Jak ukisić czerwony barszcz?

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Jak ukisić czerwony barszcz?

Post »

Czy te buraczki do czegoś wykorzystujecie czy są niejadalne???
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Jak ukisić czerwony barszcz?

Post »

ostatnia szansa pisze:...Ja rozdrobniłam obrane buraki w malakserze na grubym tarku, zalałam wodą z solą, dorzuciłam czosnek. Ładnie się zakisiły, brak jakiegokolwiek zaczątku pleśni. Buraki zużyłam do sałatek. Kwas do zupki. Piłam też ale rozcieńczony przegotowaną zimną wodą - za słone wprost do picia.
Bardzo pasuje jabłko, ogórek kiszony (chociaż razem trochę słone)? Z odrobiną oleju z pestek winogron. ;:215
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Jak ukisić czerwony barszcz?

Post »

Ika2008 pisze:Obrane buraki kroje w plastry i wkładam do dużego słoja, do tego czosnek (ja daję dużo- 5-6 ząbków na 3-litrowy słoik) i spory kawałek chrzanu,pokrojony w małe słupki. Do tego łyżka soli i zalewam przegotowaną chłodną wodą. Słoje przykrywam ścierką, stawiam na kuchennym blacie i zazwyczaj już na drugi , trzeci dzień pojawia się piana, którą zbieram łyżką i tak codziennie około tygodnia,czasem dłużej.Raz na jakiś czas zamieszam w tych słojach.
Odcedzam buraki, powstały sok cedzę jeszcze przez gęste sito (nie daj Boże, żeby tam coś pływało!)
i rozlewam do wyparzonych butelek po pysiach, kubusiach itp., w ostateczności do małych dżemowych słoików. Wynoszę do piwnicy.
Świetna baza do barszczu i jak pisałam wcześniej, jako napój chłodzący, bo jest lekko gazowany.
jeśli chodzi o przechowywanie to spokojnie postoi do następnego sezonu (dłużej nigdy nie trzymałam)
Jak odkręcam słoik to syczy i tak właśnie ma być.
Buraki niestety wyrzucam, bo nijak mi do niczego nie podchodzą.
Pozdrawiam, Marta.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Jak ukisić czerwony barszcz?

Post »

To duży błąd, ze wyrzucacie buraczki.
Ja kiszę w wiórkach i po odcedzeniu mam gotowe do surówki - ostatnio robiłam z cebulką i jabłkiem.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
ainat
100p
100p
Posty: 121
Od: 29 kwie 2011, o 22:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak ukisić czerwony barszcz?

Post »

Kiszę w glinianym garnku, który wyparzam, przykrywając garnek przykrywką, też glinianą.Przyprawy daję takie jak do ogórków, z gorczycą włącznie.Wodę daję nie kranówę(kranówa jest okropna), sól nie jodowaną.Tempo kiszenia zależy o temperatury w kuchni, tak samo jak w przypadku ogórków. Pleśnieje wg mnie zakwas "przekiszony". Buraczki z zakwasu używam, albo pasę nimi kompostownik
asia124
200p
200p
Posty: 302
Od: 31 lip 2013, o 03:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zamość/Hrubieszów

Re: Jak ukisić czerwony barszcz?

Post »

Witam :wit
Ja na barszcz mam całkowicie inny sposób.
Buraczki myje, obieram, kroje w plastry, jeszcze raz płucze potem sparzam je, następnie po ostygnięciu układam kawałki buraczków w słoikach dodaje po łyżeczce cukru, łyżce soli i 2 łyżki octu do tego gorczyca, pieprz, ziele angielskie, zalewam słoiki do pełna wodą, zakręcam, pasteryzuję i gotowe ;:333
Gdy mam gotować barszcz biorę jeden taki słoik buraczków, warzywa ścieram na tartce, zalewę wylewam do garnka ze startymi buraczkami rozcieńczam wodą dodaję przyprawy i resztę składników i voila barszcz gotowy ;:137
Pozdrawiam Asia :)
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=86554" onclick="window.open(this.href);return false; - moje doniczkowe
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak ukisić czerwony barszcz?

Post »

A u nas na ok 2 kg obranych pokrojonych buraków dajemy 3 litry letniej wody z 5 łyżeczkami soli i kawałki suchego żytniego chleba robionego na zakwasie. W szklanym słoju. Przypraw Ż daje dużo - czosnek, ziele ang, liście laur, goździki, nas. jałowca, gorczyca, kolorowy pieprz...
Do picia i jako smakowa dolewka do czerwonego barszczu.
Przed zakiszeniem warto sprawdzić smak buraków, bo nie wszystkie są smaczne/słodkie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”