Maści i tinctury z Domowej Manufaktury

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Maści i tinctury z Domowej Manufaktury

Post »

Witam w moim nowym wątku.
Tu będę przedstawiał własnoręcznie wykonane produkty , zapisane w czasie nauki, własnych podręczników, a nie z NETU, czy mylnie rozumianych książek o tematyce medycznej.

Na 1 ogień przedstawię Tincture z Propolisu, tak mylnie porównywaną jako tożsamość z kitem pszczelim.

Propolis

jest ważnym składnikiem kitu pszczelego, w skład które wchodzą również wosk, pyłki kwiatowe,pierzga, kurz, kawałki roślin, odnóża i skrzydełka pszczół oraz innych owadów. Aby uzyskać czysty propilis należy w warunkach domowych oddzielić go od zanieczyszczeń i wosku, który z wielu względów nie jest wskazany w tincturach.

Są dwa rodzaje propolisu:
1. Surowy - oczyszczony z zanieczyszczeń i wosku.
2. Farmakologiczny - przerobiony przez firmy do celów farmakologicznych.

Aby uzyskać z ulu propolis o dużej aktywności biologicznej, trzeba przestrzegać następujących zasad:
1. Kit czyszczony z zanieczyszczeń typu słoma, wosk, martwe owady może być płukany w wodzie.
2. Nie wolno go podgrzewać > 40 C? bo nieuaktywnianą się jego składniki.
3. Nie wolno go zbijać w mocno zwarte kulki.
4. Produkt musi być zabezpieczony przed zapleśnieniem i larwami mola woskowego.

Aby propolis działał na choroby, musi być aktywny biologicznie (zawierać substancje, które albo pobudzają, albo hamują zachodzące procesy, np. hamują rozrost grzybów, bakterii). Aktywność biologicznie czynnych substancji zawartych w propolisie zależy od warunków klimatycznych w danym roku i od roślin, z których pszczoły zbierają materiał wyjściowy. Według przeprowadzonych badań najcenniejszy jest propolis z topoli, brzozy i sosny.

Czyli zebrany propolis od różnych pszczelarzy ma różne aktywności biologiczne. Szacuje się, że około 20 do 40 % zebranego kitu pszczelego jest nieaktywna biologicznie.

Wytwarzanie propolisu farmakologicznego wygląda następująco: skupowany jest kit pszczeli od różnych pszczelarzy z różnymi składnikami, bez sprawdzenia, czy dany kit pszczeli jest aktywny biologicznie. Miesza się go i uaktywnia w procesie czyszczenia. Rozpuszczenie kitu 70 % alkoholem etylowym powoduje jego uaktywnienie.
Taki uaktywniony propolis jest aktywny biologicznie do 7 miesięcy. Po tym okresie jego zdolność walczenia z chorobami maleje. A preparaty sprzedaje się przez dłuższe okresy.
Dodatkowo zebrany propolis w stanie surowym może być przechowywany przez 2 lata. Po tym czasie jego aktywność biologiczna maleje i znika.

Czyli, na jakość propolisu mają wpływ:
1. Jakie ma składniki ? okres zbierania kitu.
2. Jak go pszczelarz zbierał i przechowywał.
3. Jak długo był przechowywany (surowy 2 lata, przerobiony 7 miesięcy).
4. Propolis farmakologiczny ma słabsze działanie od propolisu surowego.

Łatwo można domowym sposobem sprawdzić aktywność propolisu. Do dwóch wyparzonych wrzątkiem kieliszków nalewamy świeże mleko (wiejskie od krowy, ewentualnie pasteryzowane, nie UHT) i do jednego z nich wrzucamy grudkę kitu pszczelego lub dajemy kilka kropel nalewki propolisowej. Jeżeli mleko z kitem się nie skwasi, podczas gdy w drugim kieliszku już się to stanie, to oznacza, że propolis jest aktywny (propolis zwalcza mikroorganizmy, bakterie).

Pszczelarze mają różne sposoby aby pobrać sam propolis , są to specjalne poziome ramki, które się wkłada do ula, mają wbudowane "okienka", które pszczoły dokładnie zaklejają czystym propolisem, aby im nie wiało i aby pozbyć się nieproszonych gości. Taki propolis zbiera się na bieżąco.

Nie będę tu opisywał jakie właściwości ma propolis i na jakie choroby jest skuteczny. Polecam książkę :Tichonow - Teoria i Praktyka wytwarzania leczniczych preparatów propolisowych.


Obrazek


Skupię się na technice oczyszczenia kitu pszczelego, aby otrzymać w miarę czysty propolis. Jest kilka metod:


1. Tą ja zastosowałem, kit miałem mocno zanieczyszczony.

[*] Namoczyłem ściągnięty z ramek i kijków kit przez 24 h w przegotowanej i ostudzonej wodzie:

Obrazek

Obrazek

[*]Wszystkie zanieczyszczenia wg działania sił grawitacji wypłynęły na powierzchnię, propolis i wosk zostały na dnie.
Delikatnie zebrałem zanieczyszczenia, osad przełożyłem na wyparzony talerzyk, aby odparował.Znalazłem jeszcze kilka kawałków drzewa , są po lewej stronie obok talerzyka.


Obrazek

[*] Następnie jak wszytko dobrze wyschło, zamroziłem na 48 h

i rozdrobniłem :



Obrazek

[*] Uzyskany miał zalałem 60% destylatem zbożowym , uzyskałem 20 % tincturę, 3-mam ją w ciemnej butelce przez 30 dni, a następnie zleję nalew a resztki z osadem przefiltruję , aby w pełni pozbyć się wosku i mieć czysty propolis.

Taka 20% tinctura jest bazą do 3% i 5 % maści oraz, albo nawet przede wszystkim do picia w bólach gardła, czy innych infekcjach.



Obrazek

Następny kit pszczeli czeka od zaprzyjaźnionego Pszczelarza, organoleptycznie stwierdzam, że jest o niebo czystszy od tego , który pokazałem powyżej.
Tutaj zastosuję inną technikę oczyszczania, choć uważam, że ta którą przedstawiłem jest najdokładniejsza.
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
piost
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 5 mar 2006, o 08:42
Lokalizacja: Wettbergen

Re: Maści i tinctury z Domowej Manufaktury

Post »

Watek niezwykle ciekawy i godny szerokiej reklamy.Produkty z kitu pszczelego, to absolutna sensacja.Niewiarygodne zrodlo zdrowia.Do tego tanie i ekologiczne.
Zajmuje sie od jakiegos czasu pszczolami i dodam, ze nie mam zawodowo niczego wspolnego z medycyna, dlatego nie będę sie " wymadrzal".Przed trzema laty zwrocono sie do mnie, by przygotowac roztwor propolisu.Pszczoly w tamtym okresie mocno kitowaly ramki, moglem wiec pozyskac dosc duzo polproduktu.
W literaturze fachowej wyszukalem recepty i w alkoholu etylowym rozpuscilem pszczeli kit.Przekazalem 30 ml. butelke z 40% roztworem osobie zamawiajacej. Kilka tygodni pozniej powiadomiono mnie, ze propolis dokonal cudu.Dowiedzialem sie , ze wykonany przeze mnie roztwor zastosowala osoba z poteznymi problemami skory dloni, z przeszczepem skory i niekonczacymi sie antybiotykowymi terapiami.Rany sie zamknely i zabliznily.Od tamtego czasu jestem prawie codziennie zasypywany podobnymi informacjami.Czasem wrecz nie dowierzam, gdy slysze te doniesienia.Ludzie informuja sie w internecie o skali zastosowania,a w zwiazku z niska cena, i niewielkim, lub zadnym ryzykiem probuja. I to dziala ;:333 .Slysze takze ,ze stosuja propolis u swoich psow, koni, a nawet hodowlanych ptakow.
Czekam,wiec na rozwoj tematu, ktory jeśli bedzie na to zapotrzebowanie, uzupelnie o moje spostrzezenia i uwagi.
Pozdrawiam z Hanoweru.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Maści i tinctury z Domowej Manufaktury

Post »

Witam Imiennika
Jest kilka żelaznych zasad, których należy się 3-mać, aby uzyskać w jak największym % leczniczo działający propolis:

1. Temperatura: ogrzanie > 40 C powoduje dezaktywację, czyli unieczynnienie enzymów.
2. Moc użytego alkoholu > 65% powoduje denaturację białek.
3. Przechowywanie: ciemne szkło, termin ważności gotowego produktu 7 miesięcy.

Kolega, który ma gołębie robi im następującą miksturę: nieoczyszczony kit pszczeli zalewa 60% destylatem (ilość nieznana)
następnego dnia na 50 szt dozuje 1 nakrętkę od wódki na miskę pokarmu dla ptaków, zabieg ten powtarza co tydzień.
Mówił mi, ze ptaki wcale Mu nie chorują, dostają wigoru i często zostawiają puch, co świadczy o Ich dobrej kondycji.

A tak wygląda mój kolejny kit pszczeli, który dostałem od kolejnego zaprzyjaźnionego Pszczelarza do przerobu, widać wyraźnie, że jest czystszy od poprzedniego.


Obrazek

oraz kolejny wsad do produkcji mikstury p/nowotworowej i p/bólowej, czyste czerwone habanero:


Obrazek
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
Ewiczka52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 1 lut 2012, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Maści i tinctury z Domowej Manufaktury

Post »

PIOTRZE :wit Bardzo lubię takie wątki o naturalnych metodach pomaganiu sobie w utrzymaniu zdrowia a może i skutecznym leczeniu. Chodzi mi bardzo o obniżanie odczucia bólu. Byłam dzisiaj na pokazie różnych urządzeń do masażu z wbudowanymi nefrytami i sprzedawali w wysokiej cenie. Mieli olej w kapsułkach NEO Spes . Właśnie on zawiera wyciągi z pomidora - likopen, z papryki -kapsaicynę i amigdalinę z ziaren moreli i chyba kwasy omega , wit a ,E i K .To połączenie zapobiega wielu rodzajom nowotworów -prawdopodobnie. Dodam ,że kupuję pyłek pszczeli . Tylko trzeba przy propolisie i pyłku uważać na uczenia dot. tego produktu pszczelego.
Pozdrawiam Ewula
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Maści i tinctury z Domowej Manufaktury

Post »

Znam ten środek medyczny Neo Spec (łac. nowa nadzieja), cena jest zaporowa. Jeśli chodzi o zapobieganie bólu i profilaktykę p/nowotworową, to moja mikstura z kapsaicyny spokojnie wystarczy, inne składniki są w owocach i warzywach, ale kto bogatemu zabroni. ;:131
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
Wanda 1
50p
50p
Posty: 98
Od: 8 cze 2014, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubin

Re: Maści i tinctury z Domowej Manufaktury

Post »

Jakie masz zdanie na temat sody oczyszczonej w zwalczaniu chorób nowotworowych?
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Maści i tinctury z Domowej Manufaktury

Post »

Nie jest to dobry pomysł, bo soda zmieniając pH zmierza w kierunku zasadowości, którą lubią komórki nowotworowe.
Przecież jest sporo leków na nadkwasowość na bazie sody oczyszczanej.

Skąd masz takie informacje a'propos stosowania sody oczyszczanej?
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
Ewiczka52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 1 lut 2012, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Maści i tinctury z Domowej Manufaktury

Post »

PIOTRZE :wit Czasem mogę kupić habanero w markecie i zmiksować i dodać oleju - chyba gdzie wcześniej pisaleś :?: Nie wiem jakie proporcje i ile dni macerować :?:
Pozdrawiam Ewula
Awatar użytkownika
babuchna
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7487
Od: 7 maja 2009, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Maści i tinctury z Domowej Manufaktury

Post »

Awatar użytkownika
Wanda 1
50p
50p
Posty: 98
Od: 8 cze 2014, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubin

Re: Maści i tinctury z Domowej Manufaktury

Post »

Czytałam ,że właśnie w kwaśnym środowisku tworzą się komórki rakowe.w internecie jest sporo na ten temat.

http://cudph.pl/najnowsze-doniesienia-o ... dr-younga/
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Maści i tinctury z Domowej Manufaktury

Post »

Mam zupełnie odmienne zdanie na w/w temat, nie będę punktował wg mnie bzdurnych informacji tam zawartych.
Organizm Ludzki jest tak stworzony aby istniała w nim homeostaza i tego należy się trzymać.
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
Wanda 1
50p
50p
Posty: 98
Od: 8 cze 2014, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubin

Re: Maści i tinctury z Domowej Manufaktury

Post »

Gdyby to wszystko było tak proste...
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maści i tinctury z Domowej Manufaktury

Post »

Moja koleżanka ma autystycznego synka (4 l). Wyczytała gdzieś, że produkty pszczele typu propolis, mleczko pszczele są bardzo zdrowe dla takich dzieci. Zakupiła, wydała sporo kasy, ale synek ponoć średnio zachwycony, więc mu te produkty przemyca w jedzeniu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”