Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
lidek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 6 maja 2010, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wysoka k. Rabki w. małopolskie

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

no i przez weekend powstał pierwszy w moim życiu syrop z mniszka ( u mnie mówią z "majów")
Mam nadzieję, że jest tak skuteczny jak i smaczny. Musiałam szybko pozamykać słoiczki bo na zimę nic by się nie ostało :D

Może znacie jeszcze jakieś sprawdzone przepisy na inne równie smaczno-użyteczne syropki?
Awatar użytkownika
adasko1fly
50p
50p
Posty: 55
Od: 5 kwie 2011, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkkopolska

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

Można zrobić z pędów sosny. jest dużo lepszy i do tego niesamowicie aromatyczny :heja :heja
KiniaSG
100p
100p
Posty: 172
Od: 5 lut 2011, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

adasko1fly napisz proszę coś więcej na ten temat.
Jak dokładnie się to robi?
Pozdrawiam.
Kinia.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=43949" onclick="window.open(this.href);return false;
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

Jeszcze jeden przepis,który zapamiętałam z programu Maja w ogrodzie.
2 szklanki samych płatków
2 szklanki wody
2 szklanki cukru
Wszystko gotować 20 minut.Przecedzić i zagęścić gotując.
Niestety przepisu jeszcze nie wypróbowałam,bo u mnie mniszek dopiero zaczyna kwitnąć.
KiniaSG
100p
100p
Posty: 172
Od: 5 lut 2011, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

Widziałam ten program.
Wolę jednak przepis babciani, jakiś "pewniejszy" mi się wydaje
Pozdrawiam.
Kinia.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=43949" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

W przyszłym roku zrobię dla rodziny syrop z mniszka. Tymczasem wpisuję się, żeby mi wątek nie uciekł :)
Ale, ale, znajomi, którzy przez kilka lat mieszkali w Korei Płd, Wietnamie i jeszcze gdzieś tam daleko chętnie jedzą sałatki z rukolą i młodymi listkami mniszka. Hen, hen kupowali je w ichniejszych zieleniakach, w Polsce latają po trawnikach z nożykami i wycinają
( niech Bóg odpędzi wszystkie sikające psy ;:224 )
margolka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 lut 2012, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

Ja też robię syrop z mlecza , nie płuczę kwiatków, tylko kładę biały papier i zostawiam na 2-3 godziny, robaczki same wychodzą. Jest jeszcze rewelacyjny syrop z kwiatów czarnego bzu. Ma również właściwości zdrowotne.
KiniaSG
100p
100p
Posty: 172
Od: 5 lut 2011, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

Ja miałam w tym roku syrop z mlecza na zimę.
Większość butelek z syropem była ok. Jednak już w styczniu zostały dwie buteleczki i po otwarciu one jakby "zagazowały" nie wiem czy za długo już stały czy coś żle zrobiłam. W każdym razie "gazowanego syropu" już nie dawałam nikomu.
Niemniej jednak przez całą zimę piliśmy w domu wszyscy i w tym roku też oczywiście nie może go zabraknąć.
Muszę tylko gdzieś wyczytać na temat tego gazowania, aby sytuacja się nie powtórzyła.
Pozdrawiam.
Kinia.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=43949" onclick="window.open(this.href);return false;
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

Jeśli zgazował to pewnie sfermentował- powstało wino mniszkowe :) Syrop musiał być niedostatecznie zakonserwowany (powinien być albo wlany gorący do słoika (butelki) albo spasteryzowany- zagotowany).
Z tego syropu można też zrobić świetną nalewkę (lub może bardziej likier) rozcieńczając go wódką lub spirytusem.
myszka
200p
200p
Posty: 420
Od: 9 lip 2011, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

Witam! Nie wiem czy dobrze się wpisałam.Poszukuję przepisu na maść przeciw reumatyczną z mniszka.Czy ktoś zna taki przepis?
Pozdrawiam!!!
KiniaSG
100p
100p
Posty: 172
Od: 5 lut 2011, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

Wlewałam gorący do butelek.
Z kilkunastu butelek tylko z tymi dwoma tak sie stało na szczęście.
Następnym razem je po prostu zapasteryzuje i będę miała spokojną głowę.
A o nalewce czy likierze nie słyszałam nawet, ale to tez niezły pomysł:)
Dziecku syropek, rodzicom likierek i każdy zadowolony:)
Pozdrawiam.
Kinia.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=43949" onclick="window.open(this.href);return false;
margolka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 lut 2012, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

Ja w zeszłym roku robiłam winko z kwiatów czarnego bzu. Rewelacja ! O ciekawym smaku i cały czas lekko gazuje. Schłodzone - wyśmienite !
Syropy z mniszka i z czarnego bzu, pasteryzuję. Jednego roku też mi się psuły i od tej pory, nie ryzykuję.Sok z bzu jest jest bardzo dobry z wodą.
KiniaSG
100p
100p
Posty: 172
Od: 5 lut 2011, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

WINO Z MNISZKA LEKARSKIEGO

4 litry przegotowanej wody
4 szklanki kwiatów mniszka lekarskiego zerwanych około południa w słoneczny dzień
2 pomarańcze (bez soku)
2 cytryny (bez soku)
1.5 kg miodu (jeśli jest to możliwe miód z mniszka lekarskiego)
15g białych winnych drożdży, suszonych

Kwiaty zalać przegotowaną wodą. Rozpuścić miód w miksturze. Dodać owoce cytrusowe pokrojone na ćwiartki. Pozwolić na fermentację mikstury w dzbanie lub dużym słoju w temperaturze 20°C w ciemnym pomieszczeniu przez około trzy tygodnie. Mieszać miksturę drewnianą szpatułką co 2-3 dni. Kiedy fermentacja jest kompletna, miksturę odcedzić używając czystej ściereczki. Miksturą napełniać butelki i zakorkować. Wino powinno leżakować w chłodnym miejscu około 9 miesięcy.
To wino jest świetne na woreczek żółciowy, na leczenie skazy moczanowej i kwasu moczowego. Jest wysoce zalecane na stany przed-cukrzycowe.
Pić pół szklanki przed posiłkiem.
KOMENTARZE

-- 26 lut 2012, o 16:09 --

UŻYCIE MNISZKA LEKARSKIEGO

LIŚCIE:
ŚWIEŻE - Jako zioło oczyszczające dodawać do wiosennych sałatek.
SOK - Wyciskać sok z liści kiedy potrzebujemy środek o działaniu moczopędnym. Brać 20ml soku, trzy razy dziennie.
NAPAR - Mniej efektywny niż sok, napar z mniszka lekarskiego jest świetnym środkiem oczyszczającym z toksyn oraz jest stosowany na takie problemy jak skaza moczanowa lub egzema.
NALEWKA - Często dodawana do leków na problemy z sercem w celu zapewnienia odpowiedniej ilości potasu.
KORZEŃ:
NALEWKA - Używać świeży korzeń mniszka lekarskiego na problemy takie jak skaza moczanowa, egzema, trądzik. Nalewka jest również przepisywana jako środek pobudzający w chorobach wątroby oraz na związane z tym zatwardzenia.
WYWAR - Używać na te same problemy jak nalewkę.
Pozdrawiam.
Kinia.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=43949" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”