Rzeczy nie do końca wykorzystane

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Awatar użytkownika
tejaka
50p
50p
Posty: 86
Od: 20 paź 2009, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Rzeczy nie do końca wykorzystane

Post »

Np.skórki z owoców czy warzyw,pod którymi jest najwięcej witamin,a które z reguły po obraniu wyrzucamy.Błąd.I tak np.
1.skórki pomidorów/ale nie te po wyparzeniu/,kiwi czy innych miękkich owoców są doskonałe na maseczki do twarzy,
2.po ogórkach na ręce/wybielają/,
3.z jabłek czy gruszek można ugotować kompot z dodatkiem np.goździków,
4.z cytryny używa się do przetarcia zlewu
5.z bananów robi się nawóz /skórki należy moczyć przez 24 h w wodzie/

Może są jeszcze inne rzeczy,które zanim się wyrzuci można jeszcze coś z nich "wycisnąć".
Jeśli był już taki temat,to proszę o wskazanie linku i oczywiście skasowanie tego wpisu.
Awatar użytkownika
fgora
200p
200p
Posty: 356
Od: 16 lis 2008, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Rzeczy nie do końca wykorzystane

Post »

ja słyszałem o skórkach od banana że można zakopać przy różach i to będzie taki dodatkowy nawóz ale pewien nie jestem
Pozdrawiam Filip
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Rzeczy nie do końca wykorzystane

Post »

pokruszone skorupki od jajek zalene woda i odstawione.Najlepiej gdzieś daleko,,,na ogrodzie ,albo w piwnicy,bo strasznie śmierdzą :wink: ale za to nawóz jest...
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rzeczy nie do końca wykorzystane

Post »

Skorupki z jajek ?
Nie słyszałam.
Jak potem używać ?
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Rzeczy nie do końca wykorzystane

Post »

PESTKA@ pisze:pokruszone skorupki od jajek zalene woda i odstawione.Najlepiej gdzieś daleko,,,na ogrodzie ,albo w piwnicy,bo strasznie śmierdzą :wink: ale za to nawóz jest...
Moja mama tak robiła, do butelki, wkruszała skorupki z kilku jajek- po rozcieńczeniu używała do podlewania kwiatów w domu.
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Rzeczy nie do końca wykorzystane

Post »

łobuzkodokładnie tak :wink:
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Rzeczy nie do końca wykorzystane

Post »

To dorzucę coś od siebie:
- świetną odżywką dla kwiatów, przy uprawie kiełków, jest ściekająca na spód kiełkownika woda,
- spalanie suszonych obierków ziemniaczanych oczyszcza (po części) komin z sadzy.
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
Awatar użytkownika
reniuniek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4615
Od: 30 sie 2010, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czerwionka koło Rybnika

Re: Rzeczy nie do końca wykorzystane

Post »

Ja podlewam kwiatki w domu nawozem ze skorupek i jeszcze czymś,na 5l.wody kostka drożdzy,kwiaty mają większe i ładniejsze liście.Z tymi skórkami po bananach to ktoś sprawdzał?
Mój zielony kwadrat cz.5-aktualna
Zapraszam :-) Renata
Awatar użytkownika
tejaka
50p
50p
Posty: 86
Od: 20 paź 2009, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Rzeczy nie do końca wykorzystane

Post »

Suszone obierki z ziemniaków?Też spalam,ale świeże,czy to jest jakaś różnica?
Z bananów często robię nawóz mocząc je w wodzie i podlewając głównie domowe kwiatki.Nie wiem czy pomagają,ale na pewno nie szkodzą.Zamierzam natomiast zakopywać pod róże,jak wyżej zostało to napisane.
Wracając do ziemniaków,to uważam że obierki są za mało wykorzystane,bo wydaje mi się że powinny mieć większe zastosowanie.Ale jakie tego nie wiem.
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Rzeczy nie do końca wykorzystane

Post »

Tejaka, z tego co zasłyszałam to wysuszone wrzucać na żar (szybsze spalanie) powoduje to zniejszenie ilości sadzy w kominie.
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Rzeczy nie do końca wykorzystane

Post »

Nie palę,ale resztki tytoniu z papierosa zalewamy woda i zostawiamy na 3 dni.Tym podlewamy pelargonie i inne słodkie kwiatki zaatakowane mszycą.
Awatar użytkownika
tejaka
50p
50p
Posty: 86
Od: 20 paź 2009, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Rzeczy nie do końca wykorzystane

Post »

Też wykorzystuję popiół z papierosów,ale bezpośrednio sypię do doniczek.W ogóle kwiatom w przeciwieństwie do ludzi dym z papierosów podobno służy.
Wracając do skorupek z jajek,to zawsze je wrzucam do deszczówki,którą potem podlewam rośliny.W tym roku zamierzam dodawać jeszcze skórki od bananów.
Z innych rzeczy to oczywiście tylko gwoli przypomnienia,bo to rzecz oczywista,że nie wylewa się żadnych wywarów z ugotowanych warzyw/wszystkich/ tylko robi się na nich zupy i to nie tylko jarzynowe,ale doskonały jest np.żurek czy barszcz na wywarze z brokułów czy kalafiora.Dla b.leniwych czy też gdy trzeba czasami zrobić zupę "tytki"/osobiście polecam z amino/,to zamiast zalecanej ilości wody można użyć takiego wywaru,są lepsze i zdrowsze.Wywarami tymi także podbija się sosy ,czy w ogóle można dusić w nich mięso.
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rzeczy nie do końca wykorzystane

Post »

Wszystkie skórki bananów suszę i wiosną zakopuję pod pomidory. Robię tak już 4 lata i naprawdę pomidory owocują obficiej.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”