Suszenie owoców

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Beatko nie zaglądałam do tego wątku ;:164 :oops: .....Twoje pytania zostały bez odpowiedzi.
Na pewno z ziołami i różą sobie poradziłaś. :wink:
Ja pietruszki nie suszę tylko wykopuję spod śniegu.....



Mam pytanie czy ktoś suszył wiśnie w suszarce :?:
Zanim dostanę odpowiedź spróbuję trochę wysuszyć ....wypestkuję i nieco odsączę żeby sok nie kapał.

Pozdrawiam.
:D
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Jeszcze się suszą. :roll:
Obawiam się, że nie będę wiecej suszyła wiśni ale poczekam jeszcze z ostateczną decyzją.
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Czyli wychodzi na to, że z owoców suszyć można: jabłka, gruszki, banany, śliwki...
Coś jeszcze?
Elizabetko, może jednak wiśnie są zbyt soczyste na takie suszenie?
Ciekawe czy ktoś suszył np. pomarańczę...

Suszone owoce są bardzo zdrowe, świetne na poprawienie wyników krwi.
Ceny suszonych owoców w sklepach są powalające :roll: więc chyba warto suszyć je samemu, zwłaszcza jak ma się jakieś drzewa owocowe w ogródku ;)
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Anetko do tej pory suszyłam tylko jabłka no i grzyby .....a teraz dojdą wiśnie.
Dobrze, że poczekałam z ostateczną decyzją.
Wiśnie suszone są świetne.
Oto dowody :D
Obrazek

Obrazek

A sito wygląda tak Obrazek
i bardzo łatwo go się myje....wystarczy namoczyć, ściereczką przetrzeć i ładnie schodzi do czysta.

:D :D :D

Pomarańczy nie suszyłam ale za to robiłam dżem pomarańczowo-czekoladowy (przepis w moje kuchni) :D .
Zastanawiałam się nad bananami ale one są dostępne świeże przez cały rok i nie będę suszyć.

Pozdróweczki. :D
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

No piękne, piękne :) I jak apetycznie wyglądają ;) Czy są w konsystencji takie jak rodzynki?
Jak długo je w końcu suszyłaś Elizabetko?
W ogóle jak długo powinno się suszyć owoce? Ja nigdy tego nie robiłam, moja mama raz suszyła jabłka, ale bardzo długo to trwało, więc się zniechęciła.
Czasem kupuję suszone morele, nie są całkiem suche, tylko takie...sflaczałe ;)
Za to banany sprzedają w formie czipsów, więc są całkiem wysuszone.. Aczkolwiek nie wiem czy dobre, bo ich nie jadłam.
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Anetko są podobne do rodzynek różnica polega jedynie na tym, że nie są słodkie.
Jak długo suszyłam :?: ....z małymi przerwami 2 dni i 2 noce, raz na biegu nr 1 raz na biegu nr 2 (mocniejsze grzanie).
W tym roku wiśnie mam dorodne i wielkością przypominają czereśnie.

Gdybym miała kupić wiśnie i je suszyć to bym się tego nie podjęła.
Moreli nie mam więc też nie będę kupnych suszyć. :lol:

Anetko nie wiem jak będzie z jabłkami...ale jak tylko obrodzą to posuszę.....trochę to trwa ale warto. :D



Mam jedno drzewo śliwek renklody ...w tym roku nawet obrodziły i zastanawiam się czy je czasem nie posuszyć.

:D :D :D
atorodka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 sie 2011, o 02:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Suszenie owoców

Post »

Witam,
u mnie w domu suszarka elektryczna zrobiła rewolucję, ale największą niestety w rachunku za prąd :( za dużo było pomysłów owocowo/grzybowych, a za mało powierzchni do suszenia i tak suszarka poszła na dno szafy a my wróciliśmy do sznurków, gorzej gdy sezon grzewczy nie zgrywał się z sezonem grzybowym, a o owocach to nie ma co wspominać... Az któregoś roku wujek obdarował nas ręcznie robioną suszarką, po pierwszym teście od razu podbiła moje serce (te morze suszonych jabłuszek..mmm:)) Po licznych namowach Wujek zdecydował się udostępnić swoje suszarki "osobom z zewnątrz" ;) możecie zobaczyć "siostre naszej suszareczki ;) :

http://allegro.pl/recznie-wykonana-ekol ... 13319.html
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Suszenie owoców

Post »

Pomarańcze bardzo szybko schną na grzejnikach(tych z kratką na górze)Zawsze kiedy zaczyna się sezon grzewczy lądują na moich grzejnikach plastry pomarańczy,a potem kiedy wyschną i zrobią się,,lusterkowe,,lądują na świątecznych ozdobach :D Tak samo można przygotować chipsy jabłkowe.Pachnie pięknie w domu i nie nadwyrężamy portfela jeśli chodzi o prąd.
Awatar użytkownika
babeczka03
200p
200p
Posty: 201
Od: 3 mar 2008, o 16:41
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Suszenie owoców

Post »

Ja używam takiej suszarki do suszenia ziół, natki pietruszki, selera itp. Kiedyś próbowałam suszyć śliwki i inne owoce, ale trwało to zbyt długo i nie miałam cierpliwości. Owoce zaczęłam suszyć na kominku. I robię to stopniowo: do małego, metalowego koszyczka, chyba do smażenia frytek, wrzucam śliwki bez pestek lub pokrojone w plastry jabłko. Podwieszam koszyczek i to wszystko. To najszybszy sposób na suszenie jaki przyszedł mi do głowy :wink:
Opadły kwiat powracający na gałąź?
To był motyl...
Odszedlem2
200p
200p
Posty: 217
Od: 13 cze 2011, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: Suszenie owoców

Post »

Po domu poniewierał mi się taki wyłącznik czaowy z zegarem. Ustawiłem go tak że suszarka pracuje 15 min (wtedy nagrzewają się) i 15min przerwy (nagrzane owoce i tak schną) nie zauważyłem znacznego wydłużenia suszenia, a prądu idzie połowę mniej.
Ps. Pierwotnie zastosowałem taki sposób by nie przegrzewać ziół, teraz owoce suszę jak wyżej zioła 15min pracy 30min przerwy.
Awatar użytkownika
chmara3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 591
Od: 21 lip 2007, o 00:18
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Suszenie owoców

Post »

A jak przechowujecie suszone owoce, grzyby czy zioła oprócz papierowych torebek???
Kiedy coś uparcie gaśnie zaufaj iskierce nadziei ~~~~ Pozdrawiam Aga
Moje storczyki :)
Moje kaktusiki:)
Odszedlem2
200p
200p
Posty: 217
Od: 13 cze 2011, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: Suszenie owoców

Post »

Ja przechowywuję normalnie w słoikach pozakręcane, jeszcze mi się nie zepsuły. W zeszłym roku miałem węgierki, jabłka, grzyby. Tylko musi byc wszystko suche na wior. Jesienią jak zaczynam palic w centralnym uchylam wieczko proforma i stawiam na grzejnik tak na noc. jeśli owoce czy grzyby są dobrze wysuszone nie ma prawa im się cokolwiek stac.
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Suszenie owoców

Post »

Czy macie jakieś doświadczenie w kwestii suszenia owoców?
Przymierzam się do suszenia pomidorów, śliwek, gruszek i jabłek.
Jaki sposób preferujecie? W upalne dni czy nie koniecznie? Jak długo powinno się je suszyć? Na czym, jak je później odpowiednio przechowywać (pomidory chcę zrobić z zalewą i do słoików, ale resztę bym przechowywał) i w ogóle ciekaw jestem sposobów i opinii osób, które zajmują się tym już dłuższy czas.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”