Które odmiany dyń są najsmaczniejsze na przetwory

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Awatar użytkownika
qwak
50p
50p
Posty: 55
Od: 18 lut 2012, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja:
Kontakt:

Re: Które odmiany dyń są najsmaczniejsze na przetwory

Post »

Moje subiektywne typy to
- piżmowa do zup, najbardziej aromatyczna;
- hokkaido do pieczenia, np. na frytki, pure, w smaku jest lekko słodka, trochę jak bataty;
- makaronowa warszawska do zapiekania z nadzieniem, np. mięsnym. Wnętrze dyni łatwo oddzielić, rzeczywiście odchodzi w formie makaronu, a przy tym skóra jest mocna i bezpiecznie trzyma farsz.
Biofizyk z wykształcenia, ogrodnik z zamiłowania: latem na działce, zimą w domu - w wersji HiTech -regulamin
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Które odmiany dyń są najsmaczniejsze na przetwory

Post »

A dynia piżmowa nadaje się na zupę na mleku. ;:88
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Które odmiany dyń są najsmaczniejsze na przetwory

Post »

Artur, kiedyś też bym tak napisała. :lol:

Jesienią dostaliśmy od cioci olbrzymią dynię. Trochę dodaliśmy do ziemniaków, by zrobić placki, ale pozostało jej jeszcze dużo. Więc uparowałam ją i włożyłam do słoiczków. Potem dwukrotnie zapasteryzowałam. (2 razy, bo niczego nie dodawałam) Gdy dodałam teraz dyni z takiego słoiczka do zupy mlecznej, to po prostu palce lizać. A naleśniki z jej dodatkiem żółciutkie, jakbym z 6 jaj wbiła. Chociaż ciasto jest ciut bardziej kruche i trochę gorzej je się odwraca przy smażeniu. Wujo chwali też pączki, ale tego nie sprawdzałam.
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Które odmiany dyń są najsmaczniejsze na przetwory

Post »

Zupa na mleku - feeeee
A ja tam lubię zupę na mleku z dyni. :)
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Gosiaczek123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 28 kwie 2015, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Które odmiany dyń są najsmaczniejsze na przetwory

Post »

O matko, nawet nie wiedziałam, że jest tyle rodzajów dyń! :D Ja kupowałam w markecie do tej pory i nie patrzyłam na odmiany. A zupka dyniowa taka dobra! Jeszcze z imbirem i curry! Pycha. A robił ktoś już dżem dyniowy? Jadłam ostatnio dżem z biedronki lub lidla dyniowy i tak mi posmakował...Niestety już nie ma i chyba sama się zabiorę za robotę home-made:) Czy jak dodam do tego przepisu imbir i pomarańczę , to będzie pasować
Rumianka
500p
500p
Posty: 510
Od: 31 paź 2011, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Które odmiany dyń są najsmaczniejsze na przetwory

Post »

Można dodać pomarańcze. Robiłam dżem z dyni i pomarańczy i bardzo nam smakuje. Jest bardziej pomarańczowy niż dyniowy, ale to zależy od ilości pomarańczy w stosunku do dyni. Z dyni można zrobić też krem czekoladowy Nutellopodobny, jest zdrowszy bo nie ma tylu ulepszaczy. Ja zrobiłam mniej słodki i bardziej kakaowy :D .
Pozdrawiam , Bożenka.
Awatar użytkownika
Agnieszka1234
200p
200p
Posty: 276
Od: 29 sty 2016, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lódzkie

Re: Które odmiany dyń są najsmaczniejsze na przetwory

Post »

Moja ulubiona dynia to Hokkaido, przede wszystkim za smak, wielkość - bo jest mała i można ją od razu zużyć oraz dlatego, że można ją kroić ze skórą.

W tym roku z AWN otrzymałam nasiona dyni Vitaminaja i jest ona bardzo fajna i też jej skóra nie jest gruba i jest bardzo plenna jak Hokkaido.

Jednak pod względem ilości dyniek na jednym krzaku w tym roku wygrała Muscat zielona mam około 20 sztuk dyniek.

Jednak pod względem smaku i konsystencji polecam dynię Lunga di Napoli, jeżeli zdobędziecie nasionka polecam, jak dla mnie królowa dyniowa. Doskonała do przetworów - robię przepyszną sałatkę na zimę do słoików i na prawdę ścieranie na tarce tej odmiany dyni to przyjemność.

Jeśli jest ktoś chętny na przepis na sałatkę dyniową mogę podać.

Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka1234
Mikar
100p
100p
Posty: 182
Od: 8 maja 2012, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok.Siedlec

Re: Które odmiany dyń są najsmaczniejsze na przetwory

Post »

Poproszę.
Jerzy
Awatar użytkownika
krysad71
1000p
1000p
Posty: 1917
Od: 11 gru 2009, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Które odmiany dyń są najsmaczniejsze na przetwory

Post »

Ja też poproszę przepis na sałatkę z dyni.
Pozdrawiam Krystyna
Aliwar
200p
200p
Posty: 282
Od: 3 kwie 2017, o 05:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Które odmiany dyń są najsmaczniejsze na przetwory

Post »

I ja czekam na przepis :)
Awatar użytkownika
sowella777
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 27 wrz 2019, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Które odmiany dyń są najsmaczniejsze na przetwory

Post »

Przepraszam, to nie mnie pytacie o przepis, a Agnieszkę, ale podzielę się swoim sposobem :)

U nas w domu robi się surówkę do obiadu z surowej, tartej na tarce o dużych oczkach dyni. Dynia musi być dość twarda, najlepiej słodka i o pomarańczowym miąższu. Surówka jest w zasadzie bardzo prosta do wykonania i można robić wiele jej wariantów. Nam najbardziej smakuje taka z tartym jabłkiem, surowym tartym selerem i oliwą z oliwek, trochę soku z cytryny, odrobiną soli. Taka surówka jest bardzo smaczna, zdrowa i pasuje do mięs i ziemniaków :) Można zamiast oliwy dać np jogurt z odrobiną majonezu, czy np z poszatkowaną kapustą pekińską :)
Klaudia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”