagi biologicznej, je też będziesz ważył.
Nie samymi rybami oczko żyje.

A na glony, w oczku czy stawie ozdobnym, mam jeden sprawdzony sposób. Tym sposobem są rośliny, im ich więcej w oczku tym lepiej.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
nexus
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 10 lip 2010, o 10:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Glony - Opis i sposoby "pozbycia" się ich z oczka

Post »

Witam,
Stosuję w oczku wodnym,
ten sposób jest zaczerpnięty z z książki:
Janusz Guziur, Henryk Białowąs, Witold Milczarzewicz 2003 "Rybactwo Stawowe" strona 291.
Ryb nie trzeba ważyć wystarczy znajomość objętości wody w oczku wodnym. Podałem zalecaną dawkę CuSO4 0,25mg/L w poprzednim poście.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”