Kuchnia, zioła i przyprawy

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Awatar użytkownika
AAleksandra
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2782
Od: 5 wrz 2009, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Kuchnia, zioła i przyprawy

Post »

Ja się trochę obraziłam a automat do chleba właśnie dlatego, że w bochenku zostawały dziury po mieszadełkach. Od 2 lat piekę w piekarniku z termoobiegiem. Moje proporcje na chleb : 20g drożdży świeżych (rozpuścić w odrobinie ciepłej wody.) + 0,5 kg maki + garść pestek słonecznika + garść pestek dyni + 1/2 łyżki soli. Wszystko podlać ciepłą woda i wyrobić ręcznie (ok 3 min) Konsystencja jest ważna. Nie może być za luźne i nie może być zbyt twarde (gęste). Przełożyć do foremki wytłuszczonej i posypanej bułka tartą. Posypać czarnuszką czy sezamem. Pozostawić do wyrośnięcia. Piec 10min w temp 225 *C, potem 200*C przez 35 min.
U mnie chleb sklepowy nie wchodzi w rachubę. Nikt go nie ruszy. Mąkę kupuję we młynie :D
Pozdrawiam serdecznie,
moje wątki
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Kuchnia, zioła i przyprawy

Post »

Olu, fajny wąteczek. Poczytałam pobieżnie, ale wrócę tutaj, bo parę ciekawych przepisów wypatrzyłam :wit
Pozdrawiam - Justyna
beata_m
500p
500p
Posty: 805
Od: 17 kwie 2015, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Kuchnia, zioła i przyprawy

Post »

Olu! Też nie mogłam się przełamać do zrobienia zakwasu. Poprzedni miałam od koleżanki. Niestety nie wytrzymał dłuższej przerwy bez dokarmiania jak wyjechaliśmy na wakacje. Wreszcie w ubiegłym tygodniu się zebrałam i zrobiłam własny zakwas. To jest tak banalne i niepracochłonne, że żałuję, że dopiero teraz się za to zabrałam. Smak własnego chleba na zakwasie z mnóstwem ziaren i czarnuszką - bezcenny. Bochenek poszedł w 10 min z samym masełkiem. Tak więc Olu do dzieła! :D
Pozdrawiam
Bea
Pozdrawiam
Bea
Awatar użytkownika
AAleksandra
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2782
Od: 5 wrz 2009, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Kuchnia, zioła i przyprawy

Post »

Justynko, dziękuję. Jak widać watek był zapomniany przez długi czas :oops: Co prawda gotuje, bo jeść trzeba, ale jakoś mniej serca w to gotowanie wkładam . Czasy takie nerwowe się porobiły, że wszystko na szybko ..

Bea, ja się wreszcie przełamałam. Zrobiłam samodzielnie zakwas, ale to dokarmianie .... Ale przede wszystkim przeważył czas rośnięcia chleba. Na zakwasie o wiele dłużej to trwa niż na drożdżach, szczególnie świeżych. Smak też jest porównywalny z moją obecną metodą. Wszystkim smakuje ten na drożdżach, to co będę się bawiła w czekanie :D
Pozdrawiam serdecznie,
moje wątki
beata_m
500p
500p
Posty: 805
Od: 17 kwie 2015, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Kuchnia, zioła i przyprawy

Post »

Fakt. To czekanie to jest feler chleba na zakwasie. Znajomy posiadający maszynkę do chleba twierdzi, że z tego powodu nie nadaje się on do takich urządzeń. Ja swój chleb nastawiam albo wieczorem i jest na rano lub rankeim i wtedy piekę wieczorem.
Pozdrawiam
Bea
Pozdrawiam
Bea
x-C-89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 kwie 2016, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kuchnia, zioła i przyprawy

Post »

Ja używam urządzenia do pieczenia chleba. Dostałam go rok temu na święta i raz na jakiś czas upiekę chleb ale wiadomo jak to nigdy nie ma czasu, żeby nastawić itd. Wraz z wypiekaczem była dołączona płyta z przepisami i tam są bardzo fajne przepisy jak zrobić chleb w starym stylu. Dać do formy odpowiedni a ilość każdego składnika potem wybieram program i gotowe. Wszystkie składniki zostaną zmieszane potem chleb wyrośnie i się upiecze. Jest jeden problem z tym urządzeniem. Nigdy nie wiem jak się uporać, żeby ten chleb wyszedł z formy! Macie może jakąś metodę jak to zrobić, może jest jakaś sztuczka żeby wypadł z tej formy?
Awatar użytkownika
AAleksandra
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2782
Od: 5 wrz 2009, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Kuchnia, zioła i przyprawy

Post »

Właśnie dlatego, że te mieszadełka zostawały w chlebie ... rzuciłam pieczenie w automacie :roll: Można też po etapie mieszania (przed wyrastaniem) wyjąć mieszadła i dać mu rosnąć i wypiekać się bez nich. Wyjąć chlebek wtedy będzie dużo wygodniej :D
Pozdrawiam serdecznie,
moje wątki
Awatar użytkownika
rosa13
100p
100p
Posty: 196
Od: 17 lip 2015, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kuchnia, zioła i przyprawy

Post »

Też piekę czasami w automacie, chociaż wolę chleb z piekarnika.
Żeby ładnie wyszedł trzeba wyjąć mieszadełka a po upieczeniu przekręcić taki dzyndzel (czy jak go tam zwał :lol: ), który wystaje pod formą i sam wyskakuje.
czlowiek87
50p
50p
Posty: 50
Od: 25 sty 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kuchnia, zioła i przyprawy

Post »

Kuchnia zioła i przyprawy. Hmm Czy w tym poście mogę dowiedzieć się czy poza znaną mi nalewką z jemioły są zioła typowo kulinarne (niekoniecznie dzikie i pół dzikie), które skutecznie obniżają ciśnienie? Macie jakieś propozycje dla regularnie zażywających?
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Kuchnia, zioła i przyprawy

Post »

Aronia, głóg, skrzyp, czosnek, rozmaryn, ruta, perz.
Beata
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Kuchnia, zioła i przyprawy

Post »

Bardzo dobrze stabilizuje ciśnienie serwatka ,ale taka pozostała po odciśnięciu domowego sera z mleka bez konserwantów.
Awatar użytkownika
AAleksandra
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2782
Od: 5 wrz 2009, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Kuchnia, zioła i przyprawy

Post »

Ha, ale gdzie można dostać mleko od prawdziwej krowy aby zrobić sobie serek i otrzymać serwatką. Ser robiłam jeszcze z rok temu z mleka z tzw mlekomatów, ale i one zniknęły. Mleko kupowane jako świeże nie zawsze takie jest. Często wyczuwa się smak mleka w proszku. Tzn mleko jest przetwarzane zanim znajdzie się na półkach. Co za czasy nastały , ech ...
Pozdrawiam serdecznie,
moje wątki
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Kuchnia, zioła i przyprawy

Post »

Jeszcze zostało kilka targów,gdzie przyjeżdżają rolnicy ze swoimi produktami.Może u Was też taki się znajdzie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”