Kapusta- kiszenie,metody,sposoby - dyskusje

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Kapusta kiszona

Post »

Tak, ale do tego starłem 2 jabłka słodko kwaskowate. Mi smakuje. 8-)
Moje wątki
Festina Lente
Dorotaka23
100p
100p
Posty: 151
Od: 9 mar 2014, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Suwałk

Re: Kapusta kiszona

Post »

Z jabłkami kwaśnymi pychota :)
Ja zakisiłam coś koło 50 litrów w październiku i już z 1/4 beczki ubyło :)
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Kapusta kiszona

Post »

Ja robię po 5kg. Zapas vit C mam zapewniony bez żadnych suplementów.
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
tkordus
200p
200p
Posty: 231
Od: 17 mar 2010, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kapusta kiszona

Post »

Ja zrobiłem 16kg w listopadzie i tak 1/3 zeszła. Dzisiaj przełożyłem ją do słoików :)
Używam 100g soli na 10kg kapusty. Na te 16kg kapusty dałem 1 łyżkę kminku. Rok temu użyłem 200g na 10kg i mam wrażenie że tamta była kwaśniejsza, ale może to od kapusty zależy? A może dlatego że zeszłoroczna była z marchewką?
Koniecznie nie pasteryzujcie kapusty bo zabijecie całą dobroczynną florę bakteryjna z kapusty i tylko smak zostanie.
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: Kapusta kiszona

Post »

Ukisiłam kapustę po raz pierwszy. Przed świętami. Kapusta kupiona w markecie Biedra - ok 4 kg. Trochę kminku, marchewka i sól (3 czubate łyżki)
Kapustę zszatkowałam, marchew starłam.
Obrazek
Wymieszałam w misce
Obrazek
No i do gara - taki zwykły kamienny. Układałam warstwami i dociskałam pięścią ;:131 . Na wierzchu kapusty położyłam pokrywkę (od plastikowego wiaderka) i obciążyłam wymytym i wyparzonym otoczakiem.
Gar stanął w ciepłym miejscu. Co dzień przebijałam całość trzonkiem drewnianej łyżki (odgazowanie, żeby nie nabrała goryczki)
Kisiła się 9 dni.
Obrazek
Wyszła pyszna. Baaaardzo kwaśna.
Część ugotowałam ( 4 razy odlewałam wodę - bardzo kwaśna) z grzybami
Obrazek
Druga część (powkładana w słoiki) jedzona jest na surowo - na surowo nie wydaje się aż tak kwaśna.
Było to moje pierwsze doświadczenie w tym temacie ale nie ostatnie. Gdy zjemy ostatni słoik - zakiszę następną. Na "przedwiosenne oczyszczenie organizmu" i wzmocnienie po zimie.
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kapusta kiszona

Post »

Apetycznie wygląda z grzybami. :D
Awatar użytkownika
rosea
200p
200p
Posty: 322
Od: 27 lut 2008, o 20:52
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kapusta kiszona

Post »

Ja kiszę tylko 2-3 doby i do lodówki.Taka surówkowa mi najbardziej smakuje. Potem nie płuczę ani nie odlewam. Szkoda byłoby pozbywac się cennych składników. Kiszę w słoikach litrowych, tak,że nie mam problemu ze schowaniem ich w lodówce.
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Kapusta kiszona

Post »

Robię podobnie 3-4 dni w domu, często przebijam i przenoszę do budynku gospodarczego. Przez to, że kapusta nie jest trzymana dłużej w cieple, nie jest kwaśna, jest twarda i chrupiąca. Dłuższe trzymanie w cieple powoduje, że procesy gnilne powodują jej mięknięcie i większe ukiszenie. Kapusta jest wtedy bardzo kwaśna i trzeba ją płukać. A płukanie kapusty, to jak zabranie jej 90 % walorów, zostają trociny. Ja swoją wyciągam z beczki i od razu podaję na stół jako surówkę, nawet niczym nie doprawiam - sama się broni smakiem. Worków do beczki nie używam, bo beczka ma atest do żywności i co ważne zamykana hermetycznie. Wtedy dodatkowe wkłady są zbędne jak i przyciskanie kapusty. Największy wróg kiszonej kapusty - ciepło (ciepłe piwnice i garaże) i dostęp powietrza.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: Kapusta kiszona

Post »

annodomini pisze: Dłuższe trzymanie w cieple powoduje, że procesy gnilne powodują jej mięknięcie i większe ukiszenie. Kapusta jest wtedy bardzo kwaśna i trzeba ją płukać. A płukanie kapusty, to jak zabranie jej 90 % walorów, zostają trociny. Ja swoją wyciągam z beczki i od razu podaję na stół jako surówkę, nawet niczym nie doprawiam - sama się broni smakiem.
Adam z całym szacunkiem ;:180 - w kiszeniu nie ma procesów gnilnych ;:108
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Kapusta kiszona

Post »

Może nieprecyzyjnie napisałem, oczywiście kiszenie nie jest procesem gnilnym, wręcz przeciwnie. Ale chodziło mi o to, że trzymanie kapusty za długo w podwyższonej temperaturze i z dostępem do świeżego powietrza, powoduje gnicie. Kiszonka przechodzi w zgniliznę. Jak napisałem, kapusta robi się miękka i coraz bardziej kwaśna. ;:108
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: Kapusta kiszona

Post »

Dlatego właśnie (jako, że mieszkam w bloku) robię małe ilości kiszonek . Pamiętam oczywiście bekę
kapuchy , stojącą w sieni u babuni ale ..... to były czasy, gdy kapusta i ogórki były jedynymi dostarczycielami witamin. W czasach obecnych - kiszonki, kiełki, świeże warzywa i owoce - na wyciągnięcie ręki ;:131
_fox_

Re: Kapusta kiszona

Post »

Z tego co pamiętam to kapuche w beczce trzymałem tydzień w domu następnie robiło się dziury do samego dna, jeszcze 2 dni w domu, później pokrywy kamienie i do sieni lub piwnicy ;:108 Obecnie robię to w małych ilościach i w wiaderkach plastikowych 3 lub 5 litrowych.
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Kapusta kiszona

Post »

Ja przebijam od pierwszego dnia, bo już wtedy kapusta buzuje i oddaje gazy. Robię to kilka razy dziennie i beczki nie zamykam szczelnie, robię to dopiero po przeniesieniu do zimna. Pierwszy raz jak kisiłem, trzymałem beczkę w domu tydzień. Było to stanowczo za długo. Kapusta była kwaśna i "złapała" zapach, który już jej nie opuścił do końca.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”