Kapusta kiszona w słoikach

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
mistan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 wrz 2013, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kapusta kiszona w słoikach

Post »

Dzięki serdeczne dobrzy ludzie za Wasze przepisy, poczytałem i zdecydowałem się w tym roku też ukisić swoją.
Wszystko ładnie opisane więc liczę że mi się uda.
Proszę jeszcze o podpowiedź, ile (plus minus) kg. szatkowanej kapusty kupić na beczułkę 30 l. ?
W mojej okolicy szatkowana kapusta jest tylko na zamówienie, i muszę jakoś się określić.
Pozdrówka dla Forumowiczów ;:180
Awatar użytkownika
Galicjanka
100p
100p
Posty: 170
Od: 16 wrz 2013, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Kapusta kiszona w słoikach

Post »

W tym roku też muszę parę kilo ukisić. Właśnie sobie przypomniałam, że mam cały czas w piwnicy jeden słoik kapusty kiszonej z ostra papryczką- pyszna. Ja oszczędna kobieta jestem. ;:306
Pozdrawiam Gosia
mistan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 wrz 2013, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kapusta kiszona w słoikach

Post »

No i w końcu musiałem kupić kapustę. Na beczułkę 30 l. wziąłem 20 kg. kapusty, ale to się okazało za mało.
Teraz widzę że do tej beczułki weszło by ok. 27 kg.
Ale trudno, teraz już będę wiedział ile mam zamawiać kapusty :)
Awatar użytkownika
Galicjanka
100p
100p
Posty: 170
Od: 16 wrz 2013, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Kapusta kiszona w słoikach

Post »

Od wczoraj kapusta nastawiona do kiszenia. Tylko 30 kg :lol: , zgodnie z zaleceniem Tereski do tego 30 płaskich łyżek soli niejodowanej , 3 kg marchewki i 4 paczuszki kminku. Zobaczymy kiedy pójdzie do słoików- dam znać :uszy
Pozdrawiam Gosia
magda2013
50p
50p
Posty: 70
Od: 21 maja 2013, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kapusta kiszona w słoikach

Post »

Ja wczoraj kisiłam kapustę w beczce 30 l .Ukisiłam 30 kg i 3kg marchwi spokojnie do beczki w kolejnym roku wejdzie 35kg..
Rok temu po raz pierwszy próbowałam kisić tylko 4kg i wyszło super więc w tym roku poszalałam na 30kg ..oby wyszło ok!
Jezu ubijałam to z 4 h...
Daje tylko sól ,liście laurowe i ziele
Awatar użytkownika
Galicjanka
100p
100p
Posty: 170
Od: 16 wrz 2013, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Kapusta kiszona w słoikach

Post »

A ja ubija mężem :heja , tzn mamy taki ubijak do układania kostki granitowej- idealny. Kostki nikt juz nie układa a ubijak ciężki jak .... czasami się przydaje. Wszystko trwało 15 min. i soczek podszedł jak złoto. ;:224
Pozdrawiam Gosia
magda2013
50p
50p
Posty: 70
Od: 21 maja 2013, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kapusta kiszona w słoikach

Post »

Ubijałaś 15 minut 30 kg? :shock:
Awatar użytkownika
Galicjanka
100p
100p
Posty: 170
Od: 16 wrz 2013, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Kapusta kiszona w słoikach

Post »

;:108 A wczoraj obciążyłam wyparzonymi deszczułkami i 5l butlą wody w roli kamienia :heja . Podeszło soczkiem pięknie. Penie dziś znowu ja odwiedzę, porozmawiamy, mam nadzieję że mi obieca że będzie pyszna. ;:224
Dodam, że ten ubijak naprawdę ciężki, ponad 20kg jak nic, a eM jakieś 5x tyle to razem dali radę :;230
Pozdrawiam Gosia
Awatar użytkownika
Kabomba
500p
500p
Posty: 508
Od: 1 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biegun Zimna i Nędzy

Re: Kapusta kiszona w słoikach

Post »

No to trafiłam na ten wątek :)
Ponieważ nie mam ani beczki, ani beczułki, ani nawet kamionkowego garnka, mam takie pytanie: czy ktoś już próbował kisić kapuchę w pięciolitrowych butlach po wodzie mineralnej? Wiem, że więcej roboty, dzielić na butle itd., ale nie mam innych stosownych naczyń. Na wątku o przetworach wyczytałam, że ogórki kiszone się w takich butelkach doskonale udają, więc kapusta chyba nie będzie bardziej wybredna, co? ;-)
Na ogół unikam mariażu plastik-żywność, bo jakoś nie mam zaufania do tych wszystkich "naukowców", w końcu pieniądz rządzi światem, a plastik jest uniwersalny. No ale jak nie ma wyjścia...

A, jeszcze jedno - czy kminek jest absolutnie koniecznym dodatkiem? Nie wiem, może wspomaga proces kiszenia, konserwuje, czy coś? Bo jeśli nie, to wolałabym go pominąć. Wie ktoś? Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki :-)
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4023
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Kapusta kiszona w słoikach

Post »

Ja dawniej kisiłam kapustę (teraz mi się nie chce ;:224 ) a robiłam to do słoików. Kupowałam średnią główkę, tak żeby po przekrojeniu na ćwiartki zmieściła się w dłoni, potem szatkowanie. W misce przesypywałam solą: 1 płaska łyżka na 1 kg. kapusty i ubijałam rękami, nasadą dłoni aż puściła sok. Można dodać trochę utartej marchewki, utarte jabłko, można jabłko przekroić na ćwiartki i wydrążyć. Kminku nie dodawałam (on jest dla lepszego trawienia, zwłaszcza jak ktoś ma kłopoty z wątrobą lub wzdęcia po kapuście). Włożyć do słoików litrowych, ubić, zostawić ok. 1,5-2 cm pod wieczkiem, wieczko lekko (nie szczelnie) zamknąć i trzymać w cieple kilka dni. Jak się kapusta podniesie i wypływa sok, spróbować czy ukwaszona, jeżeli tak to ponownie ubić, zakręcić wieczko i włożyć do lodówki. Zwykle wychodziły mi 3 słoiki. Jak jadłam ostatni, to nastawiałam następną porcję. Kapustę można kupić całą zimę i robić na bieżąco.
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kapusta kiszona w słoikach

Post »

Kabomba, raczej nie da się ukisić kapusty w butelkach bo trzeba ją ubić mocno, chyba, że zakisisz w innym, dużym naczyniu i wstępnie ukiszoną przełożysz do butelek ale to dużo pracy. Dodanie kminku nie jest konieczne, choć podnosi walory smakowe i zdrowotne kiszonki. Do kapusty można dodać jabłka, gruszki, a zamiast marchewki - startą na tarle dynię.
Awatar użytkownika
Kabomba
500p
500p
Posty: 508
Od: 1 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biegun Zimna i Nędzy

Re: Kapusta kiszona w słoikach

Post »

Wielkie Wam dzięki!
Nie do końca jestem pewna, czy wszystko rozumiem: ubić kapustę bardzo mocno, to znaczy ubijać aż puści sok, tak? Czy potem, dajmy na to w słoju, garnku, innym naczyniu, trzeba ją również ubić, to znaczy ciasno upchać?
Ze starych opowieści ludowych wiem, że kiedyś kapustę ubijano piętami w wielkich kadziach, ale o co w tym ubijaniu chodziło: czy o mechaniczne "zgniatanie" kawałków kapusty, żeby puściły sok, czy o "ciasne upychanie" tej kapusty?
Błagam o wyrozumiałość i cierpliwość, chcę zrozumieć co będę robić w sensie technologicznym :) Bo jeśli będę np. ubijać kapustę w wielkim garnku, to czy mam w nią po prostu mocno czymś uderzać (choćby dłonią) od góry, czy np. również MIESZAĆ w trakcie ubijania, żeby każdy kawałek kapusty oberwał za swoje?
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4023
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Kapusta kiszona w słoikach

Post »

Nie uderzasz w kapustę, tylko ją ugniatasz. Najwygodniej ugniatać kapustę w misce, aż zmięknie i puści sok. W trakcie ugniatania obracasz ją. To czynności trochę podobne do wyrabiania ciasta drożdżowego ;:108 . Jak włożysz do słoików czy garnka to nie musisz mocno ubijać, tylko lekko upchać. Ubija się kapustę wtedy, jak są jej duże ilości. Wtedy ręcznie nie da się jej łatwo ugnieść ;:131 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”