Jarmuż

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
x-U-ie
---
Posty: 2777
Od: 23 cze 2009, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jarmuż w przepisach.

Post »

W tym roku zadebiutowałam także wysiewając jarmuż. A teraz hihi nie wiem co z nim zrobić.
marmul
100p
100p
Posty: 127
Od: 28 kwie 2011, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jarmuż

Post »

ulakonie pisze:W tym roku zadebiutowałam także wysiewając jarmuż. A teraz hihi nie wiem co z nim zrobić.
Zupę.
Ugotować drobną fasolę, pod koniec dodać włoszczyznę i listek laurowy. Jak warzywa się wygotują wyjąć je i dodać, pokrojoną cebulę, czosnek, oliwę z oliwek, tymianek, ziemniaki i drobno pokrojony jarmuż. Można na koniec dodać chorizo.
--
Pozdrawiam
mm
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Re: Jarmuż

Post »

Tutaj wrzuciliśmy kilka pomysłów

Ja mam jarmuż już drugi rok, bardzo pożyteczne warzywko :-)
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
Awatar użytkownika
Karolina__
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3043
Od: 22 lip 2009, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Jarmuż

Post »

Jajecznica z jarmużem to mi tak smakuje, że aż mi się uszy trzęsą jak ją zajadam :wink: Ciekawa jestem, czy fioletowa odmiana smakuje podobnie jak zielona? :D
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5858
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jarmuż

Post »

:wit Jak uprawia się jarmuż? Kiedy go się sieje? Z nasion czy z rozsady?
"Termin wysadzania: 2-3 dekada V-2 dekada VI"
"Termin sadzenia: 3 dekada VI-2 dekada VII"
i co oznaczają te terminy prz opisie jarmużu z jednych firm nasienniczych?
Przepraszam ...może te pytania są naiwne ,ale na prawdę nie rozumiem o co biega :roll:
Asia
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jarmuż

Post »

Jarmuż można siać od razu do gleby i z rozsady. Może pierwszy termin to czas siania nasion na rozsadniku, drugi - czas sadzenia rozsady do ziemi. Ja sieję jarmuż już któryś rok z rzędu i nie ma potrzeby (wg mnie) bawić się w rozsadę. Można siać rzadko, można nieco gęściej i potem przerzedzić. Lepiej rośnie, jak rośliny nie rosną jedna na drugiej, wtedy mają mocniejsze, grubsze pędy i większe liście. Sieję jarmuż wtedy, gdy zwolni mi się gdzieś miejsce. Siałam więc i w maju i w lipcu. Rosliny ładnie rosły posiane w obu terminach.

-- Wt 10 sty 2012 00:58 --

Gdyby ktoś chciał bawić się w rozsadę, to jarmuż jest wyjątkowo wytrzymałą rośliną na przesadzanie. W jednym miejscu zające wyjadły mi sporo jarmużu, postanowiłam przenieść trochę roślin z innego miejsca. bylo bardzo sucho, a ja miałam mało wody. Podlałam roślinki oszczędnie, a one mimo to bez problemu się przyjęły i ładnie rosły.
x-k-ka

Re: Jarmuż

Post »

Uwielbiam JARMUŻ - szkoda że już wszystko wyjadłam przez zimę :)

Robię: sałatkę, surówkę zupę, no i jajecznicę.

Jajecznica - smażę boczek ( lub wędzona słonina), później dodaję cebulkę aż się zarumieni , następnie pokrojone w małe kawałki jarmuż aby lekko zmiękł , następnie wlewam jajka z solą ( roztrzepane ) i smarze aż się zetną . Uwielbiam to - dla mnie pycha.

Szybka surówka : jarmuż drobno kroję , wrzucam pokrojony w kostkę cebulę i jeden pomidor , dodaję sól do smaku. Czekam aż sok puści i zmiękną liście - wtedy już gotowy do konsumpcji :)

Sałatka na obiad: kilka marchewek pokrojone w cienkie wstążki gotuję w wodzie aż lekko zmiękną, jarmuż siekam na mniejsze kawałki i podsmażam na patelni ( w małej ilości wody ) aż zmiękną. Pod koniec dodaję sól, pieprz, czosnek rozdrobniony, sok z cytryny , troszkę oliwy z oliwek i wszystko łączę :)

Zupa : tak jak jarzynowa czy wiosenna - tylko zamiast warzyw daję jarmuż , doprawiam smakiem , sól , pieprz.

Szukam innych pomysłów. Może coś pomogłam
Pozdrawiam
x-k-ka

Re: Jarmuż

Post »

Wracając do sałatki na obiad zapomniałam dodać że jeszcze w czasie podsmażania jarmużu na patelni dodaję białą porę ( ta część z nad korzenia ) pokrojoną w krążki .
Przepraszam ;:145
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Jarmuż- jak go jeść?

Post »

A ja tak nieśmiało zapytam- "z czym to się je"? Nigdy nie jadłam jarmużu i nawet nie bardzo mogę sobie wyobrazić jego smak, czy jakiś kapustowaty, sałatowaty? Jak duże rosną te liście?
Pozdrawiam, Marta.
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Jarmuż

Post »

Marta, najzdrowszy jest surowy 8-) Ja najczęściej robię z niego sałatki. Bardzo smaczna jest zupa ziemniaczano-jarmużowa i jarmuż z patelni a'la szpinak. Robiłam też kilka razy czipsy z jarmużu, bardzo szybko znikają ;:3
Kasia
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Jarmuż

Post »

Jak coś a"la szpinak to zdecydowanie dla mnie! A sałatka z jakimi dodatkami?
Pozdrawiam, Marta.
Kalma
100p
100p
Posty: 170
Od: 21 kwie 2011, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Illinois, USA

Re: Jarmuż

Post »

Kasia - a mogłabys podać przepis na tą zupę ziemniaczano-jarmużową ewentualnie linka do przepisu?
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Jarmuż

Post »

Proszę bardzo ;:3 Jak ktoś je mięso można dodać kiełbasę (ja zastępuję fasolą i odrobiną wędzonej papryki) 8-)
http://www.przepisnazdrowie.pl/?p=324
Kasia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”