Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  
Autor Wiadomość
Ave
 Tytuł: Re: ZIOŁA - domowa apteka
PostNapisane: 20 maja 2014, o 12:15 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Ja od dwóch lat robię syrop z kwiatów bzu czarnego - przepyszny i zdrowy. Zamiast cukru do napojów i herbatek.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

ED99
PostNapisane: 31 maja 2014, o 11:00 
200p
200p

---
Witam mam taką roślinkę:
[URL=www.fotosik.pl]Obrazek[/UR
Chyba jest to oregano,kiedy należy je zrywać do suszenia ?
Jak i do czego wykorzystujecie oregano?

ganio4
PostNapisane: 31 maja 2014, o 11:23 
1000p
1000p

1 szt.
Ostatnio do HT :lol: , czyli herbatki tymiankowo-oreganowej do oprysków, na wszelkie choroby grzybowe, bakteryjne a nawet podobno wirusowe :3

corazonbianco
PostNapisane: 16 lip 2014, o 19:53 
500p
500p

1 szt.
ED99 napisał(a):
Witam mam taką roślinkę:
[URL=www.fotosik.pl]Obrazek[/UR
Chyba jest to oregano,kiedy należy je zrywać do suszenia ?
Jak i do czego wykorzystujecie oregano?

Tak, to jest oregano. Zrywać należy, gdy osiągnie stadium rozwojowe widoczne na zdjęciu. Uszczykujesz pędy wierzchołkowe z sześcioma dużymi listkami. Za dwa tygodnie pędy odrosną i powtarzasz czynność. Zerwane listki rozkładasz w przewiewnym, suchym miejscu i suszysz. Ususzone kruszysz albo mielesz w młynku do kawy i trzymasz w zamkniętym szklanym pojemniku w ciemnym miejscu - tym sposobem ziele dłużej zachowuje aromat i smak. Używać możesz wszędzie tam, gdzie stosujesz inne zioła aromatyczne, takie jak tymianek i majeranek - do mięs, do ciężkich, zawiesistych zup typu gulasz, grochówka, do zapiekanek warzywnych i na bazie żółtego sera, do pizzy, do potraw z grzybów - doprawdy jest multum zastosowań.

corazonbianco
PostNapisane: 16 lip 2014, o 20:41 
500p
500p

1 szt.
Iwona i Piotr napisał(a):
Duża ilość czarnego bzu może powodować też rozwolnienie ;), kilka razy sprawdziłam na sobie i po soku i po zjedzeniu słoika konfitury...Czarny bez nadaje się do jedzenia po przetworzeniu...

W ubiegłym roku robiąc sok z czarnego bzu przez nieuwagę wypiłam szklankę surowego soku, myśląc że był już po obróbce termicznej - całą noc spędziłam w łazience wymiotując, do tego silny ból głowy i ataki omdlenia. Także naprawdę przestrzegam i zalecam ostrożność. Za to gotowany sok z owoców czarnego bzu z dodatkiem soku z cytryny jest przepyszny i ma liczne walory prozdrowotne. Czarny bez to jeden z najsilniejszych owocowych przeciwutleniaczy, dorównuje mu tylko aronia i czarna malina - tutaj szczegółowe dane

123czeremcha napisał(a):
Czarny bez zaczyna kwitnąć... Polecam prosty w przygotowaniu syrop z kwiatów - naprawdę skuteczny w przeziębieniach i zapaleniu zatok! No i susz z kwiatów na herbatki - w tych samych przypadkach.

Potwierdzam. Suszone kwiaty czarnego bzu to wspaniały środek przeciwzapalny, przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. A oprócz syropu warto zaopatrzyć się w susz, który posłuży do przygotowania naparu, którego niewątpliwą zaletą w porównaniu z syropem jest oczywiście brak cukru.
Podobne działanie, tyle że jeszcze silniejsze, wykazuje kwiat wiązówki błotnej. Lipiec to najlepszy okres na pozyskanie surowca. Wiązówka rośnie na wilgotnych łąkach, często też na obrzeżach lasów i zagajników. Ma cudowny, miodowo-słodki aromat. W krajach skandynawskich jest używana do aromatyzowania likierów. U nas niestety niedoceniana i zapomniana, tymczasem liczne badania wskazują, że jest to jedna z roślin o najsilniejszym działaniu antyoksydacyjnym, bogata we flawonoidy i także salicynę, wykazującą działanie zbliżone do aspiryny, czyli: napotne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Skuteczna w leczeniu przeziębień, reumatoidalnego zapalenia stawów i chorób o podłożu reumatycznym. Stymuluje też układ immunologiczny.
tak wygląda wiązówka
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... lmaria.jpg
Do poczytania:
http://www.biomedcentral.com/content/su ... 9-3-s1.pdf
http://www.deckerfarm.com/anitoxidant.pdf

Wanilia
PostNapisane: 21 paź 2014, o 23:38 
50p
50p

---
Polecam na trądzik okłady z kozieradki. Zmielone nasiona do kupienia w aptece. Łyżkę tych nasionek zalewamy niewielką ilością wrzącej wody, parę minut czekamy jak napęcznieje. Następnie nakładamy na twarz- wszystkie strupki goją sie błyskawicznie! Odkąd stosuję kozieradkę odstawiłam maści z antybiotykiem. Kozieradka też jest stosowana na inne rany, ale nie próbowałam.

emalia112
PostNapisane: 1 lis 2014, o 22:45 
1000p
1000p

1 szt.
Czy kto z was wie jakie zioła wybielają cere. Ja od pracy na polu jestem mocno opalona a przez to zmarszczki które mam z racji wieku są bardziej widoczne. ;:oj

Neko
PostNapisane: 2 lis 2014, o 08:50 
200p
200p

więcej niż 1
Z ziół to dobra będzie maseczka z nagietka. 5 łyżek zalej niewielką ilością wrzątku, po 15 minutach odcedź i nałóż papkę na twarz na 20 minut.
Można też nałożyć na twarz plastry świeżego ogórka :).

dorotaifrodo
PostNapisane: 20 lis 2014, o 00:19 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

1 szt.
Także polecam kozieradkę i olej z łopianu na osłabione włosy :wink: ostatnio bardzo popularny z ziół jest Czystek,prawdziwa moda się zrobiła ;:oj

aneczka_brie
PostNapisane: 11 gru 2014, o 15:35 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Korzeń mydlnicy jest też dobry na włosy. Robi się z niego odwar: dwie łyżki zalewa się wodą i gotuje ok. 15 min. na wolnym ogniu pod przykryciem. Potem gdy ostygnie, odcedza się i można używać jako płukankę po umyciu włosów. Podobno dobre jest na łupież. Ja używałam tego kilka razy i włosy wydawały się też być gęściejsze ;).
Wie ktoś może jak inaczej wykorzystać to ziółko?

Amanita
PostNapisane: 25 sty 2015, o 11:20 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Zmielone nasiona kozieradki stosowałam, aby wspomóc laktację, w mieszance z innymi składnikami. Pomogło, więc polecam ;:108

Kolorowe sałaty i kwiaty - wątek sprzedażowy

x-s-k
PostNapisane: 26 sty 2015, o 10:27 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Ja też poprosił o takie namiary. Chyba jakbyś podał link na forum to nic by się nie stało, przecież nawet jeśli to reklama to jest ona odpowiedzią na konkretną potrzebę, potrzebę użytkowników. Mniejsza o to. Jest sens prowadzenia takiego ogródka zielarskiego na balkonie? Mam mały balkon, który służy tylko po to, aby wywiesić pranie i szkoda tego niewykorzystanego kawałka miejsce, a nie ma to jak świeża bazylia, kolendra, czy tymianek ;)

acia1065
PostNapisane: 20 mar 2015, o 09:59 
500p
500p

1 szt.
emalia112 napisał(a):
Czy kto z was wie jakie zioła wybielają cere. Ja od pracy na polu jestem mocno opalona a przez to zmarszczki które mam z racji wieku są bardziej widoczne. ;:oj

Polecam: http://skladnikikosmetyczne.blogspot.com/2011/03/rozjsnianie-przebarwien-domowe.html

Ondine
PostNapisane: 7 kwi 2015, o 22:27 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Na przebarwienia stosuje się jabłka albo ogórki, jeśli mogę polecić coś spoza ziół. Natomiast moim ostatnim odkryciem zielarskim są zioła szwedzkie. To miks wielu ziół (piołun albo aloes, mirra, szafran, senes, kamfora naturalna, korzeń rabarbaru, korzeń kurkumy, manna, teriak, korzeń dziewięciusił, korzeń arcydzięgla). Mój teść stosuje je na wszystko, (jak kiedyś moja babcia Amol ;) ale rzeczywiście pomagają mi na żołądek, gardło czy na bóle stawów. Mają szeroki zakres działania, radzę poczytać gdzieś w internecie. Może komuś też okażą się pomocne.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 332 ]  Idź do strony nr...        1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości