Stoliczku nakryj się

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
babojola
200p
200p
Posty: 269
Od: 25 maja 2009, o 16:42
Lokalizacja: Słubice

Re: Stoliczku nakryj się

Post »

Garfield bardzo zaintrygowaly mnie te pierogi smażone z makiem ale mam pytanie, czy ciasto rozwałkowujemy bezpośrednio po zrobieniu czy czekamy aż urośnie, no wiesz tak jak ciasto drożdżowe?

A na piernik staropolski jest już za późno?
rtk10
100p
100p
Posty: 187
Od: 12 sie 2011, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Stoliczku nakryj się

Post »

U mnie też już dojrzewa piąty dzień.
Podobnie, jak katja z jednej połowy upiekę małe pierniczki, a z drugiej - tak, jak poleca garfield - duże pierniki, które przełożę powidłami śliwowymi "domowej roboty".

-- 29 lis 2011, o 20:42 --

Jolu,
myślę, że jeszcze w tym tygodniu możesz piernik zrobić - będzie dojrzewał troszkę krócej, ale to nie powinno zaszkodzić.
Niewątpliwie większe niż moje jest doświadczenie Autora/Autorki tego wątku lub katji i zechcą udzielić praktycznych rad odnośnie, czy można troszkę krócej niż 3 tygodnie "leżakować" staropolski piernik?
Awatar użytkownika
katja
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 paź 2008, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/ogród Mazury Zachodnie

Re: Stoliczku nakryj się

Post »

Jolu, rób ciasto, tylko upiecz parę dni przed świętami, żeby skruszało :D
I pierniczki koniecznie, rozpływają się w ustach. Ja nawet ich ostatnio nie lukrowałam, nie było małych dzieci, a nawet wolę takie.
A jeśli z lukrem, to polecam utrzeć cukier puder z sokiem z cytryny, stopniowo dodawać i ucierać, ucierać, ucierać... a potem przy pomocy patyczka, pędzelka dekorować :wit
Pozdrawiam
Kasia
Mirka227
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 15 sty 2010, o 00:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stoliczku nakryj się

Post »

Wpisuję się, aby mi nie umknęły ciasteczka a płatków
x-g-d
---
Posty: 139
Od: 13 maja 2011, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - DESERY, CIASTA i INNE WYPIEKI

Post »

Dostałam od znajomej przepis na czekoladową szarlotkę. Ciasto pozytywnie mnie zaskoczyło, więc chętnie się nim z Wami podzielę:

Ciasto
6 łyżek kakao
7-8 łyżek cukru
2-3 łyżki zimnej wody lub 1-2 łyżki kwaśnej śmietany 18% (jeśli trzeba będzie rozluźnić ciasto)
2 szklanki mąki
1/2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
150 g masła
3 żółtka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Masa
1,20 kg antonówek lub szarej renety
250 g masła
50 g posiekanej gorzkiej czekolady
1/2 łyżeczki cynamonu
1/2 szklanki cukru
1-1i1/2 łyżki mąki ziemniaczanej

Przesiać mąkę i kakao. Dodać masło i ucierać je palcami, aż będzie przypominało zacierki, dodać cukier i zamieszać. Dodać żółtka, wanilie i wyrobić. Jeśli będzie za suche by je zagnieść dodać odrobinę wody lub śmietany. 3/4 ciasta rozwałkować i wyłożyć spód i boki do 2/3 wysokości blaszki o średnicy 21 cm*. Wstawić do lodówki na 30 minut. Resztę ciasta uformować w kulę i włożyć do zamrażalki.
Jabłka pokroić w grube plastry. Włożyć do rondla, dodać masło i cynamon. Dusić na wolnym ogniu do miękkości (ok 15 min.) Na koniec dodać mąkę i wymieszać. Odstawić by jabłka trochę przestygły i dodać czekoladę. Wymieszać. Wyłożyć na ciasto. Pozostałe ciasto zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Piec ok 35 min w 180 stopniach.

*Osobiście mrożę obie części ciasta po czym zcieram je równomiernie na tarce o dużych oczkach.
x-g-d
---
Posty: 139
Od: 13 maja 2011, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stoliczku nakryj się

Post »

Witajcie ;:7
Przepraszam, że długo tu nie zaglądałam.
Mam nadzieję, że mi wybaczycie Obrazek
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Stoliczku nakryj się

Post »

Ciasto z alkoholem, robiłam ale pod inną nazwą...alkoholu było stanowczo za dużo, jak dla mnie ciasto było za mocne :(
rtk10
100p
100p
Posty: 187
Od: 12 sie 2011, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Stoliczku nakryj się

Post »

Witaj garfield,
cieszę się, że po długiej przerwie podajesz bardzo ciekawy przepis na czekoladową szarlotkę. Czekoladowe, kruche ciasto na szarlotkę już chłodzi się w lodówce.
Bardzo proszę Cię o Twój sprawdzony przepis na biszkopt, z którego pieczesz blaty do ciast przekładanych masą: z alkoholem i z makiem, a także na jakiej wielkości tortownicę lub blaszkę do pieczenia są podane przez Ciebie składniki. Z góry pięknie dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
x-g-d
---
Posty: 139
Od: 13 maja 2011, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stoliczku nakryj się

Post »

Witajcie ;:7
Pewnie te stare pytania są już nie aktualne :oops: ale na wszelki wypadek rozwieję wszelkie wątpliwości:
babajola ciasto na pierogi z makiem rozwałkowuję od razu. Jeśli ktoś dba o linie zamiast smażyć na oleju może je upiec w piekarniku (wiadomo są w tedy nieco inne w smaku, ale równie smaczne- ja piekę w 180 stopniach do zrumienienia - ale z tymi stopniami bywa różnie w zależności od tego jaki posiadamy piekarnik)
Jeśli chodzi o piernik staropolski najkrócej leżakował u mnie w stanie surowym 3 tygodnie- ale widziałam gdzieś wersje, gdzie w stanie surowym leżakuje aż 5 tygodni (jeszcze tej wersji nie wypróbowałam). Ciasto po upieczeniu też musi swoje odleżeć- wiadomo piernik im starszy tym lepszy.
mirka mam nadzieje, że nie połamałaś łyżek na tych ciasteczkach owsianych-ciasto jest dość gęste.
Anna11 To ciasto jest dla prawdziwych koneserów alkoholu. Spróbuj zrobić wersje, którą podałam w uwagach 1/2 szklanki alkoholu zastąp 1/2 szklanki mleka zwykłego lub skondensowanego (robi się je tak samo). Jednak alkohol zawsze będzie wyczuwalny. (Zwykle to ciasto robię na jakieś rodzinne imprezy typu urodziny, czy Sylwester).
rtk10 Mam nadzieje, że szarlotka się udała. Zwykle ciasta piekę w dużej tortownicy średnicy 28 cm. Przepisy na biszkopt podam przy najbliższej okazji.
Pozdrawiam ;:167
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Stoliczku nakryj się

Post »

Moja norma alkoholu w wiórkach to 1-2 łyżki...tyle co w przepisie w życiu już nie dodam. Znalazłam pod jaką nazwą piekłam ciasto ,, Ciasto Pocieszenia'' ;:7 ;:7 po takiej ilości Alkoholu humor każdemu by dopisywał ;:224
Bez obrazy ciasto wyrzuciłam bo nikt w domu nie dał rady zjeść nawet kawałka, alkohol wszystko zepsuł...może z mlekiem i mniejszą ilością trunku wychodzi lepsze.
Dobrze że są poprawki i uwagi odnośnie wykonania ;:333
x-g-d
---
Posty: 139
Od: 13 maja 2011, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stoliczku nakryj się

Post »

Anna11 pisze:Moja norma alkoholu w wiórkach to 1-2 łyżki...tyle co w przepisie w życiu już nie dodam(...)Bez obrazy ciasto wyrzuciłam bo nikt w domu nie dał rady zjeść nawet kawałka, alkohol wszystko zepsuł...może z mlekiem i mniejszą ilością trunku wychodzi lepsze.
W takim razie tego ciasta Ci po prostu nie polecam. Nie chciałabym abyś kolejny raz straciła czas, pieniądze i nerwy. Tym bardziej, że jet tyle innych smacznych przepisów. (To ciasto jest bardzo procentowe , alkohol jest mocno wyczuwalny i wierzę, że nie każdemu może to przypaść do gustu.)
Anna11 pisze:Znalazłam pod nazwą ,, Ciasto Pocieszenia'' ;:7 ;:7 po takiej ilości Alkoholu humor każdemu by dopisywał ;:224
:;230 Po kawałku tego ciasta bałabym się prowadzić samochód.
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Stoliczku nakryj się

Post »

Nie krytykuję tego przepisu, każdy może wybrać odpowiednią wersję dla siebie...mocniejszą lub mniej mocną.
Pozdrawiam
x-g-d
---
Posty: 139
Od: 13 maja 2011, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stoliczku nakryj się

Post »

Babka
1 szklanka cukru
2 i 1/3 szklanki mąki pszennej
1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
1/2 opakowania proszku do pieczenia (15g)
1 łyżka cukru waniliowego- opcjonalnie
100 ml mleka (10 łyżek)
250 g masła
4 jajka
1 łyżka kakao

Wymieszać mąkę pszenną, ziemniaczaną i proszek. Miękkie masło utrzeć na puszystą masę. Podczas ucierania dodawać: cukier, cukier waniliowy i jaja. Do masy jajecznej dodać mąkę zmieszaną z proszkiem i wymieszać. Dodać mleko i wymieszać. Do 1/3 masy dodać kakao. Ciasto wykładać do formy na przemian raz jasne, raz ciemne. Delikatnie zamieszać widelcem ( powstanie finezyjny wzorek). Piec w 180 stopniach przez 50-60 minut. Można posypać cukrem pudrem. Użyłam tortownicy o średnicy 21 cm.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”