Domowo i zdrowo cz. II

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
felixa
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 lut 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Domowo i zdrowo cz. II

Post »

Piotrze, dziękuję bardzo za przepis, mam 1/2 spirytusu 95% i 1/2 l wódki 40% i 1kg przemrożonej naturalnie tarniny,
zaraz nastawię. Pytanie odstawiamy 'do lochu' czyli ciemno i...zimno? Miód mam domowy, planowałam użyć zamiast cukru, ale myślałam o moim ulubionym gryczanym :( , nawłoć i wielokwiatowy też mam. Do roboty.
Pozdrawiam, Feliksa
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Domowo i zdrowo cz. II

Post »

Cześć Piotrze.Masz na koncie jakieś wariacje kulinarne z tofu w roli głównej?Może wędziłeś .Chętnie bym poznał Twoją opinię na ten temat.
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Domowo i zdrowo cz. II

Post »

Piotrze wpadłam jak śliwka w kompot z działaniami na mięsku, zgłębiam tajniki kiełbaski drobiowej parzonej i mam pytanie -- kiedy skończy się proces parzenia to dla wychłodzenia wkładam do zimnej wody czy ona stygnie spokojnie po wyjściu z garnka?
Dlugodojrzewajaca juz poszła pod nóż -- pychota, wielkie dzięki za przepis ;:196
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2296
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Domowo i zdrowo cz. II

Post »

felixa pisze:Piotrze, dziękuję bardzo za przepis, mam 1/2 spirytusu 95% i 1/2 l wódki 40% i 1kg przemrożonej naturalnie tarniny,
zaraz nastawię. Pytanie odstawiamy 'do lochu' czyli ciemno i...zimno? Miód mam domowy, planowałam użyć zamiast cukru, ale myślałam o moim ulubionym gryczanym :( , nawłoć i wielokwiatowy też mam. Do roboty.
Proporcje alkoholu masz ok, przed wlaniem do owoców, niech się kilka dni przegryzą wspólnie.
Wszytko ma być w ciemnej szafce, ale temp może być pokojowa, nawet lepiej niż w zimnej bo wówczas będzie lepsza penetracja alkoholu w owocach. Miód gryczany sobie daruj, zdominuje smak tarniny. Daj wielokwiatowy i będzie ok. Potem delikatnie dodaj kwasek cytrynowy z owocu.

Jak zrobisz wszystkie etapy, to później zamknij w zimnym i ciemnym lochu, stanowczo szybciej dojrzeje.
leszczyna pisze:Piotrze wpadłam jak śliwka w kompot z działaniami na mięsku, zgłębiam tajniki kiełbaski drobiowej parzonej i mam pytanie -- kiedy skończy się proces parzenia to dla wychłodzenia wkładam do zimnej wody czy ona stygnie spokojnie po wyjściu z garnka?
Dlugodojrzewajaca już poszła pod nóż -- pychota, wielkie dzięki za przepis ;:196
Krysiu, po parzeniu wystaw kiełbasę do chłodu i będzie ok, wody bym nie polecał.
Jakoś chyba za szybko zakończyłaś proces dojrzewania polędwicy, czekam na foty w przekroju.
Gratuluję samozaparcia.

Co do szynkowaru/praski, to była już kiedyś w moim wątku dyskusja.
Rury nie polecam, aluminium odrzucam, najlepsza będzie prostokątna z dwoma regulowanymi uchwytami do docisku po bokach z kwasówki. Takiej należy szukać.

Wówczas woreczki (wyjątek stanowi szynka konserwowa) nie są potrzebne, o jakości produktu nie wspomnę.
kaLo pisze:Cześć Piotrze.Masz na koncie jakieś wariacje kulinarne z tofu w roli głównej?Może wędziłeś .Chętnie bym poznał Twoją opinię na ten temat.
Janusz, możesz uwędzić, zrobić pierogi itd. Dla mnie ser z rośliny to porażka.
Poza tym mam złą opinię o soji, genetyka, herbicydy itd....
Wolę białko zwierzęce. Czyżbyś przechodził na jasną stronę mocy? ;:218
Moje wątki
Festina Lente
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Domowo i zdrowo cz. II

Post »

No co Ty?!Zostaję tam gdzie jestem,ale jak chcesz walczyć z wrogiem,musisz go dobrze poznać. :;230 .
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2296
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Domowo i zdrowo cz. II

Post »

Więc daruj sobie modyfikowaną genetycznie soję z której robią pseudo ser.
Moje wątki
Festina Lente
Trixi11
100p
100p
Posty: 121
Od: 27 lut 2015, o 17:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bawaria-Niemcy

Re: Domowo i zdrowo cz. II

Post »

Piotrze ratuj ! Chciałam upiec chleb wg Twojego przepisu ale Niemcy maja zupełnie inna make. Pszenna 450 albo 550 ,żytnia 997- można to jakoś skomponować żeby wyszedł chleb ???
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2296
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Domowo i zdrowo cz. II

Post »

Zmieszaj 50/50 pszenice i wyjdzie Ci 500, dodaj do żytniej i będzie ok.
Moje wątki
Festina Lente
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Domowo i zdrowo cz. II

Post »

PIOTRZE to moje pierwsze działanie w dojrzewaniu polędwicy więc bardzo proszę nie dziwuj się moim zachowaniom, że już sięgnęłam po scyzoryk ;:306 poza tym domownicy by mnie z kuchni nie wypuścili ;:108 ;:108
Już pokazuję jak wygląda moje dzieło w przekroju

Obrazek

Obrazek

PIOTRZE jest dobrze, nikt z pałaszujących nie uskarża się na dolegliwości żołądkowo-jelitowe, nocka spokojnie przespana, toaleta nie okupowana a to już doba minęła, wszyscy dopytują czy już następna porcja w miksturze leży :;230

W wątku u Ciebie widziałam Twoją praskę ale jak mnie naszło na mięsiwo to czyniłam w czym miałam. Będę szukać w necie takiej wanienki :;230 jak Twoja. Do mojej praski muszę wkładać woreczek bo inaczej nie zdołam wyjąć nic z tego ustrojstwa.

pozdrawiam i będę informować o moich poczynaniach
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Domowo i zdrowo cz. II

Post »

Po konsultacji z Piotrem i z Jego błogosławieństwem wstawiam link do wątku o ziarnach kefirowych ,które są rozpowszechnione na całej kuli ziemskiej i nie wiadomo czemu,nazywane grzybkiem tybetańskim. http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 2&start=56
Należy się pewne sprostowanie.Napisałem ,że odcedzam grzybek.Trzeba go jeszcze na plastikowym sitku dobrze wycisnąć niemetalową łyżką.Najlepsza plastikowa,drewno trudno utrzymać w czystości.Zaszczepione ziarnami mleko można pozostawić w temp pokojowej na dłużej niż 12 godzin,aż do oznak podchodzenia serwatką.Nie pogarsza to jakości kefiru.Należy go dobrze wytrząść,odcedzić i schować do lodówki na 2-3 dni,żeby dojrzał.Jest wtedy gęściejszy i mocniejszy w smaku ,bo więcej kefiranu ( http://www.aptekarzpolski.pl/index.php? ... &Itemid=86 ) rozpuszcza się w mleku.Taki kefir zawiera tylko śladowe ilości laktozy,co szczególnie ważne jest dla osób z jej nietolerancją.
Lektura przed snem.Trochę wiadomości o O.Grande http://www.prometeusze.pl/o_grande.php
I jego zaleceniach na długie,zdrowe życie. http://www.google.pl/webhp?sourceid=chr ... de%20kefir
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2296
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Domowo i zdrowo cz. II

Post »

Krysiu polędwica ok, nawet za bardzo nie obeschła skórka, co często się dzieje. Moje gratulacje.Jaki ma smak ?
Proponuję przed następnym krojeniem dobrze naostrzyć nóż. :D .
Jako dojrzewający dobrze też sprawdza się kark. jednak należy go intensywniej obtoczyć ziołami i
nigdy do mieszaniny nie dodawać cukru, co niedawno przeczytałem na FO, no cóż......no coments. :(
Popytam, może taką jak moja praska, tylko 1.5 kg się znajdzie ? Mam ją prawie 10 lat i ciągle wygląda jak nowa.

Janusz , ale będziemy naładowani saprofitami, nic tylko pić i nie chorować.
Fajny jest żydowski przepis na gotowanie ziemniaków z cebulą , kminkiem i w mleku/wodzie.
Moje wątki
Festina Lente
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Domowo i zdrowo cz. II

Post »

Wolę bez kminku,bo odlany wywar zaprawiony posiekanym koperkiem/szczypiorkiem jest doskonałą popitką do drugiego dania.
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Domowo i zdrowo cz. II

Post »

Piotrze miło mi bylo przeczytać taką opinię za pierwszy mój wyczyn, na pewno będzie się u mnie działo ;:108 a co do praski jak twoja chętnie, jak tylko będziesz miał taką możliwość jestem zainteresowana.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”