Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI cz.2

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Beatrice
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2038
Od: 24 maja 2009, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

magda2013 pisze:Czy ktos moze podać sprawdzony przepis na jakaś pastę z czosnku?
tu masz :
http://forumogrodnicze.info/search.php?t=402
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

monika pisze:Dorotko zrobione z ostrej
Obrazek
Dorotko dzisiaj komisyjnie spróbowane.
Po tygodniu ZERO ostrości, nic, stwierdziła to również osoba, która jest bardzo wrażliwa. Mnie to baaardzo zmartwiło niestety :(
Z czarnymi oliwkami i feta będą chyba lepsze, choć i tak smaczne to to jest.
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Ooo.. To faktycznie, może można byłoby dodać do każdego słoiczka cały, nie blanszowany tylko przekrojony strąk jakiejś mocno ostrej papryczki razem z nasionami? Olej wyciąga sporą część kapsaicyny, która się w nim rozpuszcza, pewnie to dlatego... Ale najważniejsze, że smakowało i eksperyment zaliczony :)
Pozdrawiam, Dorota
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

U mnie po blanszowaniu smak papryki nie zmienił się. Łatwiejsza była w 'wyginaniu'.
Dorotko w oleju rozpuści się pewnie cała kapsaicyna, kwestja czasu. A ja lubię ostre.. a tu nic :( I ten olej jest najwartościowszy, ale ja nie zauważyłam, żeby on był ostry. Muszę zrobić jeszcze jedno doświadczenie, dam więcej papryk, z ziołami i fetą, nie szaszłyczki.
I obowiązkowo w tym roku robię adżikę z orzechami włoskimi (może z odrobiną oliwy??).
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Monika, jak robisz adżikę z orzechami? Też bym popełniła ;:173
Co do tych szaszłyczków, to chyba źle się wyraziłam :D Nie chodziło mi o to, żeby zamiast papryki w szaszłykach dać nie blanszowaną z pestkami, tylko obok tych szaszłyków dołożyć po prostu do słoiczka po 1-2 całe strączki mocno ostrej, np. Cayenne. Tak zrobiłam do pomidorów w galarecie i do bakłażanów w oliwie. Naciągnęły ostrością mocno. Tylko te akurat przetwory u mnie dłużej stały i może też tutaj jest przyczyna.
A jeśli Jalapeno nie było mocno ostre jak próbowałaś na surowo, to też miało wpływ na efekt końcowy...
Pozdrawiam, Dorota
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Papryka była bardzo ostra, ale było jej stosunkowo mało, więci olej pewnie nie jest zbyt 'ostry'. Ale w smaku jest rewelacyjny.
Przepis na adżikę podam, tylko go wygrzebię.

Romaszko zebrałam info dotyczące Twojego pomysłu na
Małe korniszonki ze świeżą bazylią lub koprem
- 2 kg malutkich ogórków (do 3 cm) ze ściętą końcówką przy ogonku
- I wersja; posiekana grubo bazylia - duuużo
- II wersja: zielone gałązki kopru - duuużo
- zmiażdżona kolendra
- ew. kolorowa papryka (może być ostra - pół oczyszczonej papryki na 300 ml słoik)

Zalewa do maceracji na 2 kg ogóreczków:
- szklanka oleju (lub oliwy)
- szklanka octu 10%
lub: 0,5 szklanki octu 10%+0,5 szklanki octu winnego
lub: 0,5 szklanki cukru+0,5 szklanki octu winnego+2 szklanki soku jabłkowego po robieniu musu z jabłek ? nie dodawać już szklanki cukru

- szklanka cukru
- 3 łyżki soli lekko czubate
- 2 główki czosnku ? pokrojony w plasterki
- posiekana grubo bazylia lub gałązki zielonego kopru

Wykonanie
1. Do dużego słoja wrzucić ogóreczki, zalać zagotowaną gorącą zalewą do maceracji i macerować dobę wstrząsając czasem słojem.
2. Włożyć ogórki do małych słoiczków z całą zawartością zalewy i zalać zalewą do maceracji, wsypać kolendrę, dodać ew. pokrojoną paprykę,
3. Słoiki Pasteryzować 15 min (250-300 ml.)

Ten sam przepis, można wykorzystać do większych ogórków, wtedy kroimy je np wzdłuż na pół itp, w zależności od wielkości ogórków albo robimy sałatkę szwedzką.
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Mizeria z przecierem pomidorowym. ;:137


Składniki:

2 kg ogórków
1 kg cebuli
1 kg marchewki ( może być mniej)


Zalewa:

3 szklanki wody
? szklanki octu
1 szklanka cukru
1 słoik przecieru pomidorowego (200g Pudliszki)
ziele angielskie
liść laurowy
pieprz mielony do smaku


Ogórki i cebule pokroić tak jak na mizerię zasolić i odstawić od 1 do 2 godzin, marchewkę ścieramy na grubym tarku odstawiamy na bok.
Zagotowujemy zalewę dodajemy odciśnięte ogórki i cebulę następnie marchewkę i jeszcze trochę gotujemy na końcu dodajemy przecier pomidorowy mieszamy sciągamy z ognia i dajemy do słoików

Jezeli ktoś lubi delikatną może dać mniej octu ja robiłam według przepisu jak też z mniejszą ilością octu też i ta i ta wersja jest dobra polecam i zyczę smacznego.


Ile ma być tego octu w wersji wyjściowej?

-- 22 lip 2013, o 12:20 --
chmara3 pisze:Witam ale tu przepisów, a mnie korci sałatka z cukini słodko kwaśna skoro tak zachwalacie to pewnie zrobie :)
Tymczasem ja narobiłam w tym sezonie sałatki z ogórków z przecierem pomidorowym jak dla mnie to pycha może być do obiadku lub nawet do wędlinki z chlebkiem a i słyszałam, że również do śledzi marynowanych super.

95. Mizeria z przecierem pomidorowym. ;:137


Składniki:

2 kg ogórków
1 kg cebuli
1 kg marchewki ( może być mniej)


Zalewa:

3 szklanki wody
? szklanki octu
1 szklanka cukru
1 słoik przecieru pomidorowego (200g Pudliszki)
ziele angielskie
liść laurowy
pieprz mielony do smaku


Ogórki i cebule pokroić tak jak na mizerię zasolić i odstawić od 1 do 2 godzin, marchewkę ścieramy na grubym tarku odstawiamy na bok.
Zagotowujemy zalewę dodajemy odciśnięte ogórki i cebulę następnie marchewkę i jeszcze trochę gotujemy na końcu dodajemy przecier pomidorowy mieszamy sciągamy z ognia i dajemy do słoików

Jezeli ktoś lubi delikatną może dać mniej octu ja robiłam według przepisu jak też z mniejszą ilością octu też i ta i ta wersja jest dobra polecam i zyczę smacznego.
Ile ma być tego octu w wersji wyjściowej?

-- 22 lip 2013, o 12:21 --

Coś mi się namieszało ale ponawiam pytanie.
Pozdrawiam, Marta.
marek69
200p
200p
Posty: 331
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Przejrzałem wątki warzywne i jako , że na działce obrodziła mi cukinia szukam przepisów czym można je nadziewać. Przepisy umieszczone w tym wątku już przejrzałem i mam zamiar je wypróbować, ale wciąż poszukuje nowych inspiracji.
Pozdrawiam Jarek
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

A może takie 'rolmopsy' z pesto Cię zainteresują? http://www.google.pl/search?q=Grilled+Z ... tAaL4YGgCQ
ja narobiłam pesto z kopru, z kopru i czosnku itp, w różnych wariacjach, i ostatnio narobiłam tych rolmopsów z dodatkami. Furorę zrobiły :lol:
marek69
200p
200p
Posty: 331
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

O dziękuję na pewno skorzystam.
Ja przyznam szczerze jako mięcho żerca faszeruję je mielonym. Całej rodzince smakuje i każdego roku czekamy na rozpoczęcie sezonu cukiniowego, no ale ile można jeść tą sama potrawę.
Pozdrawiam Jarek
Awatar użytkownika
maika
1000p
1000p
Posty: 1026
Od: 15 paź 2012, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

W zeszłym roku robiłam sałatkę szwedzką z ogórków według przepisu Romaszki, dzisiaj również ale dodałam łyżeczkę pieprzu mielonego, super wyszło, zyskała na ostrości, bardzo fajny i prosty przepis.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

maika pieprz sypałaś do słoików czy do zalewy do macerowania?
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Monika, ale fajne rolmopsy :D Chyba podpatrzę :)
Sałatkę Romaszki robiłam w ub. roku, potwierdzam, jest rewelacyjna. W tym roku też robię, spróbuję z pieprzem ;:333
Pozdrawiam, Dorota
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”