Ocet domowy

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
sionia
50p
50p
Posty: 88
Od: 23 maja 2009, o 13:22
Lokalizacja: Radom

Ocet domowy

Post »

Dwa lata temu próbowałam zrobic ocet z jabłek. Niestety pojawiła się pleśń i wyrzuciłam. Teraz znowu chcę zrobić nowe podejście do octu domowego. Możecie podzielić się swoim doświadczeniem i przepisami? Z czego można robić zdrowy ocet? Jaka pora jest najlepsza - już teraz czy później?
Nadmienię, że mieszkam w bloku.
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ocet domowy

Post »

To może ja, opowiem jak robiłam pierwszy raz ocet jabłkowy.
Miałam sporo jabłek, dużych i małych - odmiana X - jesienne. Umyłam, duże obrałam (jabłka zużyłam na szarlotkę), małe kroiłam na ćwiartki- usuwając gniazda nasienne. W duży 5-litrowy słój wrzuciłam skórki, po ugnieceniu wyszło mniej więcej 3/4 słoja. Ćwiartki z jabłek wrzuciłam do kamiennego garnka. Wszystko zalałam przegotowaną letnią wodą (1 litr wody + 1 łyżka cukru), przykryłam poskładaną gazą, ścisnęłam gumką. Odstawiłam w ciepłe miejsce (kuchnia :wink: ), co jakiś czas mieszałam. Po czterech tygodniach, obierki, i jabłka były na dnie - odcedziłam, dla lepszej klarowności przelałam przez złożoną gazę 2 razy. Ocet robiłam jesienią. Tak prezentuje się to, co zostało:

Obrazek
Na dnie zrobił się osad.
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
EDITA
500p
500p
Posty: 556
Od: 7 lis 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Ocet domowy

Post »

Witam,
ocet jabłkowy można robić przez cały rok, jabłka są łatwo dostępne.
Gdy mam jabłka ich miąższ wykorzystuję do ciast lub przetworów, na ocet zostawiam obierki i ogryzki.
Części owoców wkładam do garnka i zalewam je dobrą wodą, do tego dodaję 1 łyżkę cukru na 1 L. wody.
Nastawiony ocet zostawiam w ciepłym miejscu , od czasu do czasu mieszam po aby uniknąć pleśni i próbuję jaki jest w smaku.
Najpierw jest słodki jak sok, z czasem nabiera swojej kwaskowatości, po około miesiącu można go zlać do pojemników.
Uciążliwe bywają muszki octówki, które zlatują się do wyrabiającego się octu.
Trzeba szczelnie zakryć garnek z octem przed muszkami, najlepiej gazą aby był dopływ powietrza.
smolka
1000p
1000p
Posty: 1902
Od: 19 paź 2012, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Ocet domowy

Post »

Chciałabym odświeżyć wątek :wit

Jestem ciekawa proporcji. Czy słój powinien być cały wypełniony obierkami lub jabłkami. Ile trzeba dodać cukru? Podobno niektórzy dodają do octu jabłkowego miodu!

Mój pierwszy ocet jabłkowy nie był kwaśny ;:14 Na powierzchni powstał filtr - matka, którą przełożyłam do drugiego, nowego słoja!
lingar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 3 maja 2015, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Biała Podlaska

Re: Ocet domowy

Post »

U mnie na oknie stoi trzy słoiki soku brzozowego na ocet ale coś wolno się robi .
smolka
1000p
1000p
Posty: 1902
Od: 19 paź 2012, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Ocet domowy

Post »

Jestem ciekawa, czy tak powinien wyglądać ocet jabłkowy? Czy powinien być taki mętny?

Nie mam porównania, dlatego wklejam zdjęcia mojego słoja.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
EDITA
500p
500p
Posty: 556
Od: 7 lis 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Ocet domowy

Post »

Wydaje mi się,że ocet na zdjęciach wygląda dobrze, zaczyna nabierać koloru,a jego mętność jest przez rozpadające się cząstki owoców.Po wyrobieniu się octu można go przecedzić i będzie klarowny.
W naczyniu z nastawionym octem zostawiam wolne miejsce,gdyby chciał z buzować.Do jabłek i wody zawsze dodaję tylko trochę cukru,chociaż myślę,że miód też będzie dobry.Aby uniknąć pleśni trzeba od czasu do czasu zamieszać tak,by cząstki owoców były zanurzone w wodzie.Trudno mi określić ile czasu powinien wyrabiać się ocet,czekam aż zacznie pachnieć i smakować odpowiednio.
smolka
1000p
1000p
Posty: 1902
Od: 19 paź 2012, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Ocet domowy

Post »

EDITA dziękuję za informację ;:196 ;:196 ;:196

Też jestem ciekawa ile powinien się jeszcze wyrabiać. Czy po zlaniu i dodaniu cukru długo powinien pracować?
EDITA
500p
500p
Posty: 556
Od: 7 lis 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Ocet domowy

Post »

Ocet po zlaniu może się jeszcze zmienić, im jest starszy tym lepszy.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ocet domowy

Post »

Żeby powstał dobry mocny ocet najpierw trzeba wytworzyć matkę. To u smolki to nie jest matka, to tylko piana powstała z dzikich drożdży. Matka jest biała i galaretowata. Trzeba wziąć obierki lub utarte na tarce jabłka, zalać niewielką ilością wody i postawić w miejscu, gdzie nie będą nam przeszkadzać owocówki. To one są źródłem odpowiedniej flory bakteryjnej. Nie obwiązywać, nie zatykać i nie mieszać, najwyżej czasem dolać troszkę wody lub soku z jabłek. Jak utworzy się matka, możemy zacząć robić ocet.
Moje octy po zlaniu są klarowne i można je przechowywać latami. Na dnie naczyń nie powinno być osadu.
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Ocet domowy

Post »

Czy do wyrobu octu można wykorzystać jabłka,które teraz opadają z drzew?
wiolcia
500p
500p
Posty: 724
Od: 2 sty 2010, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ocet domowy

Post »

Mam pytanie do Was =jak smakuje prawdziwy domowy ocet jabłkowy?? Mój stał w cieple (teraz przecież takie wysokie temteratury) i przestał pracować po tygodniu, tzn. tak mi się wydaje, bo nie było już fermentacji-tworzenia się piany.. zlałam go ale np.po otwarciu dalej delikatnie buzuje i w smaku nie jest mocno kwaśny, mąż mówi, że jak wino musujące.. Czy to znaczy że jest z nim coś zle?? Kolor ma ładny-delikatnie różowy.
:wit
lingar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 3 maja 2015, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Biała Podlaska

Re: Ocet domowy

Post »

Ja postawiłem 3 słoiki litrowe soku brzozowego na ocet na oknie. Dwa się jako, tako zrobiły ,a trzeci się zepsuł !
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”