Od czego takie plamy w mojej trawie ?

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Poznanianka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 cze 2007, o 10:19

Od czego takie plamy w mojej trawie ?

Post »

Na moim trawniku pojawiły się plamy wysuszonej trawy - jak się przyjrzeć z bliska , to wygląda jakby między nimi leżały białe grudki (jak sól)

Obrazek

Obrazek

Czy to efekt za dużej dawki nawozu? Czy może efekt działania psa sąsiadów, który czasem wpada do naszego ogrodu nieproszony? :x

Pomocy, tutaj tyle fachowców! Trawnik ma dwa lata, syzyfowa praca przy jego zakładaniu i utrzymaniu wciąż trwa (ziemia jest bardzo piaszczysta...) i teraz jeszcze to :cry:
Poznanianka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 cze 2007, o 10:19

Post »

zdjęcie się nie zamieściło, więc może wstawię link:
http://farm1.static.flickr.com/211/5244 ... c445eb.jpg
http://farm1.static.flickr.com/199/5244 ... 741977.jpg
Obrazek Obrazek

Są zdjęcia. Po kliknięciu na nie powiększą się.
Erazm
Awatar użytkownika
kamilneo
100p
100p
Posty: 109
Od: 11 kwie 2006, o 21:42
Lokalizacja: Świdnik (lubelskie)

Post »

Wydaje mi się, że może być to wina przenawożenia. Kiedy pojawiły się plamy i kiedy ostatnio rozsypywałaś nawóz? Czy w miejscach gdzie trawa jest zielona nie widać tego białego pyłu? Grudki pozostałego nawozu możesz spróbować rozpuścić wodą z węża ogrodowego (obficie podlać).
Pozdrawiam Kamil
Poznaję regulamin
Poznanianka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 cze 2007, o 10:19

Post »

nawożone było na początku maja, a wyszło dopiero teraz...
Dużo deszczu ostatnio było, powinno się rozpuścić - ale będę lać wodę dalej, dzięki za radę...
Poznanianka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 cze 2007, o 10:19

Post »

Erazm, dzięki za pomoc przy zdjęciach :-)
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6962
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Pozdrawiam Andrzej.
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Plamy występujące na trawniku mogą być przyczyną:
1. Częstego oddawania moczu naszym pupili.
2. Złym podłożu.
3. Nieumiejętnym podlewaniu.
4. Choroby grzybowe.
Nie wystarczy posiać trawę i ją podlewać. Utrzymanie trawnika jest pracochłonne.
Ab mieć ładny trawnik musimy mieć dobraną odpowiednią mieszankę traw, przystosowaną na dane podłoże. Podlewanie i nawożenie, jest bardzo ważne ale źle przeprowadzone może doprowadzić do tego , że nasza trawa będzie wyglądać nie estetycznie, czyli mówiąc w skrócie "brzydko".
Jest sporo zabiegów, które musimy przeprowadzić aby nasz trawnik spełniał swoje zadanie. Jeżeli mamy podłoże piaszczyste, musimy przeprowadzić wałowanie wałem gładkim, lub wykorzystać deskę. Ugniatanie trawy przeprowadzamy bardzo rzadko, gdyż możemy ja stracić. Wałowanie trawy na podłożu piaszczystym sprawia to iż zagęszczenie gleby prowadzi do lepszego podsiąkania wód gruntowych. Podlewamy wczesnym rankiem bądź późnym popołudniem, ja polecam tą drugą opcję.
Przewietrzanie trawnika, przeprowadzamy za pomocą grabi bądź noża przy małej powierzchni. Nacinamy trawę w odstępach 10-15 cm na głębokość około 10 cm. Doprowadzając powietrze do głebszych warstw gleby nie doprowadzamy do występowania chorób grzybowych.
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jeśli chodzi o podlewanie trawnika. Zależy od temp. Jeśli temp. przekracza 25st.C, podlewamy 2 na glebach piaszczystych 3 razy w tygodniu ale obficie 7-10 l wody na 1m2. Częste podlewanie prowadzi o wytworzenia płytkiego systemu korzeniowego i do szybszego przesychania trawy.
Rzadsze podlewanie prowadzi z kolei do wytworzenia dłuższych korzeni i pobieranie wody z głębszych warstw.
Nawożenie, przeprowadzamy do 3 razy w miesiącu, ja tak stosuję u siebie.

Jeżeli coś będzie nie jasne to zapraszam do zadawania pytań.

Pozdro
Mutari
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Witaj Mutari :D
Korzystając z okazji proszę Cię o obejrzenie mojego młodego trawnika i pomoc w ustaleniu przyczyn tych widocznych zółtych placów .

Obrazek Obrazek
Trawę posiałam w połowie maja ,była to murawa sportowa z Rolimpexu(Trawy z Iławy),zwałowałam .Pięknie wzeszła po tygodniu a później pokazały się również chwasty.
Teraz są na niej ogromne, żółte place niewiadomego dla mnie pochodzenia.Mam co prawda suczki siusiajace na trawnik ale to chyba nie one sa przyczyna tych żółtych plam.Dodam ,że jeszcze nie nawoziłam trawnika .
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witaj Goni@k. Po pierwsze jakie masz podłoże?? Jak często podlewasz i nawozisz trawnik??
A jeśli chodzi o te plamy to postaraj sie zrobić fotki z zbliżeniu. Z daleka nie jestem wstanie rozpoznać co się tam dzieje.

Pozdro
Mutari
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Mutari pisze:Witaj Goni@k. Po pierwsze jakie masz podłoże?? Jak często podlewasz i nawozisz trawnik??
A jeśli chodzi o te plamy to postaraj sie zrobić fotki z zbliżeniu. Z daleka nie jestem wstanie rozpoznać co się tam dzieje.

Pozdro
Mutari
Trawnik podlewamy niezbyt często ale obficie ,dwa razy w tygodniu jeżeli nie padał deszcz.Jak wspomniałam wcześniej jeszcze nie nawoziłam trawnika.
Obrazek
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam, miom zdaniem to choroba "brunatna zgnizlizna traw" objawia się brunatnieniem trawy.Profilaktyka jaką musisz zastosować to obniżyć koszenie do 4-5 cm, potraktować trawnik grabkami do trawy, aby ją napowietrzyć i zastosować azofoskę. Pamiętaj aby po koszeniu nie zostawiać resztek na trawniku tylko muszą byc zbierane, aby choroba się nie nasiliła. A jeśli chodzi o podlewanie to stosuj tak jak stosujesz do tej pory. Odezwij sie za da tygodnie czy pomogło.

Pozdro
Mutari
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6962
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”