Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI cz.2

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
tomw
100p
100p
Posty: 119
Od: 1 maja 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Jarosławia, Podkarpacie

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI cz.2

Post »

W wątku Zrób to sam dodałem zdjęcia maszyny do robienia soku, a teraz zdjęcia produkcji soku:
Jabłka najpierw myłem w skrzynce a potem do maszynki do mielenia:
Obrazek
Zmielone jabłka:
Obrazek
Wyciskanie soku:
Obrazek
Gotowy sok:
Obrazek
Sok jest 100% ze swoich jabłek bez dodatku wody. Mogą być wczesne lub późne, bez znaczenia. Na 25 litrów dodałem 2 kg cukru. Podgrzewam do wrzenia i do butelek i słoików. Zrobiłem łącznie przez dwa dni 75 litrów. W tym tygodniu chcę zrobić sok z gruszek jeśli uda mi się kupić w dobrej cenie te owoce. Sok pijemy dosłownie do wszystkiego i każdemu smakuje. Dodawałem miętę do soku jabłkowego i smakuje jak kupny Tymbark, tylko wszystko naturalne a litr soku kosztuje grosze
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI cz.2

Post »

kaLo pisze:http://stressfree.pl/ocet-jablkowy-przepis/
Ten sposób na ocet jest prawie OK. Prawie, bo nie da się zrobić octu domowym sposobem w sterylnych warunkach. Ocet bierze się z brudu, o czym wie ten , komu się zaoctowało wino. Jabłka nie mogą być ze sklepu czy z targu, bo często zawierają resztki fungicydów . Jabłek nie myjemy, żeby nie zmyć dzikich drożdży obecnych na owocach,bo będą potrzebne do fermentacji. Jabłka należy porządnie rozdrobnić i zostawić na kilka dni w lekko przykrytym naczyniu, żeby rozpoczęła się fermentacja. Jak się pojawią muszki octówki, to znak, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Z fermentującej pulpy nałeży odcisnąć sok i trochę dosłodzić, żeby wzmocnić fermentację alkoholową i podnieść moc przyszłego octu. Wlać do słoja lub gąsiorka z szerokim wlewem , zawiązać podwójną gazą i czekać. Zamieszać słojem ze 2 x w tygodniu. Im dłużej stoi , tym jest bardziej aromatyczny.Tak wyglada ocet jabłkowy z roku 2014.Te korzuchy w środku to tzw. "matka octowa", o której pisali w linku.
Obrazek
Jabłka na ocet zbieram jesienią pod jabłonką ,która rośnie obok RODOS i nigdy nie była pryskana. Kilkukrotne próby zrobienia dobrego octu z jabłek "kupnych " nie powiodły się.

Nie wchodzcie na podany link, Kalo chciał dobrze podając przepis, ja w poszukiwaniu przepisu na ocet jabłkowy dotarłam tam weszłam na tą stronę i sciągnełam wirusa ;:202 ;:145 chcąc wydrukować sobie przepis na ocet załapałam jakiego trojana który poblokował mi wszystkie pliki, włącznie ze zdjęciami ;:145 wirusa usunęłam, ale plików nie mogę odzyskać ;:145
piszę ku przestrodze, mam nadzieję, że modek weżmie to pod uwagę ? lub wykasuje link.

Sok wycisnęłam z 5 odmian jabłek, i w słoju w piwnicy teraz czeka 5 tygodni, co dalej Kalo, nie chce już wchodzić na żadne strony, jeśli mógł byś napisać co dalej z octem ? przefiltrować go na gazie po tych 5 tygodniach ? Pozdrawiam
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI cz.2

Post »

Przykro mi, że tak się stało , nie miałem pojęcia, że coś takiego tam siedzi. Wchodziłem na tę stronę kilkukrotnie, ale nic się nie działo. Antywirus też nie dawał żadnego alertu. Być może trojan został podczepiony później.
Jeżeli fermentacja alkoholowa dobiegła końca , to powinnaś przenieść ocet w cieplejsze miejsce niż piwnica, co najmniej 25 st, a najlepiej 30-35 st i zapewnić dostęp powietrza. W takich warunkach enzymatyczne utlenianie alkoholu do kwasu octowego przebiega o wiele szybciej. Nie musisz dokładnie filtrować, po kilku tygodniach sam się wyklaruje.
orlik755
200p
200p
Posty: 340
Od: 30 paź 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI cz.2

Post »

Co robicie z nieoczekiwanym "nadurodzajem" szczypioru na jesieni? Cała micha z trzech "ukrytych" w truskawkach cebul NN ("NN" bo ja ich tam nie siałam). Grzech zmarnować, pocięłam i do zamrażarki, będzie jako dodatek do zup lub sosów.

Obrazek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI cz.2

Post »

Też mrożę , kiedyś wysuszyłam ,ale póżniej nie miałam pomysłów do czego go dodawać.
Suszony koper też mi nie podchodzi . ;:185 Mrożony szczypior i koper są jak świeże. ;:108
Wczoraj robiłam kotlety mielone z zieloną pietruszką ,wrażenia smakowe bardzo pozytywne.
aniap56
200p
200p
Posty: 409
Od: 6 cze 2014, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puławy x Lublin

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI cz.2

Post »

Orlik 756 i bardzo dobrze zrobiłeś.Ja co roku obowiązkowo mroze szczypiorek.Dodaje go do ziemniaków bo moja córka woli go od koperku.
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI cz.2

Post »

W czym mrozicie ten szczypiorek? Nie wydziela woni szczypiorkowej? Ja nawet koperek trzymam w dwóch workach, a najlepiej woreczki w pojemniku plastikowym. Ostatnio zamroziłam grzyby i mimo, że nie było ich wcale dużo grzybami pachnie po każdym otworzeniu zamrażarki, mam tylko nadzieję, że ten zapach zatrzyma się na mięsie i nie dojdzie do szuflady z owocami.
Dorota
Awatar użytkownika
rosa13
100p
100p
Posty: 196
Od: 17 lip 2015, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI cz.2

Post »

Mrożę szczypiorek, natkę, koper w pojemnikach plastikowych, one mają szczelne przykrywki aż trudno otworzyć, nie ma żadnego zapachu.
Awatar użytkownika
bastis
200p
200p
Posty: 242
Od: 19 paź 2015, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI cz.2

Post »

Dorcinda obawiam się, że zapach przejdzie na całą zamrażarkę. Miałam tak kiedyś z ciastem, zamrożony sernik miał smak grzybów. Teraz mam zamrażarkę NO FROST i wszystkie zapachy są wywiewane. Jeśli masz możliwość to przełóż grzyby do pojemnika (chociażby po lodach, byle szczelnie zamknięty).
Pozdrawiam
Ula
Awatar użytkownika
rosa13
100p
100p
Posty: 196
Od: 17 lip 2015, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI cz.2

Post »

ullak pisze:Ocet jabłkowy robiony dowolną metodą składa się głównie z wody. Obecność innych składników jest śladowa. O dobroczynnie działanie podejrzewa się "matkę", która zawiera probiotyki i dobroczynne bakterie.
ullak napisz proszę coś więcej o tej matce, czy ona powstaje na drugim etapie fermentacji? Czytałam, że można ja przechować ale jak to już nie znalazłam... rozumiem, że potem wkłada się ją do nowego octu i przypuszczam, że też przy drugiej fermentacji.
Nastawiłam ocet po raz pierwszy, mieszam kilka razy dziennie, nieprzyjemny zapach zniknął, zaczyna pachnieć octowo więc chyba się uda. :heja
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI cz.2

Post »

Witajcie.Z racji tego,że sezon robienia przetworów w pełni ,chciałabym podzielić się nowym przepisem na sałatkę,którą robi teraz sporo moich znajomych na Garnku .Ja też zrobiłam na próbę kilka słoiczków z podwójnej porcji.Sałatka jest bardzo dobra i już mam kupioną marchewkę i paprykę na kolejną porcję.
http://www.smaczny.pl/przepis,salatka_z ... ej_papryki

Obrazek


Obrazek
Obok to powidła w wersji z octem ale ten przepis chyba każdy zna :)
Pozdrawiam Ewa
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI cz.2

Post »

Dzisiaj wypróbuje tą sałatkę bo mam urodzaj na marchewkę i paprykę, cebuli i pietruszki jak nigdy tak jakoś sporo wyrosło , więc będzie co w zimie zjeśc :D
Bożena
marcin1979
100p
100p
Posty: 105
Od: 31 mar 2010, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czaniec (śląskie)

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI cz.2

Post »

Ketchup już zrobiłem. Pyszny . Dodałem do części raz czosnku ale przebija się znacznie w smaku więc pójdzie kiedyś na spód do pizzy.
Pytanie do osób które robiły sos kubański. Robicie to taj jak ketchup? Czyli blendowanie, przecieranie przez sito a potem przyprawy i gotować jak będzie konsystencji ketchupu. Bo właśnie jestem w trakcie pracy nad nim. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”