Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.1

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Zablokowany
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Oczywiście zamykać. Alkohol ucieka :lol:
Wina jedynie nie można na "sztywno", bo powstający dwutlenek węgla zwiększa ciśnienie. Dlatego stosuje się rurki fermentacyjne.
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Kasiu, Krzysiek ma rację, słoik trzeba zamknąć.
Słusznie zauważył że uciekają % :wink:
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Zrób z pigwy i zrób z pigwowca. A za rok już będziesz wiedzieć, ktorą wolisz :lol:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Kasialeria pisze:i jeszcze...
nie dodalam miodu, a wczoraj zalalam alkoholem..
czy dodac go dzis, czy odpuscic?
:)
Kasiu, miód ma w nalewce taki specyficzny smak, ja bym dodała.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

To weź pigwowca, po takiej nalewce pigwy później nawet nie dotkniesz palcem :D
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
zanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1852
Od: 24 maja 2008, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Święta racja! Pigwówka z pigwowca najlepsza. Złocista, oleista, aromatyczna.... miodzio!
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Ściemnieją i jeśli nie są zanurzone, to alkohol nie wyciągnie z nich tego, co trzeba w wystarczającym stopniu. Czym zalałaś? Wódką czy spirytusem? Rozważ, czy możesz nieco zmniejszyć oprocentowanie przez dolanie wody.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

To jakbyś dolała szklankę przegotowanej wody uzyskałabyś nieco słabszą nalewkę, ale za to owoce może by się utopiły w nalewie? Czy zalałaś je w słoju?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
zanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1852
Od: 24 maja 2008, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Nalewko, a ja w kwestii technicznej :D

Pigwówkę z pigwowca robię od kilku lat, zawsze najpierw zasypuję cukrem i dopiero jak cukier się całkiem rozpuści zalewam wódką. I taka nalewka ma zawsze piękny złoty kolorek.

W tym roku zrobiłam również nalewkę z pigwy i wg przepisu zalałam najpierw alkoholem. Wszystkie owoce ściemniały pomimo tego, że są zalane całkowicie. Sądzę, że na smak 'produktu finalnego' to nie wpłynie, aczkolwiek kolorek będzie już nie ten :cry:

Jednak zauważyłam ciekawą rzecz: kilka owoców pigwy dodanych do pigwowca i zasypanych cukrem wcale nie ściemniało. Wnioskuję więc z tego, że pigwa zasypana najpierw cukrem też by nie ściemniała.

Może w przypadku pigwówki należałoby jednak najpierw dawać cukier, a potem dopiero alkohol? Co o tym sądzisz?
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

W tym większym słoju jest pigwa zalana spirytusem, w tym mniejszym zasypana cukrem. Faktycznie, kolorem się troche rożni, ale pigwa ciemnieje już podczas krojenia.
Obrazek
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
zanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1852
Od: 24 maja 2008, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Krzysiu, poleciałam zrobić zdjęcia: zobacz
Pigwa Obrazek
pigwowiec i trochę pigwy
Obrazek

Kolory wyszły naturalne. Prawda,że się różnią?
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Nie robiłam nigdy nic z owoców pigwy, nie mam zielonego pojęcia jak wygląda, smakuje i czy ciemnieje, czy nie :oops:

Za to wiem, że wolę najpierw zalewać alkoholem, a potem zasypywać cukrem, bo cukier wyciąga z owoców sporo pysznego alkoholowego syropu, a kiedy robi się odwrotnie alkohol w owocach zostaje (a szkoda :D). Można teoretycznie "odessać" potem owoce w sokowirówce, pod praską czy jakoś tak, ale to już nie będzie przepisowa nalewka :D

A pigwówki robione przeze mnie, czy to z owoców pigwowca nieco jeszcze niedojrzałych (zielonych), czy mocno przejrzałych (aż z plamkami, wykrawanymi rzecz jasna), za każdym razem mają taki sam mocny aromat i piękny bursztynowy kolor. Szczególnie te nalewki, którym udało się przetrwać dłużej, niż rok :wink:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Nalewka pisze:Nie robiłam nigdy nic z owoców pigwy, nie mam zielonego pojęcia jak wygląda, smakuje i czy ciemnieje, czy nie :oops:
[...]
To mnie pocieszyłaś, bo po wcześniejszej Twojej wypowiedzi już się wystraszyłem, że nalewka z pigwy to jakiś marny ersatz tej z pigwowca. Ja pierwszy raz w tym roku widzialem pigwę, i byłem mile zaskoczony. Przede wszystkim zapachem, ale też rozmiarem i łatwością krojenia.
Ja osobiście uważam, że w przypadku nalewki z pigwowca kolor jest sprawą czwartorzędną. I nie przejmuję się tym, że pigwa czy pigwowiec ciemnieją. Mają witaminę C, to i ciemnieją...
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Zablokowany

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”