Miętowe przetwory

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
JadwigaMora
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 maja 2015, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Miętowe przetwory

Post »

Witajcie, mam kilkanaście rodzajów mięty na działce,
suszyć tyle nie ma po co, bo nawet z ubiegłego roku mi
jeszcze zostało. A tu pora pierwsze ciąć. I tu moja prośba o radę,
przerobiłabym część na sok, czy coś w tym stylu. Wiem, że przepisów w
internecie jest multum, ale problem w tym, że nie stosuję alkoholu i
szczerze mówiąc bardzo niechętnie używam cukier, mam też całkiem sporo
innych ziół gdyby były potrzebne. Byłabym wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki.
Jadzia
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: MIetowe przetwory

Post »

Miętę można stosować do kompotów wekowanych, np. z wiśni szklanek, jabłek, gruszek, winogrona.
Liście mięty można zamrozić w kostkach lodu.
Pędy mięty można sprzedać na pobliskim targu ;:oj :roll: heh to chyba ostateczność

Zioła warto posiekać i również zamrozić w kostkach jako dodatek do potraw.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
halys
200p
200p
Posty: 203
Od: 5 wrz 2011, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Miętowe przetwory

Post »

Ja robię syrop z mięty lubiany przez moje dzieci. Całe moje (liczne) rodzeństwo też go robi i wszyscy go uwielbiają.
- 2 garści mięty, czyli około 2 szklanki (ja używam całych gałązek zanim zakwitną; ja mam pieprzową, ale można go robić z każdej innej, poza tym, im więcej da się liści tym bardziej syrop będzie ciemniejszy i mocniejszy w smaku)
- 2 litry wody
- 2 kg cukru
- 40g kwasku cytrynowego

Liście mięty zagotować w 2l wody. Odstawić to naokoło 12h pod przykryciem.
Odcedzić przez drobne sito, dodać cukier i kwasek cytrynowy.
Zagotować i rozlać do butelek.
Ja nie pasteryzuję, ale po zalaniu wrzącego syropu do butelek odwracam je do góry dnem i od razu owijam ręcznikiem lub kocem trzymając tak do wystygnięcia.

Wychodzi z tego około 2,8 litra.
Świetny jako dodatek do herbaty lub zwykłej wody.

-- 3 sie 2015, o 23:06 --

Tak samo robię syropy z mieszanki różnych liści, np. mięta, melisa i lipa wychodzi pycha.
Poza tym, liście mięty i melisy suszę, a w zimie sporządzam z nich herbatę (łączę je) - pycha.
Herbaty robię też ze świeżych liści, po prostu zalewam 3 liście mięty i 3 liście melity wrzątkiem, po 2-3 minutach gotowa. Oczywiście nie słodzę tego. Każdego roku gdy nocują u mnie pielgrzymi zdążający do Jasnej Góry od razu proszą o tę herbatę.
Życie, Ty wariacie...
Awatar użytkownika
halys
200p
200p
Posty: 203
Od: 5 wrz 2011, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Miętowe przetwory

Post »

Mam jeszcze przepis na olej z mięty, którym smaruje się skronie przy bólu głowy.
6-12 łyżek mięty (świeże liście) zmieszać z 0,5 filiżanki oleju. Zostawić na 4 tygodnie w ciemne miejsce. Potem należy to przecedzić, wycisnąć liście i przechowywać w ciemnej butelce.
Życie, Ty wariacie...
Awatar użytkownika
Miiriam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6148
Od: 13 maja 2007, o 00:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Miętowe przetwory

Post »

Ja znalazlam jeszcze taki przepis na necie ...
SYROP MIĘTOWY

Składniki:
- świeża mięta (im więcej, tym lepiej, minimum 50 gałązek)
- 1 kilogram cukru
- 1 litr wody

Przygotowanie:
W garnku zagotowujemy litr wody z kilogramem cukru.
Miętę myjemy, osuszamy i oskubujemy z listków, następnie owe listki kroimy i wrzucamy do wody z cukrem. Robimy to jednak tylko wtedy, jeżeli cukier zdążył się całkowicie rozpuścić. W innym wypadku czekamy. Całość gotujemy na małym ogniu, pod przykryciem, przez około godzinę. Po tym czasie przelewamy płyn przez gazik/bardzo drobne sitko/rajstopę, aby pozbyć się zanieczyszczeń (liści).
Wlewamy do czystych, wyparzonych butelek, kiedy syrop jest jeszcze gorący. Voila!

-- So 05 wrz 2015 20:08 --

A na przepisach do termomixa Magi 1 podała taki przepis na dźem ... jeszcze nie robiłam -- ale wypróbuję :)


Dżemik miętowy :-)
user iconprzez magi1 utworzono: 28.08.2013 Zmieniono dnia: 28.08.2013

SKŁADNIKI
Portions 7 słoik/słoiki/słoików
1000 g cukinii obranej pokrojonej na kawałki
garść posiekanej mięty
300 g cukru
sok wyciśnięty z 1 cytryny
1 galaretka Mohito (winiary)
20 g pektyny lub żel-fix 2:1
1 cukier waniliowy

Przygotowanie 25 min


PRZEPIS NA THERMOMIX ?
DŻEMIK MIĘTOWY :-)

PRZYGOTOWANIE
Do naczynia wkładamy 100 g cukru i posiekane listki mięty (garść - to tak 10 g) i miksujemy obr.turbo, czas 10 sek. Zgarniamy cukier kopystką ze ścianek naczynia. Wkładamy cukinie i gotujemy czas 10 min/ 90 st/ obr.3. przy zdjętej miarce - ustawamy koszyczek, aby dżemik nie chlapał. Nastepnie miksujemy czas 15 sek, obr. 7-8. Dodajemy resztę cukru - 200g i cukier waniliowy oraz sok z cytryny i gotujemy czas 5 min/ 90 st/ obr.3. Nastepnie dodajemy pektynę lub żel-fix i galaretkę i gotujemy czas 10 min/ 90 st/ obr.3. Gorący dżemik przekładamy do słoiczków, zakręcamy i ustawiamy na chwilkę do góry dnem.
Z podanych składników wyszło 7 małych słoiczków - takich po koncentracie pomidorowym. Dżemik jest pyszny i bardzo aromatyczny i ma piekny zielony kolor.
Smacznego Uśmiech
Pozostawić ciepły ślad na czyjejś ręce... - Bernadetta
Zapraszam pod Krzywą Jabłoń: Miiriam ; Rok 2012 ; Rok 2013
Awatar użytkownika
iwik
100p
100p
Posty: 132
Od: 2 lip 2015, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świerklany/śląskie

Re: Miętowe przetwory

Post »

Ja robiłam marmoladę miętową. Jest pyszna. ;:92

Marmolada miętowa
1 kg jabłek, 15 dag świeżych listków mięty, sok i skórka otarta z dwóch cytryn (porządnie wyszorowanych), 70 dag cukru.
Jabłka umyć, obrać, usunąć gniazda nasienne i drobno pokroić. Zalać wodą (niewielka ilość) z sokiem z cytryn i zostawić na dwie godziny. Dodać posiekane listki mięty i skórkę cytrynową. Gotować stale mieszając około pół godziny, a następnie przetrzeć przez sito (lub blenderem). Dodać cukier i kilka całych listków mięty. Gotować na maleńkim ogniu, aż zgęstnieje. Marmoladę nałożyć do wyparzonych słoików i zamknąć wyparzonymi pokrywkami.
Awatar użytkownika
krownowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 wrz 2015, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Miętowe przetwory

Post »

Ja od suszenia mięty, wolę mrożenie. Dzięki temu mam wrażenie, że nawet zimą mam świeżą miętę :) Moją specjalnością jest też dżem z truskawek, rabarbaru i z dodatkiem mięty. Zrobiłam w tym roku kilkanaście słoików i już wiem, że nie starczy mi ich nawet do wiosny. Teraz z kolei jest sezon na polskie jabłka, więc zrobię marmoladę z dodatkiem mięty, oraz domowy sok jabłkowy z miętą, który zapasteryzuję w butelkach. Moim zdaniem jabłko+mięta to jedno z lepszych połączeń. Obowiązkowo do kompotu z jabłek zawsze dodaję kilka gałązek mięty. Oczywiście takie połączenie najlepiej smakuje w upalne letnie dni.
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Miętowe przetwory

Post »

A ja kiedyś zrobiłam likier miętowy wg tego przepisu:
http://doowa.blogspot.com/2013/11/likier-mietowy.html
Taki piękny zielony kolor miał dopóki go nie przefiltrowałam.
Awatar użytkownika
KarolinaKa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 wrz 2015, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Miętowe przetwory

Post »

Pierwszy raz spotykam się z miętową marmoladą i nadal nie mogę sobie wyobrazić jej smaku... Pytanie czy takie cudo będzie smakowało moim Pociechom? Bo miętowa marmolada z naleśnikami może ich nie zachęcić, niestety.
Jeśli chodzi o miętę, to sporą część suszę i dodaję później do herbaty, pysznie smakuje takie połączenie :)
Największe cierpienie w życiu powodują zgniecione płatki róż...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”