Ból kręgosłupa.

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Awatar użytkownika
Pawel91
200p
200p
Posty: 264
Od: 4 sty 2008, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Ból kręgosłupa.

Post »

Ponieważ z braku czasu trochę mnie tutaj nie było ...
Postanawiam zapoczątkować tutaj temat, którego jeszcze chyba nie było:

Ból kręgosłupa

Ból kręgosłupa jest chorobą cywilizacyjną, najczęściej dotyka osoby miądzy 30-50 rokiem życia, choć z doświadczenia wiem, ze dotyka również osoby młodsze.
Ból kręgosłupa może być:
- mechaniczny - najczęściej w wskutek urazu, przeciążenia
- neurogenny - ból jest piekący, występuje mrowienie, charakterystyczne promieniowanie wzdłuż nerwu. Przyczyną bólu może być: przepukliny jądra miażdżystego krążka międzykręgowego, nowotwór, infekcja.

Fizjoterapia
Podstawą w leczeniu bólu kręgosłupa jest zmniejszenie masy ciała (u osób otyłych), nauka utrzymania prawidłowej postawy ciała, oraz korekcja błędów które wynikają przy codziennych czynnościach (np. podnoszenie ciężkich rzeczy).
Zalecane są również ćwiczenia, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni grzbietu oraz brzucha - które odpowiadają za utrzymanie poprawnej postawy.
Bardzo dobrze sprawdzają się także ciepłe okłady oraz lampa Sollux (podczerwień) - pewnie część z was ją posiada.
Poniżej przedstawiam proste ćwiczenia, które sam stosuję podczas pracy z grupą osób cierpiącą na ból w odcinku lędźwiowym. Powtarzamy 10 razy.

Ćwiczenia na odcinek lędźwiowy kręgosłupa:
1.PW-leżenie tyłem.
R-unosimu ramiona i przenosimy je nad głowę z równoczesnym wdechem (nosem). Powracamy do pozycji wyjściowej, z równoczesnym wydechem (ustami)

2.PW-j.w.
R-Robimy rowerek ok. 15 s.

3.PW-j.w.
R-Przyciągamy kolejno prawe i lewe kolano do klatki piersiowej - wytrzymujemy chwilę i powracamy do PW.

4.PW-j.w.
R-Ustawiamy stopy w pionie, unosimy głowę i patrzymy na palce stóp. Wytrzymujemy chwilę, powrót do PW.

5. PW-j.w.
R-Unosimy i opuszczamy miednicę (napinamy pośladki)

6.PW-j.w.
R-Prostujemy obydwa podudzia bez ruchu ud.

7.PW-j.w.
R-przenosimy obydwa kolana na zmianę - raz na prawą, raz na lewą stronę.

8.Pw-j.w.
R-Przyciągamy obydwa kolana do klatki piersiowej, chwilę wytrzymujemy, powrót do PW.

9.PW-j.w.
R-Ręce splatamy za głową, prawym łokciem staramy się dotknąć lewego kolana (przyciągamy nogę). Zmiana.

10.PW-klęk podparty.
R-z klęku podpartego przechodzimy do siadu, nie odrywając rąk od podłogi, chwilę wytrzymać, powrót do PW.

11. PW-j.w.
R-unosimy głowę jak najwyżej, chwilę wytrzymać, powrót do PW.

12. PW-j.w.
R-Prostujemy prawą rękę i lewą nogę, chwilę wytrzymać, powrót do PW. Zmiana.

13.PW-j.w.
R-Robimy koci grzbiet, chwilę wytrzymać. Powrót do PW.

PW-pozycja wyjściowa.
R-ruch

Myślę, że jak na początek wystarczy.
Czekam na pytania, opinie, informacje. :D
Pozdrawiam! :D
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Ból kręgosłupa.

Post »

Ja uważam,że najpierw powinno się zdiagnozować chorobę kręgosłupa(chirurg ,ortopeda) robiąc badania i zdjęcia RTG lub tomograf,a dopiero potem korzystać z ćwiczeń.Oczywiście ćwiczenia na kręgosłup są zbawienne ,ale nie dla wszystkich i nie na wszystkie partie kręgosłupa.Poza tym na początek oddajmy się fizjoterapeucie,a dopiero potem ćwiczmy sami w domu korzystając z zaleceń fachowca.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Ból kręgosłupa.

Post »

Pawel91 pisze:

Poniżej przedstawiam proste ćwiczenia, które sam stosuję podczas pracy z grupą osób cierpiącą na ból w odcinku lędźwiowym.
Rozumiem,że mamy na forum specjalistę a przynajmniej znawcę zagadnienia ?
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Pawel91
200p
200p
Posty: 264
Od: 4 sty 2008, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Ból kręgosłupa.

Post »

Można tak powiedzieć ... jestem studentem IV semestru fizjoterapii ... i odbyłem już kilkaset godzin praktyk w 6 szpitalach ... więc trochę już temat poznałem.

Oczywiście w 100% zgadzam się z PESTKA@ ... ćwiczenia podaje dla osób u których pojawia się ból głównie mechaniczny - tutaj najczęściej wystarczą ćwiczenia, okłady, odpoczynek.
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Ból kręgosłupa.

Post »

Paweł ja nie chcę na Ciebie absolutnie naskakiwać ,bo nie o to tu chodzi,ale sam powinieneś wiedzieć ,że ból mechaniczny nie bierze się z niczego.Może to być wyskoczony kręg,narośle na kręgach ,które uciskają nerw,naderwanie mięśnia, stany zwyrodnieniowe,torbiel międzykręgowa.To są poważne dolegliwości,które muszą być najpierw skonsultowane ze specjalistą.Studiujesz fizjoterapię i na pewno wiesz,że nawet chodząc na FITNESS przy dolegliwościach kręgosłupa instruktor(wyuczony)chce znać historię choroby żeby nie zaszkodzić niechcący ćwiczącemu.
Ja bym powiedziała tak;skoro jesteś pewna(y),że to tylko bóle z przepracowania,przemęczenia,jednostajnej pracy to sobie ćwicz i korzystaj z ćwiczeń przez Ciebie polecanych,ale jeśli nie jesteś pewien zrezygnuj z eksperymentów.Mam nadzieje ,że nie masz do mnie żalu,ale ja już tyle przeszłam z kręgosłupem,że wolała bym aby inni nie popełniali błędów jakie ktoś na mnie sobie zafundował.
Awatar użytkownika
Pawel91
200p
200p
Posty: 264
Od: 4 sty 2008, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Ból kręgosłupa.

Post »

Oczywiście, nie odbieram tego jako "naskakiwanie" :D
Ból mechaniczny najczęściej powstaje w wyniku urazu lub przepracowania. Ćwiczenia które wymieniłem najczęściej są stosowane przy dolegliwościach występujących przy przemęczeniu. Przykład: ktoś 8 h zbierał truskawki. Wiadomo, ze bół tutaj jest spowodowany pozcyją, którą przyjął - niewygodną dla jego ciała.

Oczywiste jest, ze jeżeli ktoś jest po wypadku komunikacyjnym i ma problem z kręgosłupem, nie będzie korzystał z zaleceń znalezionych w internecie :!: (choć coraz więcej ludzi tak robi, zamiast udać sie do specjalisty)

Podstawą jest wywiad, pomiary ruchomości, długosci itp.
Jednak przy dolegliwościach wystepujących przy wspomnianych truskawkach wystarczą podane ćwiczenia, okłady, masaż.
Oczywiście wszystko z rozsądkiem.

:!: W ogóle moze powiniem to dodać już w 1. poście... informacje powinny być traktowane bardziej jako informacje, ciekawostke, porade ... niż "receptę, skierowanie na zabiegi" :!:
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Ból kręgosłupa.

Post »

Pawełku no masz rację,powinieneś taką informacje napisać na początku.
Czasem bywa tak,że ,,przysłowiowe truskawki,,to tylko efekt wcześniejszego urazu ,o którym nie pamiętamy lub nie braliśmy pod uwagę ,że coś poważnego mogło się wydarzyć wcześniej.Eh ...ja już tyle przeszłam ,że :roll:
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ból kręgosłupa.

Post »

Ujmę to, po solidnym doświadczeniu osobistym, tak: doskonali specjaliści zalecili określone ćwiczenia - pod warunkiem: spróbować ostrożnie i zmodyfikować! I otóż to. Ćwiczenia wzmacniające odcinek piersiowy (uszkodzony) spowodowały obciążenia w lędźwiowym (nie same ćwiczenia tylko zwiększona siła mięśni); ćwiczenia wzmacniające szyję zaszkodziły - bo mocniejsze mięśnie, mające stabilizować ten odcinek, zarazem spowodowały większy nacisk na krążki, które bardziej siadły... itp itd. To trzeba ostrożnie, dla każdego coś innego. Zalecane powszechnie ćwiczenia są dla zdrowych, zresztą były mi znane z czasów gdy sport uprawiałem :wink:
A mówię o naprawdę doskonałych specjalistach, których wiedza daleko wykracza poza to czego uczą się u nas neurolodzy i fizjoterapeuci. Którzy też leczą ofiary typowej neurologii i fizjoterapii :?
Najzwyczajniej w świecie "europejska" medycyna na kręgosłupie się nie zna, dopiero zaczyna. Nie każdy zaś umie czytać chiński czy hindi... :lol:
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Ból kręgosłupa.

Post »

Rossynantojjjjj chyba mamy tą samą przypadłość kręgosłupa ;:oj i takie same doświadczenia(niestety)
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Ból kręgosłupa.

Post »

Poczytałam tutaj i już wiem - nie truskawki, a orzechy włoskie "załatwiły" mi kręgosłup. Trzeba po każdy niemal schylić się. Na szczęście zeszłego roku przemarzły i prawie nic nie było. Znalazłam sposób, by nie nadwerężać kręgosłup, a robić na działce. Okazuje się,że można wiele prac wykonać siedząc na stołeczku. Poszukuję teraz stołeczka, przypinanego do........ :;230 :;230 A co, nie można pomarzyć? :D Są nakolanniki.
Waleria
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Ból kręgosłupa.

Post »

Walerciu :;230 no fakt,,kręgosłup kończy się w d..... :;230
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Ból kręgosłupa.

Post »

Pesteczko! Ja tu z wielka powagą :wink: piszę o tym,że brakuje mi odpowiedniego przypinanego stołeczka. Na siedząco to mi kręgosłup nie boli, tylko nie powinnam za dużo schylać się. Po tej kuracji "stołeczkowej" trochę już się schylam i to bez bólowych konsekwencji.
Waleria
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ból kręgosłupa.

Post »

:? O, to to! nie schylać się. Na czworaki!!! I czołobitne bić pokłony, po muzułmańsku.
Paweł zresztą słusznie prawi - klęk podparty :wink: o leżeniu już nawet nie wspomnę, po paru latach w pozycji horyzontalnej ;:145

Kręgosłup skonstruowany jest dla czworonogów, człowiek to taki nienormalny mutant co w pionie chodzi i nie dziwota że mu się dyski zgniatają, nie do tego przewidziane były... ;:108

A z lekarzami... na początku udałem się do takiego (dolegliwość czując) a on mówi: siedzący tryb życia! jakby pan ze dwa razy w tygodniu na spacer poszedł, choć pół godzinki, na pewno pomoże. :;230
Za nic pojąć nie mógł że co dzień zasuwam maratony po górach na przełaj - taka praca - i właśnie wróciłem. Zostałem wyrzucony z gabinetu jako symulant i kłamca...
Nawet się nie dziwię. W końcu lekarze pojęcia o rzeczywistości nie mają, oni tylko w tych swoich gabinetach siedzą :?
A Ty pracuj, pracuj - a garb ci wyrośnie...
:wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”