Suszenie owoców

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Suszenie owoców

Post »

Mam trochę jabłek i chciałabym je jakoś zagospodarować.
Kompoty i dżemy odpadają ale pomyślałam o suszeniu. Do tej pory suszyłam jedynie grzyby i to w piekarniku pieca elektrycznego. Nie jestem pewna czy jabłka też można w ten sposób suszyć.
Widziałam w gazetach reklamy suszarek do owoców ale nikt ze znajomych tego nie używa.
Co radzicie? Bardzo jestem ciekawa Waszych opinii. ;:162
Awatar użytkownika
empuza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4299
Od: 4 cze 2007, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

Elizabetko , mam taką suszarkę ale sprawdza się (przynajmniej u mnie) przy małych ilościach :) . Ja montuję kratkę nad palnikami i tam rozkładam owoce i grzyby. Mam 2w1, owoce się suszą i zapach w całym domu.
"Gdy w jednym domu światło gaśnie i ogród przestaje żyć, w drugim rodzi się nowe życie."
Empuzka i jej ROD-wy świat-rok 2012
Awatar użytkownika
norka
50p
50p
Posty: 63
Od: 3 sie 2007, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lądek-Zdrój

Post »

Ja suszyłam jabłka i śliwki w piekarniku i są super. Tylko nie przesadź z temperaturą. Myślę,że tak jak suszyłaś grzyby, tak samo możesz suszyć owoce. :)
Pozdrawiam
Dorota
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Elżbietko mam "czteropiętrową" suszarkę do owoców i w niej suszę jabłka.
Bardzo dobrze się suszą, nie wysychają na wiór, nie ma też obawy przypalenia.
Mnie się podoba ten sprzęt, bo jest to urządzenie "dla leniwych". :D
Grzyby także suszę w tym urządzeniu.
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Bardzo Wam dziękuję za podpowiedzi. Znowu sie czegoś nowego dowiedziałam.
Takie suszone jabłka mogą być fajną przekąską dla naszych dzieci do szkoły.
:D :D :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Elizabetka pisze:Bardzo Wam dziękuję za podpowiedzi. Znowu się czegoś nowego dowiedziałam.
Takie suszone jabłka mogą być fajną przekąską dla naszych dzieci do szkoły.
:D :D :D
I są świetne na kompot wigilijny, ja mam sześcio - poziomowy kombajn-suszarkę do wszystkiego rewelacja-jabłka, gruszki, śliwki, grzyby, morele, brzoskwinie, banany i inne świetnie sie suszą potem do słoika pod gumkę by nie traciły zapachu i gotowe. :D :D :D
Awatar użytkownika
Marysia
100p
100p
Posty: 108
Od: 20 sty 2007, o 12:39
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

Witam!

Ja niedawno kupiłam suszarkę do grzybów i owoców i jestem bardzo zadowolona:)
Suszę niemal wszystko:
-jabłka (lekko oprószone cukrem i cynamonem)
-banany (nie wyglądają tak pięknie jak te ze sklepu, ale tamte są traktowane siarką :? )
-zioła z własnego ogrodu
-grzyby
-pomidory (najlepiej odmiany Lima albo podobnej- zalane oliwą i z dodatkiem ziół i marynowanego czosnku robią u nas ostatnio furorę)
Muszę jeszcze spróbować z malinami (na herbatki) i może gruszki?

Suszarka kosztuje ok. 100zł, ale jest bardziej ekonomiczna niż suszenie w piekarniku.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Lila - czy Ty masz urządzenie wykonane własnym sumptem czy kupione w sklepie?
Czy możesz pokazać jak ono wygląda?
Marysiu aTy ,czy możesz wstawić zdjęcie Twojej suszarki?
Myslę intensywnie od kilku sezonów ale chyba już czas zdecydować się na coś ...
Będę Wam wdzięczna. :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Marysia
100p
100p
Posty: 108
Od: 20 sty 2007, o 12:39
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

Karo. Ja mam suszrkę z Niewiadowa, wygląda tak (foto z internetu):
Obrazek

Ja dokupiłam jeszcze dodatkowo piąte sito. Przed jej zakupem też długo się zastanawiałam i przeglądnęłam liczne fora w poszukiwaniu najbardziej niezawodnej i tą poleca zdecydowana większość osób. Ja moją suszarkę kupiłam na Allegro za 95 zł+ 13zł dodatkowe sito (była nawet tańsza niż na stronie producenta!).
Z tego co wiem obecnie firma Niewiadów zaczęła produkować suszarki dla Zelmera (mechanizm ten sam, nieco inny wygląd) . Ich cena z logo Zelmera wynosi ponad 200zł!!! ;:24
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Krysiu moja jest taka sama jak na zdjęciu u Marysi, tylko nie taka nowa. :D
Już trochę owoców i grzybów wysuszyła.

Marysiu czy mogłabyś podać przepis na te pomidory w zalewie? Brzmi bardzo apetycznie. ;:92
Chyba, że już podawałaś, a ja na to nie trafiłam.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Dziękuję dziewczyny . :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Marysia
100p
100p
Posty: 108
Od: 20 sty 2007, o 12:39
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

lila31 pisze:Marysiu czy mogłabyś podać przepis na te pomidory w zalewie? Brzmi bardzo apetycznie. ;:92
Chyba, że już podawałaś, a ja na to nie trafiłam.
Przepis na moje pomidory wyszedł z połączenie przepisu na suszone pomidory w oleju i przepis na marynowany czosnek.

Suszone pomidory (z blogu Bakerlady )

4 kg pomidorów -słodkich i mięsistych
0,5 l oliwy z oliwek
czosnek, ziarna pieprzu, sól morska

Pomidory kroimy na połówki, szypułkujemy i suszymy w suszarce elektrycznej - trwa to około 12- 16 godzin. Stale przekładamy pomidory z górnych półek na dolne i na odwrót. Gotowe połówki ( te, które są suche ale nie łamliwe! wciąż elastyczne , ale bez soku), umieszczamy sukcesywnie w wyparzonych słoikach. Można wrzucić do niektórych słoików ziarenka pieprzu, soli morskiej lub czosnek. Pełne słoiki zalewamy gorącą ( nie wrzącą ) oliwą , zakręcamy i stawiamy do góry dnem. Dla pewności można zapasteryzować.

Marynowany czosnek:

Składniki : około 65 dag świeżego czosnku, 2 szklanki białego octu winnego, 3 łyżki miodu, 3-4 małe ostre czerwone papryczki, 6 listków laurowych, po łyżce ziaren białego pieprzu i ziela angielskiego, 2 łyżeczki ziaren gorczycy, 6 goździków, 2 łyżki soli, pół szklanki oliwy z oliwek
Wykonanie : Czosnek obrać. Wszystkie składniki zalewy, oprócz oliwy, zagotować. Dodać ząbki czosnku i gotować 5 min. Czosnek i papryczki wyjąć, odsączyć. Ułożyć w wyparzonym słoiku. Zalewę zagotować i wlać razem z oliwą do słoika. Słoik natychmiast zamknąć i postawić w chłodne miejsce.


POMIDORY SUSZONE Z CZOSNKIEM by Marysia:)

-suszone pomidory (ilość wg. uznania; ja wykorzystuję tyle ile udało mi się ususzyć za jednym razem- na 5-ciu sitach)
-40g czosnku
ZALEWA:
-1 szklanka białego octu winnego
-2 łyżki miodu (można zastąpić cukrem)
-3 liście laurowe
-łyżeczka ziaren pieprzu
-łyżeczka ziaren ziela angielskiego
-2-3 goździki
-2 łyżki soli
-zioła prowansalskie (lub inne wg, uznania; ja dodaję jeszcze suszoną bazylię, pietruszkę, gałązki rozmarynu i tymianek)
-oliwa z oliwek (można użyć oleju, ale oliwa ma zdecydowanie lepszy smak)

Czosnek obrać. Większe ząbki można przekroić. Wszystkie składniki zalewy, oprócz oliwy, zagotować. Dodać ząbki czosnku i gotować 2-3 min (po dłuższym obgotowaniu czosnek jest za miękki). Czosnek wyjąć i odsączyć.
Do pozostałej zalewy dodać pomidory i zostawić ok. 5minut, aby nawilgły. Po tym czasie odsączyć.

W tym czasie podgrzać oliwę (musi być dość gorąca).

Pomidory i czosnek układamy warstwami w słoikach, zalewając gorącą oliwą. Aby uniknąć powstawania bąbelków powietrza najlepiej każdą nowo ułożoną warstwę zalewać oliwą.
Słoiki zakręcić. Można zapesteryzować ok. 5 min. Pomidory przechowujemy w lodówce. Najlepiej smakują z białym pieczywem, ale mogą też być wykorzystywane w innych potrawach- np. sosach


UWAGI:
-oczywiście proporcje przepraw można zmieniać wg, uznania dodając np. ostrą papryczkę (ja np. ostatnio oprócz czosnku dodałam kilka cebulek szalotek,)
-pomidory najlepsze są po około 3 tygodniach (chociaż ja pierwszy słoiczek spróbowałam po kilku godzinach i też były pyszne)
- oliwa z pomidorów jest bardzo aromatyczna, więc wylewanie jej byłoby zbrodnią

SMACZNEGO :D

Obrazek

P.S. Nie wiem czy ten temat jest dobrym miejscem na podanie tego przepisu :? . Jeżli uznacie, ze nie to przeniosę przepis do jakiegoś wątku kulinarnego
Awatar użytkownika
basga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7700
Od: 12 sie 2007, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Ja też od paru miesięcy stale myślę o suszarce do owoców,bo sama lubię zdrowe przekąski a dzieci to miałyby radochę!Już czuję zapach suszonych jabłek....
Podpowiedzcie,na co zwracać uwagę przy wyborze?Zapewne ilość sit i moc są ważne ale co jeszcze?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”