Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.1

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Zablokowany
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Dobra rzecz :D

Post »

Witam :D
Przepis dostałem od znajomej która specjalizuje się w tej dziedzinie.

53. Nalewka wiśniowa na miodzie
3 kg dojrzałych wiśni niewydrylowanych (dla mnie też było niespodzianką)
3 litry wódki 55-60 %
1 litr miodu -może być wielokwiatowy.


Do szklanego słoja wsypujemy wiśnie(nie myć) ale powinny być czyste.Wlewamy miód i zalewamy to wódką ewentualnie spirytusem tak aby wszystkie owoce były zalane alkoholem .
Odstawiamy w ciepłe i ciemne miejsce co jakiś czas potrząsając delikatnie słojem aby się wszystko lepiej wymieszało. Jak się zrobi jednolity płyn (po około3-4 tygodniach ale może szybciej zależne od temperatury.)wiśnie wyjąć ,płyn odcedzić i wlać do słoja . Odstawić na kolejny miesiąc.Po tym czasie przefiltrować i wlać do butelek i postawić w ciemne miejsce.
Przetestowane osobiście kilkakrotnie.Nalewka nadaje się do spożycia po około 2 miesiącach ale najlepsza jest po około 1 roku .
Ja mam taką dwu letnią.
Jak by dla kogoś było za mocne to można wlać miodu lub dolać wody przegotowanej.

Pozdrawiam i życzę smacznego.
A i jeszcze jedno koniecznie musi być miód.
Ja robię różne nalewki i najlepsze i najzdrowsze są te na miodzie.Bo z cukrem to różnie.cukier to tylko cukier nie ma żadnych wartości odżywczych.
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Znalazłem ! Znalazłem ! ...

Witajcie ! To będzie moje ulubione forum.

Ja 54. Adwokat robię tak.

6 większych lub 7 - 8 mniejszych żółtek z jaj. Utrzeć z 5 łyżkami cukru pudru.
Mleko skondensowane, puszka, lub 1/2 litra dobrego mleka zagotować dodać cukier. Redukować. W mleku gotować kawałek wanilij.
W sklepie kupić butelkę najtańszej brendziaszki.To kosztuje 25 - 28 zł za butelkę 3/4 l. Czym gorsza, tym lepsza do naszego celu.
Do uzyskanej mikstury z żółtek, mleka , cukru, pomału dodawać brendy, ciągle mieszając. Zasada majonezu obowiązuje.
Ilość cukru i moc końcowa w/g gustu degustatora - producenta.
Klasyczna powinna mieć 22- 25 vol. Ja dodaje ciut spirytusu, aby miała 30 vol.
Odstawić na kilka godzin w ciepłe miejsce. Musi się przegryźć.
Lekko ochłodzić. Dół lodówki.
Pić, pić pić...

Pozdrawiam.

Khn.
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

55. Wiśniak

Wiśnie całe zalać osłabionym 80 % spirytusem. Odczekać 2 tygodnie. Zlać do słoja.
W to miejsce wlać zwykłą wódkę. Odczekać 2 tygodnie. Zlać do osobnego słoja.
W to miejsce wlać zwykłą zimną, przegotowaną wodę. Odczekać 2 tygodnie. Zlać do osobnego słoja i tu dopiero dodać cukier w/g gustu.
Wybrać ze słoja 40 - 50 wiśni. Tych już po 3 nalewach. Obrać je z resztek miąższu. Pestki potłuc i w słoiczku po musztardzie zalać wódką. Chodzi o uzyskanie kwasu pruskiego - tego specyficznego zapachu i smaku. UWAGA to trucizna. Odczekać 2 tygodnie. Zlać do osobnego słoiczka. Kto się boi może użyć migdałów.
No i tu się zaczyna zabawa.
Zmieszać składniki w/g smaku i zapachu,dodać kilka, kilkanaście kropel nalewu z pestek, dodać rumu, jak ktoś lubi, karmelu, odrobiny miodu.
Odczekać 2 - 3 tygodnie, aż wyrównają się wszystkie smaki. Po otwarciu pierwszej butelki i przeprowadzeniu degustacji, można jeszcze poprawiać.

Ja tak właśnie robię. Polecam.

Khn.
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

56. Nalewka " Na rowerze"

Po drodze kupić :
2 pomarańcze, 2 grejpfruty, 2 cytryny, słoik miodu, butelkę wódki, małą buteleczkę spirytusu.
Do słoja 3l, po ogórkach, wlać wszystkie produkty, oraz wyciśnięty z wszystkich z cytrusów sok.
Do bagażnika roweru, koszyczka, włożyć dużą poduszkę. Tam umościć słój z drogocenna zawartością i 3 razy objechać działki. / Około 3,4 km. / W dni chłodne, niestety, trzeba 4 razy objeżdżać działki. Zgroza.
Schłodzić , spożywać.
Ta nalewka udaje się do picia, w wybitnie męskim towarzystwie.

Pozdrawiam.

Khn.
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Witam degustatorów nalewek :D

Mam ciekawy przepis jak ktoś chce może spróbować.(ja jeszcze tego nie robiłem)

57. NALEWKA NA ŚWIERKU


1.Świeże rozwinięte pędy świerka
2.Kilka czarnych owoców jałowca
3.Jedno kłącze tataraku
4.2 litry białego półsłodkiego wina gronowego
5.Cukier 0,5 kg(może być brązowy jak ktoś ma będzie lepszy)
6.0,25 l wody przegotowanej


Świerk jałowiec i tatarak zalać winem i odstawić w ciepłe miejsce naokoło 2 tygodnie.
Po tym czasie dodać syrop cukrowy zrobiony z 0,5 kg cukru i wody.Poczekać aż wszystko przerobi się i jednolity płyn zlać do butelek.
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

58. Smocza Krew

2 kg malin lub jeżyn (można też pomieszać)
1 kg cukru
2,5 litra wódki 55-60 % lub 2 litry spirytusu 95%

Dojrzałe owoce odszczypułkować zmiksować lub przetrzeć przez gęste sitko.Dosypać cukier i dokładnie wymieszać .Odstawić na kilka godzin w ciepłe miejsce.
Wlać mus do słoja i zalać to alkoholem tak aby alkohol przykrył całą zawartość.
Odstawić w ciepłe i ciemne miejsce.Przecedzać co jakiś czas przez filtry do kawy.
Aby uzyskać jednolity płyn trzeba filtrować 2-3 razy. Póżniej przelać do butelek. Odstawić naokoło 6 miesięcy.
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

59. Serce Batiara - Likier kresowy

25dag suszonego głogu
garść suszonych śliwek rodzynek i suszonej tarniny
1/2 laski wanilii
skórka z jednej cytryny
25 dag cukru
1 łyżka soku z cytryny
1 litr spirytusu 95 %
1 litr wódki
2 szklanki wody
1 szklanka miodu

Do szklanego słoja wsypać owoce głogu ,tarniny posiekane śliwki i rodzynki i skórkę z cytryny.Posiekać wanilię i zalać to alkoholem i odstawić na 6 tygodni.Po tym czasie zlać płyn.Owoce zalać wrzątkiem i odstawić na godzinę po czym wlać do do nalewki.

Miód i cukier wymieszać dolać sok z cytryny i gorącą wodę mieszać aż się rozpuści(mniej więcej) i wlać to do nalewki jak ostygnie.

Odstawić gąsiorek na miesiąc co jakiś czas potrząsać aby się lepiej wymieszało. Zlać do butelek.
Likier zyskuje na smaku wraz z upływem czasu.
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Powiem tak że można by było zrobić nowy temat o zbieraniu ziół i owoców na nalewki żeby tego tematu nie zaśmiecać.Niech zostaną tylko przepisy.Takie jest moje zdanie.



Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

A co najważniejsze - terminy zbioru zależą od strefy klimatycznej, od przebiegu pogody, od rodzaju gleby na danym terenie, od tego, czy rośliny rosną osłonięte od wiatru, czy na "wygwizdowie", od odmiany i wieku rośliny, od upodobań robiącego nalewkę i pewnie jeszcze od wielu innych czynników.

Tak więc trudno jest ujednolicić termin dla całej Polski, a co dopiero dla całej Europy, czy świata :D

Dla ułatwienia dodam:
- czarny bez dojrzewa bardzo niejednolicie i w jednym baldachu mamy zielone twarde jagódki i czarne soczyste jagody. Zbieramy, kiedy wszystkie owoce są czarne, dojrzałe, niektóre nawet nieco podeschnięte. Zielonych nie zbieramy, bo się zatrujemy.
- róże dziką zbieramy po dojrzeniu, ale niekoniecznie po przymrozkach. Lepiej zebrać czerwone, ładne, zdrowe owoce i ew. przemrozić je w zamrażalniku, niż konkurować z ptakami, robalami i mrozem.
- owoce głogu zbieramy kiedy są w miarę równomiernie czerwone i słodkawo - mączyste w smaku.
- pigwowce zbieramy, kiedy są żółte, a nawet mają już ciemniejsze plamki, nie czekamy jednak do mrozów.
- jarzębina domowa też lubi przemrożenie, ale też tylko w zamrażalniku, a nie na drzewie.
- żurawina nie musi być przemrażana, ważne, by była zdrowa.

Więcej nie pamiętam, teraz chyba nie sezon na zbieranie owoców :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Droga Nalewko !

W związku z tematem j/w wnoszę o ;

Zmienienie regulaminu - zasad przykazań dla nowych forumowiczów, obowiązujących, w ten sposób że, w pkt. 5 , po słowach :

" 5. Niechże jednoczącym napojem wynik cudu galilejskiego będzie ", proponuje dodać

" i jego pochodne. "

Z Wyrazami Szacunku.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Jasne!!!

Morelówka 2006 - cud, miód i orzeszki :lol: :lol: :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
ellepuma
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 10 mar 2009, o 13:13
Lokalizacja: Puszcza Drawska

Przepisy

Post »

Jak obiecałam - zaczynam po mału wklejać wszystkie przepisy. Najpierw na nalewki przepisałam :) Nie wszystkie są ze źródeł "babcinych" - niektóre są z sieci, ale mogę zapewnić, że wszystkie są przetestowane przeze mnie - są pyszne, a i zdrowe :)


60. Nalewka aloesowa


- 0,5 l soku aloesowego,
- 0,5 l miodu pszczelego,
- 0,5 l spirytusu,
- 0,5 soku cytrynowego.

Sok z aloesu uzyskuje się w aptece, lub poprzez zmielenie i wyciśnięcie soku z liści aloesu rosnącego w domu. Należy wszystkie zebrane składniki zmieszać ze sobą w słoju lub innym naczyniu, a następnie przelać do ciemnych butelek i pozostawić w nich przynajmniej przez tydzień. Co jakiś czas można wstrząsnąć nimi.


61. Nalewka agrestowa


- 1 kg agrestu,
- laska wanilii,
- niewielka ilość korzenia imbiru,
- 1 litr wódki 50%, ze spirytusu,
- 0,5 kg cukru,

Agrest powinien być dojrzały. Po jego umyciu obiera się szypułki i wkłada do słoja lekko ugniatając. Następnie dodaje się imbir, cukier oraz wanilię, a całość zalewa się wódką po czym odstawia się w ciepłe i najlepiej słoneczne miejsce na 2 tygodnie. Po tym czasie nalewkę cedzi się przez sito i filtruje, a następnie zlewa do butelek, które wynosi się do ciemnego i chłodnego miejsca na 6 miesięcy.



62. Nalewka Cytrynowa

- 4 cytryny,
- 1 l spirytusu,
- 1 l wody,
- 300 g cukru.

Umyte cytryny umieszcza się w naczyniu, np. słoju i zalewa spirytusem, po czym zamyka i odstawia na 2 dni. Następnie gotuje się wodę wraz z cukrem, a po ostudzeniu dodaje do niej sok z cytryny i spirytus. Mieszankę odstawia się na ok. 1 miesiąc, po czym rozlewa do butelek.


63. Nalewka z czarnych porzeczek

- 1 kg czarnych porzeczek,
- 1 l wódki,
- cukier.

Owoce porzeczki należy najpierw opłukać i obrać z szypułek, a następnie zalać wódką, po czym odstawić szczelnie zamknięte naczynie na 6 tygodni w ciemne miejsce. Po tym okresie alkohol trzeba zlać do butelek i dobrze je zamknąć, a do pozostałych porzeczek dosypać cukier. Cukier dosypuje się w odpowiedniej ilości, decydującej o wytrawności nalewki. 1 kg cukru daje nalewkę słodką, 750 g półwytrawną, a ok. 300 g wytrawną. Zmieszane owoce z cukrem odstawia się na ponowne 6 tygodni, w czasie których co kilka dni można potrząsać zawartością. Po 6 tygodniach syrop z owoców i cukru miesza się z alkoholem, pozostałość filtruje się i również dodaje do alkoholu i odstawia na 3 tygodnie, a następnie po przecedzeniu nalewki zlewa się ją.




64. Nalewka gruszkowa

- świeże gruszki,
- spirytus 80%,
- 300 g cukru na kg gruszek,

Gruszki trzeba umyć i wysuszyć, usunąć szypułki oraz ogonki ale nie obierać ze skórki. Następnie pokroić gruszkę w kostki i wrzucić do pojemnika, którym może być np. gąsior, tak aby wypełniały go w 3/4 pojemności, resztę zalać spirytusem do pełna. Naczynie szczelnie zamknięte należy postawić w pokojowej temperaturze na okres ok 7 miesięcy.

Po tym czasie zlać ciecz do słoja i zamknąć go. Owoce zasypać cukrem, poczekać aż się rozpuści, co jakiś czas potrząsać gąsiorem, po tym dolać syrop do słoja oraz resztkę soku z wyciśniętych owoców. Zmieszaną ciecz zamknąć w słoju i postawić do przechowywania na 2-3 dni, co jakiś czas można potrząsać. Po tych dniach nalać nalewkę do butelek i przechowywać je przez ok. rok czasu w chłodnym miejscu.


65. Nalewka z jeżyn

- 1 l dojrzałych jeżyn,
- 0,5 l wódki,
- 250 ml spirytusu
- 750 g cukru.

Najpierw jeżyny należy umyć i wysuszyć, a następnie umieścić w słoju i zasypać cukrem. Zamknięty szczelnie słój odstawia się na ok. 10 dni. Po tym okresie dolewa się spirytus i na kolejne 10 dni odstawia się ponownie zamknięty szczelnie słój, którym co jakiś czas można potrząsnąć. Nalew przelać do drugiego słoja, a pozostałe jeżyny rozgnieść i zalać wóką na ok. 7 dni, po których należy ją zlać do poprzedniego nalewu, dobrze wymieszać i po przefiltrowaniu rozlać do butelek. Butelki porządnie zakorkować i zostawić w ciemnym miejscu na okres 6 miesięcy.


66. Jeżynówka z wanilią


- 50 dag dojrzałych jeżyn,
- 50 dag cukru,
- 250 ml wody,
- 500 ml wódki,
- 250 ml spirytusu,
- 1 laska wanilii.

Jeżyny należy najpierw porozgniatać, ale nie całkowicie, następnie przeciąć strączek wanilii, a później zalać wódką oraz spirytusem i tak przygotowaną mieszaninę odstawić na okres ok. 3 tygodni, można początkowo wystawić na działanie promieni słonecznych. Po tym terminie należy zlać ciecz z alkoholem i przefiltrować. Kolejną czynnością jest rozpuszczenie cukru w gorącej wodzie, wlanie w takiej postaci do zlanego alkoholu, potrząśnięcie naczynia, aby cukier się rozpuścił i odstawienie na ok. 3 miesiące, najlepiej w chłodnym miejscu.



67. Nalewka malinówka

- pół kg dojrzałych malin,
- 1 l spirytusu,
- 1 kg cukru,

Umyte maliny trzeba dokładnie utrzeć z cukrem i włożyć do słoja, po czym odstawić w chłodne i zaciemnione miejsce na 2 dni. Następnie należy dolać spirytusu, dobrze wymieszać całą zawartość i przecedzić przez sitko, po czym ponownie odstawić na kilka dni. Po przecedzeniu przez gazę rozlać do butelek a następnie szczelnie zamknąć i odstawić na 3-4 miesiące.



68. Nalewka miętowa



- 1 łyżeczka posiekanych świeżych liści mięty pieprzowej,
- ok. 400 ml spirytusu 90%,
- 500 ml wody przegotowanej,
- 10 kropli olejku miętowego,

Wstępnie należy posiekać liście mięty pieprzowej, następnie zalać spirytusem i pozostawić w ciemnym miejscu na ok. 3-4 tygodnie. Kolejnym etapem jest przecedzenie, po czym można podawać nalewkę do spożycia.


69. Nalewka z lipy

- 2 szklanki miodu lipowego,
- ok. 450 ml spirytusu,
- 2 szklanki wody,
- 250 g kwiatów z lipy,
- 2 goździki,
- 1 owoc lemonki,
- pół cytryny.

Jeszcze przed zakwitnięciem lipy należy zagotować 2 szklanki wody wraz z dodanymi do niej goździkami. Po przestudzeniu wlać do słoja i dolać miodu mieszając wszystko. Następnie należy dolać spirytus w ilości ok 400 ml, czyli 2 szklanki. Słój zamknąć szczelnie odstawiając go w chłodniejsze miejsce, co jakiś czas potrząsając.

Po 3 tygodniach, kiedy już lipa będzie kwitnąć, dodać jej kwiaty do słoja i znów postawić w ciemniejszym miejscu na okres kolejnych 2 tygodni. Po tym czasie zlewa się nalewkę do butelek, przefiltrowując ją przez np. gazę. Pozostała ilość spirytusu, ok 50 ml, użyta jest do zalania wcześniej umytej i w połowie obranej ze skórki lemonki. Pozostawia się ją na 2 dni, po czym zlewa się alkohol do nalewki, a z wyciśnięty z lemonki sok łączy się z sokiem z cytryny i także dodaje do nalewki. Całość odstawia się na 3 tygodnie a następnie zlewa się ją cedząc przez bibułkę filtracyjną, do butelek, w których dojrzewa przez następne pół roku w chłodnym miejscu.

70. Nalewka z orzechów włoskich


- 0,5 kg orzechów włoskich,
- 250 ml spirytusu,
- 250 ml wódki,
- 100-200 g cukru,

Orzechy muszą być niedojrzałe, nie wyjęte z zielonych łupin. Kroi się je na plasterki i umieszcza w słoiku przysypując cukrem, po czym odstawia na kilka dni, do momentu puszczenia soku. Po tym czasie dodaje się spirytus z wódką i pozostawia zamknięte na 2-3 tygodnie. Po odcedzeniu przelewa się nalewkę do butelek.


71. Nalewka z owoców dzikiej róży

- 1 kg owoców dzikiej róży,
- 750 ml wódki,
- 60 dag cukru.

Na początku należy oczyścić owoce, usuwając przy tym nasiona, następnie je osuszyć. Następnie wkłada się je do słoja zasypuje cukrem i pozostawia na 2 tygodnie, w których wypuszczają sok. Po tym czasie zalewa się wódkę, zamyka się dokładnie naczynie, po czym pozostawia na kolejne 2 tygodnie. W tym okresie można potrząsać słojem. Po 14 dniach wykonuje się filtrowanie oraz rozlewanie do butelek, które po zakorkowaniu umieszcza się w chłodniejszym i ciemnym pomieszczeniu na okres ok. 2-4 miesięcy.



72. Nalewka pigwowa

- 1 kg owoców pigwy,
- 1 l spirytusu 95%,
- 1 kg cukru.

Po umyciu i wysuszeniu owoców pigwy należy je pokroić i usunąć nasionka następnie zasypać cukrem. Po tym odstawić na okres od 6 do 10 dni. Powstały syrop zlewa się i miesza ze spirytusem, po czym odstawia do dojrzewania na okres nie krótszy niż 3 miesiące.


73. Nalewka pomarańczowa

- skórka z 1 pomarańczy,
- pół cytryny,
- 0,5 l spirytusu 96%,
- 2 l wódki,
- ok. 1/4 szklanki wody,
- 3 g korzenia goryczki,
- 100 g cukru.

Skórki z umytej pomarańczy i cytryny muszą być pokrojone cienko. Wkłada się je do słoja o dużej pojemności, ok. 3 litrów, dodając do tego goryczkę. Cukier rozpuszcza się w wodzie, wlewa do słoja a następnie pozostawia na 3 dni. Po tym czasie dolewa się wódkę, którą uprzednio miesza się ze spirytusem. Zamknięty słój powinien stać ok. 2 tygodni i być każdego dnia wstrząsany. Po zlaniu nalewki zostawia się ją do sklarowania i po kilku dniach jest gotowa do spożycia.



74. Nalewka z rokitnika


- 1 kg owoców rokitnika,
- 1,5 l spirytusu 80%,
- 1 kg cukru,

Owoce należy dobrze umyć, następnie umieścić w słoju i zasypać połową przygotowanego cukru, a całość zalać spirytusem, naczynie szczelnie zamknąć i postawić w ciemnym miejscu na 12-16 tygodni, po czym zlać alkohol i dosypać pozostałą część cukru do owoców a następnie pozostawić je na 3 tygodnie. Po tym czasie cukier powinien być już rozpuszczony tworząc syrop, który należy dodać do zlanego wcześniej alkoholu i odstawić na kilka dni, codziennie potrząsając naczyniem. Rozlać nalewkę do butelek, które pozostawia się na ok. pół roku.




NA KONIEC >> Dodaję jeszcze przepis na syrop z mlecza >> akurat dzisiaj go skończyłam robić i przelałam do słoiczków :)


75. SYROP Z MNISZKA

420 kwiatów mniszka (mleczu)
1 litr wody
3 cytryny
2 kg cukru

Co się tyczy wszystkich ziół i roślin - nie zbierać przy drogach, bo sam ołów w nich będzie!!!
Zbierać mlecz - same kwiaty, z tymi "Zielonymi spodami", ale bez łodyżek.
Mlecz chwilę pozostawić, by robaczki powychodziły. Przełożyć do garnka i wycinąć na niego sok z 3 cytryn. Odstawić na 10 - 15 minutek.
Po tym czasie zalać wodą i zagotować. Od momentu gotowania gotować jeszcze 10 minut. Ściągnąć z ognia, niech przestygnie, nakryć ściereczką i odstawić na 24h.
Po tym czasie zlać syrop i odcisnąć kwiaty. dodać cukier i gotować znów, z tym że na barrrrdzo małym ogniu i przez 1,5 godziny. Gotowy syropik przelać do słoiczków i mocno zakręcić.

(Ja jeszcze pasteryzuję kilka minut)



Pozdrawiam i będę wrzucać kolejne przepisy w miarę jak mi czas pozwoli :) Pozdrawiam wszystkie kobietki ciepluteńko :*

Monia
Awatar użytkownika
atomek
100p
100p
Posty: 121
Od: 26 lip 2006, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Turek

Post »

Czy ktoś z Was ma przepis na wino z wiśni proszę napiszcie :cry:
Zablokowany

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”