Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Awatar użytkownika
Gabi_43
50p
50p
Posty: 66
Od: 3 maja 2007, o 18:24
Lokalizacja: Konin

Syrop z mniszka

Post »

Jest bardzo dobry na kaszel .

Niektórzy twierdzą , że ogólnie-uodparniajacy :)
Awatar użytkownika
safiori
200p
200p
Posty: 321
Od: 7 kwie 2008, o 09:51
Lokalizacja: Poznań

Post »

Bardzo dziękuję za informację. na pewno się przyda :D
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

kogra pisze:To najpiękniejszy widok - szkoda, że tak rzadko już spotykany. :cry:

Do sałatek można też dodawać kwiaty, uprzednio wypłukane dobrze / ze względu na robaczki, które czasem można w nich znależć / pod bieżącą wodą i obrane z gorzkiej szypułki.
Można też zrobić wino z kwiatów tak jak każde inne.
Jeśli nie chce się lekko gorzkawego posmaku należy dać do niego tylko same płatki kwiatowe - wtedy pachnie miodem.
Chciałabym wrócić jeszcze do mniszka. Wyczytałam w tym wątku, że można z niego robić syrop:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ht=mniszka
Ale nie jest tam napisane czy trzeba do niego nazbierać całe główki kwiatów (razem z tym zielonym).
Zaciekawiło mnie to tym bardziej, że Kogra napisała, że kwiaty użyte do sałatki muszą być bez szypułki, bo jest gorzka..
Czy ktoś mi odpowie jak jest z syropem?
Będę wdzięczna :)
pozdrawiam
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Do syropu zbiera się całe koszyczki kwiatów, nie trzeba wyrywać płatków ani usuwać zielonych części :D
Awatar użytkownika
jollla500
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10626
Od: 26 cze 2008, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Ale super przepis muszę zrobić go dla swoich dzieci ;:109
Jolllinki ;:3Do Jollla500
Miłością moją są ogrody, wschody słońca i jego zachody......
dana0520
50p
50p
Posty: 96
Od: 2 mar 2008, o 17:15
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

A jaką "miarką" można "odmierzyć" 250-300 kwiatowstanów???? Trzeba liczyć :?: :shock: :?: czy może będzie to cały słoik np. 1 l, albo jeszcze jakis inny pojemniczek ????
Pozdrawiam Dana
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Ja liczę :lol: Chociaż, jeżeli mam akurat same duże ładne kwiaty, to wiem już, że zajmują mi mniej więcej 3/4 koszyka, do którego zawsze je zbieram.
evluk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3675
Od: 16 lis 2008, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post »

Ja znam też ten przepis, ale troszkę do niego inne mam dane:

Zbieramy 500 kwiatów mniszka bez łodyg ( ja liczę:D). Ułóżcie w domu wieczorem, po zbiorze na białym papierze, lub prześcieradle- przez noc wyjdą z niego małe robaczki, które tam zamieszkują- dodatkowe białko w wywarze jest nam przecież niepotrzebne :wink:
Rano kwiaty płuczemy i zalewamy 1 litrem wody źródlanej- mineralnej, do tego wkrójmy 1 dużą cytrynę- syrop wtedy nam nie stwardnieje i będzie miał orzeźwiający smak. Gotujemy na wolnym ogniu przez około 15 minut od przykryciem, następnie ściągamy z ognia i zostawiamy na 24 godziny.
Potem cedzimy wszystko przez gazę( kwiaty i cytryny wyrzucamy) uzupełniamy wody do litra, dodajemy od 1 kg do 2 kg jak kto lubi, odparowujemy wywar, by powstał syrop o konsystencji złocisto brunatnej. Trwa to około 2 godzin- przez ten czas trzeba mieszać i uważać , aby nam się nie przypalił. Rozlewamy gorący do małych słoiczków i od razu zakręcamy. Bardzo długo można go przechowywać. Doskonały do: chleba, pierników, herbat, napojów. Pomocny w przeziębieniach, suchym kaszlu, drapaniu w gardle i kłopotach z trawieniem. Syrop jest niezawodny a przy tym w 100 % naturalny.....
Mój kompot z mniszka czeka do jutra na odparowywanie... :)
Pozdrawiam Ewa
Marzenna
50p
50p
Posty: 85
Od: 6 maja 2007, o 12:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

Kochane -zebrałam mniszka i gotuję sok, ale, aż wstydzę się przyznać, mój mąż uważa, że wytruję całą rodzinę. Twierdzi, mieszczuch, że zebrałam mlecz. Wg mnie mlecze jeszcze nie kwitną -mam rację? No i mają rozgałęzione korzonki a nie paliki jak mniszek. Uspokójcie mnie bo już zaczęłam być niepewna nawet roślin na mojej trawie :(
Najdłuższa droga , najdalszy cel - zawsze należy zrobić pierwszy krok. A potem nie zapomnieć o następnych :)
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re:

Post »

skarb14 pisze:Jesienią już mlecza nie ma. Trzeba zbierać go w maju (na początku) bo później robią się z niego dmuchawce. Teraz niestety już za późno :( . Ja swój miód zrobiłam jakiś miesiąc temu, kiedy była pora, że mlecz kwitł (było go bardzo dużo).
Mniszek zakwitnie po raz drugi w okolicach sierpnia :wink:
Wtedy zawsze robię drugi raz w roku po zbiorze majowym syrop :heja
Dodaję go do herbaty, można dodawać do lodów, serka homogenizowanego, smarować chleb a takze jeść łyżką prosto ze słoiczka !
Również wszystkim polecam!
Nie ma potrzeby płukania-tracimy pyłek. Lepiej rozsypać kwiatki na kilka godzin na biały papier-mieszkańcy sami uciekną :)
Cukier lepiej dodać do przecedzonego wywaru-po co go wyrzucać z wymoczonymi kwiatkami :wink:

P.S.
Mlecz to właśnie mniszek lekarski i ma korzeń palowy!!!!
Jeśli to zebrałaś to nie wytrujesz jeśli nie dodasz nic poza przepisem :;230

A ja kiedyś kwiatki przeliczyłam, potem przeważyłam i
500 kwiatków waży ok. 60 dkg
Awatar użytkownika
EwkaEs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9778
Od: 9 lip 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

Tak to wygląda. Evluk-nie wytrzymuje długo,jest za smaczny i za skuteczny jak na syrop.
Obrazek
KiniaSG
100p
100p
Posty: 172
Od: 5 lut 2011, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

Wątek prawie od roku nieodświeżany, ale mnie zachwycił pomysł syropku.
W pierwszej chwili czytałam z ciekawości co też wymyśliłyście bo całe dzieciństwo mi wpajano "dziecko, nie dotykaj mleczu bo jest trujący" :shock: i właściwie nigdy nie przyszło mi do głowy, żeby to zweryfikować.
Mam 6 letniego synka, który często jesienią i zimą łapie infekcje, szczególnie katar i kaszel i chyba lepiej zapobiegać niz leczyć szczególnie że nie jestem zwolenniczką antybiotyków.
Do tej pory znałam tylko syrop z cebuli...
Na pewno skorzystam w tym roku z przepisu na syropek.

Pozdrawiam
Kinia
Pozdrawiam.
Kinia.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=43949" onclick="window.open(this.href);return false;
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

Mnie też za dziecka zawsze mówiono, że mlecz trujący ;)
Dlatego byłam w szoku, gdy kiedyś czytałam, że ktoś robił surówkę z jego liści ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”