Przepisy na potrawy z dyni i inne dyniowate

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2870
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Przepisy na potrawy z dyni i inne dyniowate

Post »

:D pewnie tak, nie może się rozpłynąć w trakcie gotowania, ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, jak się rozleci, dodaj sporo żelatyny lub agar-agar, do stężenie na płaską blaszkę/tackę, pokroić, obsuszyć, obtoczyć w cukrze i będą smaczne galaretki dyniowe, też dobre, wypróbowałam, choć kandyzowana daje więcej doznań smakowych ;:306
Awatar użytkownika
Maska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 42113
Od: 19 lut 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Przepisy na potrawy z dyni i inne dyniowate

Post »

Masz rację to też jest sposób, dzięki Iwonko. No to jak się uporam ze śliwkami idą pod nóż dynie ;:306
orlik755
200p
200p
Posty: 340
Od: 30 paź 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy na potrawy z dyni i inne dyniowate

Post »

U mnie urodzaj antonówek i dużo dyń... Smażyłam dziś dżem jabłkowo-dyniowy (kg jabłek, kg dyni, cukier do smaku, łyżeczka cynamonu, sok z jednej cytryny).

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Przepisy na potrawy z dyni i inne dyniowate

Post »

Ten sam przepis ale śliwka zamiast jabłka, z dynią :D Testowałam w tym roku - rewelacja :)
orlik755
200p
200p
Posty: 340
Od: 30 paź 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy na potrawy z dyni i inne dyniowate

Post »

Sandra, dobrze wiedzieć, że można robić dżem dyniowy ze śliwkami. Czy do takiego też dodajesz sok z cytryny jak do jabłkowego?
Maska, mam 2 lejki, jeden do większych słoików a drugi do mniejszych, ten mały 2,90 zł, a większy 3,90 zł. Kupiony w ub.r. w najzwyklejszym tradycyjnym sklepiku "wszystko dla domu" (takim gdzie są i słoiki i widelce, noże na sztuki, trochę talerzy, trochę garnków, plastikowe miski i mnóstwo przeróżnej drobnicy przydatnej w kuchni).
orlik755
200p
200p
Posty: 340
Od: 30 paź 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy na potrawy z dyni i inne dyniowate

Post »

Kilka osób już mnie pyta na PW, więc wstawiam tu przepis.
Keczup (chutney) z dyni
3 kg dyni (obranej i wyłuskanej z pestek)
1 kg słodkiej czerwonej papryki
1 kg cebuli
3 łyżki soli
- słoik 190-250 g koncentratu pomidorowego (to nie apteka, może być ten najtańszy)
- 3-4 szklanki cukru (ja daję mniej, jakieś 2-2,5 szkl., próbuję)
- 2 łyżeczki papryki słodkiej
- 2 łyżeczki papryki ostrej
- 1 łyżeczka curry
- 2 łyżki oregano (opcjonalnie, ja daję)
- 1,5 szkl. octu 10% (ja daję 1 szkl.)
- jeśli ktoś chce wersję pikantną można dodać więcej ostrej papryki, chili, pieprz itd.
Przygotować 3 spore miski i duży gar do gotowania.
Cebulę i paprykę pokroić w kostkę, zasypać 1 łyżką soli i zostawić na 2 godz.
Tak samo z dynią, zajmie 2 pozostałe miski i 2 łyżki soli.
Jak się spieszymy, to nie musimy czekać aż 2 godz. Cebulę z papryką wrzucić do gara i dusić na małym ogniu 15 min. Potem dodać dynię i dalej dusić, od czasu do czasu przemieszać, ok 40 min. (albo dłużej, zależy od dyni, aż się rozpadnie). Potem dodać dodatki dusić jeszcze kilkanaście minut, na koniec ocet, mieszać i próbować wedle własnego smaku (dodać cukru? octu? przypraw?). Zostawić do wystudzenia.
Potem jeszcze zmiksować partiami blenderem na sicie, do słoików, pasteryzować jakieś 15 min.
Z tej porcji wychodzi ok 13 -15 "dżemówek" (zależy od konsystencji dyni).
Potrzebna jest duża dynia o pomarańczowym miąższu, łatwo się rozgotowująca, i którą łatwo kroić, np. Rouge d'Etampes. Hokkaido mi szkoda, bo przeznaczam ją głównie na "pieczoną faszerowaną", a z Rouge, gdy mi zostanie to jeszcze zrobię zupę i mus do słoików na zupę lub do ciasta.
Robię dużo w dżemówkach dla dzieci, bo zawsze dopominają się jak najwięcej, dodają do chleba, kanapek, pizzy, itd. Robię trochę w dużych słoikach jako bazę do sosów, do lazanii, gołąbków, makaronu itd.
Pewną "wadą" tego "keczupu" jest kolor, nie jest czerwony ale taki trochę pomarańczowy. Ale smak jest dobry.
orlik755
200p
200p
Posty: 340
Od: 30 paź 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy na potrawy z dyni i inne dyniowate

Post »

No to jeszcze foto dzisiejszej produkcji "keczupu".

Obrazek
Awatar użytkownika
iwona0042
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20161
Od: 15 lis 2011, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Przepisy na potrawy z dyni i inne dyniowate

Post »

No to teraz już wiem co będę mogła zrobić ze swoimi dyniami, a obrodziły mi w tym roku całkiem fajnie ;:215
domciaDom
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 paź 2016, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przepisy na potrawy z dyni i inne dyniowate

Post »

Tak, ja także spróbowałam i wyszło mi naprawdę dobrze. Smaczne!
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Przepisy na potrawy z dyni i inne dyniowate

Post »

orlik755 pisze:Sandra, dobrze wiedzieć, że można robić dżem dyniowy ze śliwkami. Czy do takiego też dodajesz sok z cytryny jak do jabłkowego?.
Zależy od śliwek, ja miałam dość kwaskowe i nie trzeba było dodawać kwasku - myślę,że przy innych słodkich (tych lekko mącznych odmianach) odrobina mogłaby się przydać.
orlik755
200p
200p
Posty: 340
Od: 30 paź 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy na potrawy z dyni i inne dyniowate

Post »

Sandra, nie wytrzymałam i poleciałam po węgierki. Chciałam wypróbować ten dżem. Zresztą i tak musiałam coś dziś z dynią zacząć działać, bo wczoraj wieczór M. mi rozciął na cztery olbrzyma 18 kg, wybebeszyłam pestki, umyłam, przyprawiłam i wstawiłam do upieczenia a dynisko leżało sobie przez noc na balkonie. A obok jeszcze ze 30 kg antonówek...
I tak powstał dżem dyniowo-jabłkowo-śliwkowy.
Dałam 2 kg dyni, 1 kg antonówek i 1 kg węgierek. Cukier pod koniec smażenia, nie wiem ile bo dodawałam po trochu, żeby nie było za słodkie. Całkiem niezły.

Obrazek
Aparat trochę przekłamuje, w rzeczywistości kolor jest taki brudnopomarańczowy. Widać resztki skórek ze śliwek.
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Przepisy na potrawy z dyni i inne dyniowate

Post »

Sprawdza się idealnie do pieczonej kaczki :D Testowane wczoraj bo nie miałam mocy żeby na świeżo robić farsz.
Widzę,że u ciebie mocno przesmażony, ja dyni nie piekłam wcześniej tylko dusiłam na patelni zanim dałam śliwki, dlatego mam większe kawałki owoców w środku :)
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Przepisy na potrawy z dyni i inne dyniowate

Post »

orlik755 pisze: - słoik 190-250 g koncentratu pomidorowego (to nie apteka, może być ten najtańszy)
Tego nie dostrzegłam w pierwszym poście z przepisem (nie pisało po prostu że chodzi o koncentrat pomidorowy), także mój chutney jest bez pomidorów i też jest dobry...teraz się zastanawiam jakby smakował w pełnym składzie :wink: .
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”