Jarmuż

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Jarmuż

Post »

Surówka z jarmużu w majonezie
25 dkg liści jarmużu
15 dkg jabłek
4 ząbki czosnku
1/2 szklanki sosu majonezowego
2 - 3 łyżki jogurtu
4 łyżki posiekanej naci pietruszki
sok z cytryny
sól, pieprz
Na surówkę nadają się liście jarmużu bardzo młodego lub wyrośniętego po pierwszych przymrozkach. Liście umyć, osączyć, oczyścić odcinając ogonki, które można wykorzystać do gotowania. Czosnek obrać, opłukać, posiekać i rozetrzeć z solą, wymieszać z majonezem, jogurtem i pietruszką. Sos przyprawić do smaku solą, cukrem i sokiem z cytryny. Jabłka umyć, obrać i utrzeć na tarce z dużymi otworami, skrapiając sokiem z cytryny. Wymieszać z sosem. Liście jarmużu drobno poszatkować. W miarę rozdrabniania mieszać z sosem. Przygotowaną surówkę wyłożyć na salaterkę. Ozdobić cząstkami pomidorów lub czerwoną papryką i cząstkami jaj na twardo. Podawać bezpośrednio po przyrządzeniu.
Ł. Zaborska, Z. Zawistowska, "Warzywa na działce i w kuchni", Warta, Warszawa 1986
Beata
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jarmuż

Post »

Jestem zadowolony bo na działce udało mi się wyhodować kilka zagonków jarmużu.
Dla mnie jest to najtańsze zimowe warzywo wygrzebywane z pod śniegu.

Nadaje się przede wszystkim do zupy. Ale najsmaczniejsze jest jak udaje szpinak z jajkiem.

Pozyskuję własne nasiona jarmużu. Wschodzi w 100% do 4 lat bo wybieram tylko zdrowe nasiona i przechowuję je w dobrych warunkach, starsze torebki sieję nieco gęściej na rozsadniku w maju.
Mam lekką ziemię więc sadzę go w rozstawie 40x40 cm po 6-8 tygodniach na miejscach po sałacie, szpinaku. Dobrzy sąsiedzi dla jarmużu to fasola, koper, endywia, groch, rumianek, ziemniak, sałata głowiasta, kolendra, kminek, por, burak liściowy, mięta, sałata listkowa, burak ćwikłowy, seler, szpinak, bylica, pomidor.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Mój jarmuż w zimie trafia do zup, i na patelni udaje szpinak w towarzystwie jajka.
miod malina
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 21 wrz 2016, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jarmuż

Post »

Ja słyszałam o takim koktajlu z jarmużu. Nie miałam okazji go nigdy skosztować ale obiło mi się o uszy, że jest zdrowy i pomaga w odchudzaniu :heja Ktoś pił coś podobnego ???
Awatar użytkownika
bastis
200p
200p
Posty: 242
Od: 19 paź 2015, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Jarmuż

Post »

Nie wiem czy pomaga w odchudzaniu, ale jest zdrowy. Przepuszczam jarmuż przez wyciskarkę, dodaję jabłko lub inne owoce i super sok gotowy.
Pozdrawiam
Ula
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Jarmuż

Post »

acia1065 pisze:Surówka z jarmużu w majonezie
25 dkg liści jarmużu
15 dkg jabłek
4 ząbki czosnku
1/2 szklanki sosu majonezowego
2 - 3 łyżki jogurtu
4 łyżki posiekanej naci pietruszki
sok z cytryny
sól, pieprz
Na surówkę nadają się liście jarmużu bardzo młodego lub wyrośniętego po pierwszych przymrozkach. Liście umyć, osączyć, oczyścić odcinając ogonki, które można wykorzystać do gotowania. Czosnek obrać, opłukać, posiekać i rozetrzeć z solą, wymieszać z majonezem, jogurtem i pietruszką. Sos przyprawić do smaku solą, cukrem i sokiem z cytryny. Jabłka umyć, obrać i utrzeć na tarce z dużymi otworami, skrapiając sokiem z cytryny. Wymieszać z sosem. Liście jarmużu drobno poszatkować. W miarę rozdrabniania mieszać z sosem. Przygotowaną surówkę wyłożyć na salaterkę. Ozdobić cząstkami pomidorów lub czerwoną papryką i cząstkami jaj na twardo. Podawać bezpośrednio po przyrządzeniu.
Ł. Zaborska, Z. Zawistowska, "Warzywa na działce i w kuchni", Warta, Warszawa 1986
Ale super przepis, u mnie dziś w nocy było minus 7, wiec akurat jarmuż się nada :) w tym roku mam trochę egzemplarzy, a to kilka bardziej ciekawych z których jutro zrobie tą sałatkę :)


Obrazek
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jarmuż

Post »

Ma kilka zagonów jarmużu. Świetnie się prezentuje na tle przekopanej w ostrą skibę ziemi.
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jarmuż

Post »

Witajcie. co mam zrobić z jarmużem, który posadziłam w zeszłym sezonie, nie miałam dużo, troszkę zjadła, a nie które urosły małe bo niezdążyły (miałam pierwszy sezon i jeszcze się uczę ;) ) Czy mam usunąć krzaczki czy cos z nich jeszcze wyrośnie na wiosnę?
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jarmuż

Post »

Obrywaj do konsumpcji ładne liście, po jednym z krzaka.
Ze dwa dorodne rosnące koło siebie zostaw aby mieć własne nasiona. Między nimi wbij metrowy kijek i przywiąż jarmuże do niego aby strączki z nasionami nie pokładały się na ziemi.
Powodzenia! :)
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jarmuż

Post »

Dziękuję.
Mam jeszcze pytanie. Jakie stanowisko jest dla niego najlepsze? Mam miejsce za domkiem takie pól na pól w cieniu. Tzn. do godziny 13 cień potem słońce. Czy jarmuż może byc w takim miejscu?
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
superBartek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 16 gru 2016, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jarmuż

Post »

Mnie się zdarzyło zrobić kiedyś koktajl z jarmużu, kiwi i banana, ale najczęściej przyrządzam z niego chipsy. Trzeba tylko uważać, żeby nie piec ich za długo, bo szybko i łatwo mogą się spalić.
Awatar użytkownika
renata d
100p
100p
Posty: 106
Od: 4 paź 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Jarmuż

Post »

Ja jarmużu używam do kanapek zamiast sałaty,smakuje całkiem dobrze.Do końca marca powinno mi starczyć.
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jarmuż

Post »

Ja robie koktail z bananem,awocado,jabłkiem,selerem naciowym i do tego dodaje zmielone ziarnka siemienia,ciut z konopi albo łyżkę lecytyny ze słonecznika. Bardzo pożywny i sycący na wiele godzin.
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”