Jak przestać jeść słodycze?

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Siberia
---
Posty: 2313
Od: 5 lut 2010, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak przestać jeść słodycze?

Post »

Od pięciu dni jestem na diecie ubogiej w węglowodany czyli cukry. Długo się do niej psychicznie przygotowywałam. Zachęciła mnie koleżanka, której zalecił taką dietę lekarz. Celem było zagłodzenie grzybów, które prawdopodobnie były praprzyczyną różnych chorób (nawracające anginy, tłusty łupież, itd.). Dieta trwała 6 tygodni i okazała się skuteczna. Przy okazji traci się od 3 (koleżanka) do 9 kg (mąż) nadwagi.
Ważne, żeby w czasie diety przyjmować 3 razy dziennie probiotyki, naturalne, potrzebne nam w przewodzie pokarmowym bakterie. Ja kupiłam Lacidofil (łykam rano i wieczorem) oraz Probacti4 (w południe). Pierwszy uwalnia bakterie w żołądku, drugi w jelitach.
Do zmiany nawyków żywieniowych trzeba się należycie przygotować. Jeśli trochę na ten temat poczytamy, to odrzucenie pewnych produktów stanie się świadomym wyborem, a nie chwilową fanaberią spowodowaną wizją zrzucenia kilku kilogramów. Te zrzucone wrócą wcześniej czy później.

W powyższych postach pojawiło się kilka nieścisłości na temat tego co można jeść w czasie odchudzania. Myślę, że podstawą jest przynajmniej pobieżne poznanie Indeksu Glikemicznego, czyli spisu produktów, po których do krwi dostaje się najwięcej glukozy.

A co się dzieje w naszym organizmie po zjedzeniu czegoś o wysokim IG? Dlaczego możemy pochłonąć kilogramy jedzenia i po chwili znów czujemy się głodni?
Zjedzenie węglowodanu o wysokim IG doprowadza do gwałtownego skoku poziomu cukru wywołującego w odpowiedzi duży wyrzut insuliny. Poziom cukru szybko ulega obniżeniu i podobnie do wahadła, które znacznie wychyliło się w jedną stronę i musi to podobnie uczynić w przeciwną - poziom cukru nie spada do wartości wyjściowej lecz znacznie niższej, źle już tolerowanej przez organizm a nazywanej hipoglikemią. Poza różnymi niemiłymi doznaniami - objawem hipoglikemii jest głód. Chęć jego zaspokojenia jest powodem niekontrolowanego pojadania. Produkty o wysokim IG sprzyjają tyciu w dwojaki sposób: wywołują głód, co sprzyja częstszemu jedzeniu i działają anabolicznie dzięki powodowaniu dużych skoków poziomu insuliny. Insulina reguluje poziom cukru ale też powoduje aktywacje procesów przyswajania, składowania określanych mianem anabolizmu, co w praktyce przekłada się na tycie. Insulina aktywuje procesy neolipogenezy - tworzenia tłuszczy - głównie z dostarczanych węglowodanów. W tej też formie następuje składowanie.
Cytat pochodzi z tej strony.
http://zdrowezywienie.w.interia.pl/glikemiczny.htm

Tam też jest lista produktów spożywczych. Znajdziecie w niej odpowiedzi na kilka pytań z Waszych postów, np. czy orzechy są tuczące. NIE :-) To czyste białko :-)
Ziemniaki gotowane? Unikać, b. wysoki IG, a w połączeniu z mięsem na talerzu źródło trucizny.
Przypuszcza się, że część tzw. osłabień wiosennych jest spowodowana spożywaniem starych, kiełkujących ziemniaków o dużej zawartości solaniny
Cytat z http://pl.wikipedia.org/wiki/Solanina
To też jest ciekawa strona: http://www.grzybica.net.pl/diety/dieta- ... grzybicza/
Tu na dole wypisane są różne objawy, np. zmęczenie, zgaga, itp: http://www.grzybica-zwalczanie.pl/skad- ... ksyny.html
Awatar użytkownika
Karolina__
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3043
Od: 22 lip 2009, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Jak przestać jeść słodycze?

Post »

Siberia, fajny post. Jutro poczytam linki. Dodam tylko, że do zwalczania grzybów niezbędne jest odkwaszenie organizmu. To niełączenie węglowodanów z tłuszczami i białkami wydaje się dla mnie strasznie trudne. No bo jak tu nie zjeść schabowego z ziemniakami czy nawet ryżem? No i bez sałatki? tak jak razowych kanapek z wędliną... Czy to jest naukowo udowodnione, że te połączenia są toksyczne?
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Jak przestać jeść słodycze?

Post »

Warto poczytać też posty na tamtejszym forum, wyjaśniają co nieco na temat błędnych danych w tabelach :D

Mnie jeszcze zainteresowała rozbieżność (wg mnie) między wysokim indeksem dla suszonych daktyli i niskim dla suszonych fig. Ciekawe, oba owoce słodkie nieprzytomnie, ale może w każdym inne cukry są? Hm, zastanawiające...
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Siberia
---
Posty: 2313
Od: 5 lut 2010, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak przestać jeść słodycze?

Post »

Też mi się wydawało, że w innej tabeli IG widziałam nieco inne dane. Będę zgłębiać temat :-)

Karolino, dieta rozdzielna jest bardzo prosta :-) Po prostu nie gotuję na obiad ziemniaków, ani makaronu, ani ryżu :-) Jem rybę lub białe mięso z dużą ilością smacznej surówki :-) Jeśli ktoś nie może zrezygnować z wieloletnich nawyków żywieniowych, mimo że wie, że są złe, to może oznaczać jedno z dwóch: albo nie musi się ograniczać, bo jest zdrowym człowiekiem (np. bez nadwagi), albo jest samobójcą :-)
Ja jestem w sumie zdrowa i szczupła, ale niepokoi mnie nieustający apetyt na piętrowe kanapki z majonezem. Nie będzie jakaś insulina sterować mną ciągle w stronę lodówki :;230

Przysłowie na dziś: Dla chcącego nic trudnego.
I jeszcze jedno na jutro: Człowiek wszystko zniesie, oprócz jajka :-)
Siberia
---
Posty: 2313
Od: 5 lut 2010, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak przestać jeść słodycze?

Post »

Taką fajną stronę jeszcze znalazłam. Mnóstwo produktów z określonym IG. I co ciekawsze, nie występują w kolejności alfabetycznej, co wydało mi się lekko niedorzeczne, ale są pogrupowane: niski IG, średni i wysoki.

http://dietamm.com/indeks-glikemiczny#opis-ig
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4550
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Jak przestać jeść słodycze?

Post »

1. Nie łączenie białek z węglowodanami ma sens dlatego że do ich strawienia potrzebne jest diametralnie różne środowisko (kwaśne lub zasadowe). Jeśli je zestawiamy w jednym posiłku żołądek warjuje i po prostu części jedzenia nie trawi, a potem ono fermentuje..
2. Jest też pewna zasada co do spożywania owoców - powinno się je jeść na początku posiłku, aby znalazły się na dnie żołądka.
3. Smutne że wg. indeksu glikemicznego cukier trzcinowy ma tę samą wartość co biały.
Pozdrowienia
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Siberia
---
Posty: 2313
Od: 5 lut 2010, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak przestać jeść słodycze?

Post »

Ale wesołe, ze majonez ma 0 :;230
Agnieszka W.
200p
200p
Posty: 340
Od: 23 wrz 2009, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorze
Kontakt:

Re: Jak przestać jeść słodycze?

Post »

Matko jedyna sery żółte , pleśniowe 00000?

Hmmm. Proponuję pomiar cukru po zjedzeniu sera żółtego nawet dwóch plasterków - bez chlebka. Bo jak połączymy to już na pewno mała bomba...

Fajna ta tabela podnosząca na duchu.... ;:196
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Jak przestać jeść słodycze?

Post »

A ja z uporem powtarzam że wszelkie wskaźniki, indeksy, przeliczniki i inne pieprzoty :( :( :(
prędzej czy później pokonają normalnego zjadacza chleba i ziemniaczków
przykręciłem śrubkę węglowodanom w pół roku poleciało 13kg (chlebek i ziemniaczki były jak przyjechał wnuczek) w listopadzie i grudniu -miesiące z imprezami rodzinnymi i święta świadomie sobie odpuściłem przybyło 3, parę dni temu zjadłem ostatni kawałek ciacha- znowu spada ,
teraz planuję zrzucić 6 i stop wystarczy
bez stresu bez sprawdzania i liczenia
oczywiście zasadniczy kierunek czyli mało węglowodanów i nie za tłusto -to chyba łatwo utrzymać przez długie lata nie jest się głodnym a jedzenie może sprawiać dalej przyjemność
troszkę ruch dla lepszej przemiany, kondycji i żeby skóra nie wisiała jak u netoperka ;:108

oczywiście dotyczy to ludzi zdrowych (lub prawie zdrowych)
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4550
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Jak przestać jeść słodycze?

Post »

Pragnę donieść że nie jedzenie słodyczy i innych cukierniczych wyrobów jest możliwe (wcześniej jadałam je prawie codziennie). Od miesiąca nie jadam (poza czasem gorzką czekoladą, wcześniej była dla mnie odpychająca, ale teraz jest całkiem smaczna). Nie mam już wzdętego brzuszka. Słodycze to coś w rodzaju trutki.

Niedawno badałam E-składniki, miałam wydruk z połowy lat 90 i porównałam z obecnym zestawieniem. Jakie wnioski? Lista mocno się rozbudowała, część z E-składników z listy z lat 90 (podejrzanych, szkodliwych) obecnie przyjmuje się jako nieszkodliwe. Na kilkaset E-składników prawie 50 jest bezpiecznych (tzn. nie znalazłam nic negatywnego na ich temat), poniżej zamieszczam moją listę bezpiecznych E-składników. Sensowne wydaje mi się nie kupowanie jakiegokolwiek produktu ze składnikiem (składnikami), o dziwnie brzmiącej nazwie lub z tajemniczym E, jeśli nie wiemy co oznacza dana nazwa lub symbol. Nie świadome jedzenie E-składników może prowadzić np. do. upośledzenia wchłania minerałów, biegunki, bóli głowy, tworzenia się kamieni moczowych, guzów nerek, umożliwiać szybsze wchłanianie toksyn rozpuszczalnych w tłuszczach, uszkodzenia organów wewnętrznych.. Podsumowanie: jedzenie zabija, nikt nie liczy się już z dobrem drugiego człowieka, liczy się tylko parszywa kasa. Osobiście uważam za grzech przeciw bliźniemu zatruwanie jedzenia.

E100 kurkumina
E101 ryboflawina
E140 chlorofil i chlorofiliny
E160 karetonoidy
E160a provitamina A
E160b annato, biksyna, norbiksyna
E160c kapsantyna, kapsorubin
E160d likopen
E161 ksantofil
E161a flawoksantyna
E161b luteina
E161c kryptoksantyna
E161d rubiksntyna
E161e rodosantyna
E161h cytranaksantyna
E260 kwas octowy
E261 octan potasu
E262 octan sodu, kwaśny octan sodu, diokatan sodu
E263 octan wapnia
E270 kwas mlekowy
E281 propionian sodu
E282 propionian wapnia
E283 propionian potasu
E300 kwas askorbinowy
E301 askorbinian sodu
E302 askorbinian wapnia
E306 ekstrakt bogaty w tokoferol
E307 alfa tokoferol
E308 gamma tokoferol
E309 delta tokoferol
E322 lecytyna
E325 mleczan sodu
E326 mleczan potasu
E327 mleczan wapnia
E330 kwas cytrynowy
E331 cytrynian sodu, cytrynian mono-, dwu-, sodowy
E332 cytrynian potasu, cytrnian mono-, trój-, potasowy
E333 cytrynian wapnia, cytrynian mono-, trój-, wapniowy
E422 glicerol
E471 mono i diglicerydy kwasów tłuszczowych
E472 mono i diglicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowane kwasami
E473 estry sacharozy i kwasów tłuszczowych
E474 sacharoglicerydy
E475 estry kwasów tłuszczowych i poliglicerydy
E481 stearyoilmleczan sodu
E482 stearyoilmleczan wapnia
E483 winian stearylu
E484 cytrynian stearylu.[/b]
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Awatar użytkownika
Karolina__
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3043
Od: 22 lip 2009, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Jak przestać jeść słodycze?

Post »

Siberia, ja jeszcze wrócę do tej diety i do przyjmowania dużej ilości probiotyków - czy odczułaś jakieś skutki uboczne w trakcie jej stosowania?
Tu jest fajny artykuł o zakwaszeniu organizmu:

http://www.obcasy.pl/index.php?art=1&dz ... dzial2=188
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Jak przestać jeść słodycze?

Post »

Witam :wit
Bardzo dobrym sposobem na pozbycie się chęci na słodycze jest śniadanie na bazie kaszy jaglanej.
Kaszę płuczemy, zalewamy wodą lub mlekiem -może być ryżowe, owsiane, migdałowe(moje ulubione, robię sama) tylko nie krowim, bo one przeznaczone dla cieląt :wink: , dorzucamy garść rodzynek, orzechów i po 15-20 min. gotowe. Dodatkowo takim śniadaniem odkwaszamy organizm ;:137
Kasia
Grzybowy
50p
50p
Posty: 51
Od: 30 paź 2011, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak przestać jeść słodycze?

Post »

Tego akurat nie wiedziałam,dzięki za wskazówkę. Ale wydaje mi się,ze nasz organizm zawsze będzie domagał sie węglowodanów w postaci słodyczy,w zależności od tego ile energii dziennie spalamy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”