Kogel-mogel

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pela11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2312
Od: 24 sty 2015, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Kogel-mogel

Post »

Dziewczyny To nie jest zwykły tort ,ale praktycznie z samych orzechów włoskich . Piekę go co roku właśnie na Boże Narodzenie .Wymaga dużo orzechów , ale zawsze się udaje ,nie jest słodki i im dłużej stoi tym jest lepszy dlatego dobrze jest go zrobić dzień przed wigilią .

Niezwykły tort

Składniki: na 1 krążek , trzeba upiec 3 takie krążki ,można je spokojnie upiec wcześniej 2-3 dni a potem tylko przełożyć.Odważam 3 razy po 25 dkg łuskanych orzechów i każdą porcję mielę osobno i wkładam do torebki .

25- dkg. mielonych orzechów włoskich - ja mielę w maszynce do mięsa
5 -6 dużych jaj
3/4 szklanki cukru pudru ,może być też mniej
3 łyżki bułki tartej
sok z cytryny żeby złamać słodycz cukru ,najmniej z połowy cytryny lub według własnego smaku .

Uwaga na cały tort potrzeba 75dkg orzechów , 15 jaj bo wszystko razy 3

Każdy krążek upiec osobno w tortownicy , Uwaga -krążki są dosyć delikatne i łatwo się łamią więc wyjmować ostrożnie najlepiej zsuwać lub piec na grubszym papierze do pieczenia bo łatwiej przenieść.

Sposób wykonania
Żółtka utrzeć z cukrem dodać sok . Ubić pianę z białek , wyłożyć na żółtka , wsypać mielone orzechy + bułkę tartą - delikatnie wszystko wymieszać łyżką i do formy wysmarowanej i wysypanej bułka tartą . Ja piekę w dużej formie 30 cm. i krążki mają dobrą grubość .
Piec w średnio nagrzanym piekarniku 180-200 stop . około30-40 minut do suchego patyczka .

Masa ;
Masę robię z serka maskarpone i dużej śmietany 30%+2 opak . śmietan-fixu ,cukru pudru ,2-żółtek ,ale może być bez żółtek i zaparzonej wcześniej kawy rozpuszczalnej Neski [około 1do 2 łyżeczek] w bardzo małej ilości wrzątku 2 duże łyżki wody .
Teraz po kolei
Zaparzyć kawę
zimną kawę wlać po trochu do serka mask.
Ubić śmietanę i pod koniec ubijania dodać cukier puder około 4-5 łyżek +fix
Do serka wkładać partiami ubitą śmietanę , połączyć delikatnie . Gotowe .

Krążki nasączyć według upodobania , ja robię z wody ,odrobiny spirytusu i zapachu arakowego Dobrze nasączyć brzeg krążków żeby nie były suche ,ale nie przesadzić , przekładać kremem , zostawić trochę na wierzch i obwód tortu , ozdobić połówkami orzechów Wszystko się udało ,bo nie ma prawa się nie udać .Do lodówki .Jeżeli macie formy mniejsze niż 30cm to zróbcie z 20 dkg orzechów i 4 jaj ,mniej cukru i bułki tartej .

Smacznego

PS. Można masę zrobić z 2 serków lub z większej iliści śmietany 30% wtedy jest więcej masy do przełożenia i na wierzch tortu do ozdoby .Cały ten przepis można modyfikować , do małej formy tortowej użyć np. 20dkg orzechów i 4 jaja, trochę mniej bułki tartej itd.
Awatar użytkownika
Daria_Eliza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1735
Od: 26 lut 2013, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Pod Puszczą cz-1

Post »

Wow! Jaki luksusowy tort! ;:oj
Ilość orzechów mnie trochę powaliła, ale jako że bardzo lubię włoskie, to może kiedyś jak dorwę w dobrej cenie, to chętnie sobie taki tort zrobię.
Dzięki za przepis!
Awatar użytkownika
Maska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 42085
Od: 19 lut 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Pod Puszczą cz-1

Post »

Ja mam pomrożone mielone orzechy to jest szansa, że na święta zafunduję rodzinie odrobinę luksusu :D Dzięki Elu! ;:168
Awatar użytkownika
Babciabenia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1640
Od: 10 maja 2012, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: tarnowskie klimaty ,Małopolska.

Re: Pod Puszczą cz-1

Post »

Maryś Też mam trochę mrożonych ale i suszone Elu tort wygląda na bardzo luksusowy sądząc z opisu. ;:196
Awatar użytkownika
iwona0042
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20161
Od: 15 lis 2011, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pod Puszczą cz-1

Post »

Łał Elu ten tort musi być pyszny, orzechy mamy swoje tylko pomielić, super ;:138
Awatar użytkownika
pela11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2312
Od: 24 sty 2015, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Pod Puszczą cz-1

Post »

Może on i luksusowy , ale naprawdę pyszny , inny jak wszystkie torty zawsze się udaje , Jak będę go robiła to porobię zdjęcia żebyście zobaczyły . Ja mimo że na swoim jeszcze młodym drzewie nie mam orzechów to w mieścinie w której pracuje rośnie dużo drzew orzechowych i po prostu je sobie zbieram . Zawsze mam około 5do 8 kilo orzechów zależnie od urodzaju w danym roku .Mam więc z czego robić . Na wiosnę w święta wielkanocne piekę mazurka orzechowego , też fajny przepis .
Awatar użytkownika
pela11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2312
Od: 24 sty 2015, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Pod Puszczą cz-1

Post »

Marysiu , musisz zważyć swoje orzechy i ewentualnie pytaj o wszystko ,Namawiam bo warto go zrobić .

Dario ,tort jest pyszny, wart zrobienia .

Bożenko jak masz mało orzechów to można zrobić w małej tortownicy i też będzie pysznie , no chyba że będziesz miała dużo gości . Moja tortownica ma 30 cm.Tort wychodzi naprawdę duży .

Iwonko , koniecznie zrób ten tort , zaskoczysz domowników jak nic , szczególnie że masz swoje orzechy ,
Awatar użytkownika
Babciabenia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1640
Od: 10 maja 2012, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: tarnowskie klimaty ,Małopolska.

Re: Pod Puszczą cz-1

Post »

Elu mam duuuurżo ;:306
Awatar użytkownika
pela11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2312
Od: 24 sty 2015, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Pod Puszczą cz-1

Post »

Bożenko , to musisz go koniecznie zrobić .
Awatar użytkownika
Babciabenia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1640
Od: 10 maja 2012, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: tarnowskie klimaty ,Małopolska.

Re: Pod Puszczą cz-1

Post »

Elu ;:196 zrobię!
Awatar użytkownika
Maska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 42085
Od: 19 lut 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Pod Puszczą cz-1

Post »

Elu ja mrożę mielone orzechy (te z zeszłego roku) a pudełka opisane wagą ;:215 Z orzechów głównie robię orzechowce, bo rodzina lubi bardziej niż makowce. Do przekładańca też idzie trochę. :D ale w tym roku będzie tort ;:215
Awatar użytkownika
pela11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2312
Od: 24 sty 2015, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Pod Puszczą cz-1

Post »

Marysiu , bardzo dobra decyzja , myślę że ten tort na stałe zagości na Twoim stole . ;:167

PS . Do zwykłego tortu można upiec jeden biszkopt i go pokroić , orzechowych placków nie da się pokroić bo się rozpadnie na kawałki dlatego pieczemy 3 osobne sztuki .
Iwonka1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5523
Od: 10 wrz 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraina Tysiąca Jezior

Re: Pod Puszczą cz-1

Post »

6 jajek na jeden krążek? czyli na cały tort 18? Uwielbiam ciasta orzechowe, torcik być może zagości i na moim stole. tym bardziej, że jest prosty w wykonaniu. Śmietany nie trzeba wcześniej ubijać. Ja wszystko wkładam do jednej miski i ubijam razem. Początkowo robiłam tak jak Ty, ale gdzieś znalazłam taki przepis i też się udało :tan
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”