Kapary

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Mysikrólik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 12 sty 2009, o 17:07

Kapary

Post »

Ktoś może zajmował się domowymi sposobami produkcji:). Czytałam, że kapary to nasturcje, jeśli tak, to jakich gatunków używać, żeby można było to przetworzyć w zamarynowane pyszności. I co się marynuje? dojrzały owoc czy kwiatostan...
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

z tego o wiem to marynuje się owoc
Pozdrawiam.
Ola
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Kapary to katpary,nasturcja to fałszywe kapary.Marynuje sie podobno niedojrzałe.
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Ja zbierałam zalążki niedojrzałych pąków nasturcji oraz owoce , zasypywałam je w małym słoiku bardzo gruboziarnistą solą. Np słoik po koncentracie pomidorowym mały i 1/2 łyżeczki soli. Zakręcałam i do lodówki na 2 tygodnie. Potem można uzupełnić zimną lub gorącą wodą, lub nie zalewać.
W smaku są intensywniejsze niż te sklepowe, bardziej szczypiące i aromatyczne.Ale roztarte smakują w potrawach wybornie.
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Kapary

Post »

Kapary po polsku

500 g niedojrzałych owoców nasturcji
kilkanaście sztuk małych szalotek
po kilka: liści laurowych, ziaren ziela angielskiego i pieprzu
kilka listków estragonu
ocet
200 g soli
3 łyżki cukru

Kapary po polsku są przygotowywane z zielonych, niedojrzałych owoców nasturcji. Owoce myjemy, osączamy, najlepiej układając je na rozłożonej ściereczce. Następnie przesypujemy solą i po przykryciu talerzykiem, zostawiamy je na 24 godziny. Po 24 godz. Płuczemy owoce nasturcji i zalewamy przegotowanym 2% octem, ponownie pozostawiając je na 24 godz. Po upływie kolejnych 24 godzin zlewamy ocet i wkładamy owoce nasturcji do małych słoików. Przygotowujemy zalewę, gotując razem 250 ml octu ? najlepiej owocowego własnej roboty - obrane, pokrojone na ćwiartki szalotki oraz wszystkie przyprawy. Tak przygotowaną zalewą wypełniamy słoiki, zakręcamy i pasteryzujemy 10 min w temp. 85-90?C.

Prawdziwe kapary są w prawie każdym supermarkecie na tych samych półkach co oliwki, tudzież zielony pieprz.
Beata
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Kapary

Post »

Robiłam wg tego przepisu i wyszło totalnie bez smaku.
Sól wyciągnęła cały smak.
Nie wiem dlaczego trzeba macerować w tej soli, a potem jeszcze w occie.

Drugi raz zrobiłam od razu w zalewie jak np.korniszonki i wyszły super, ostre takie jakie są.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Kapary

Post »

Kapary można robić z niedojrzałych nasion nasturcji, pączków mniszka (mlecza) i pączków stokrotek. Te z mlecza są bardzo popularne w kuchni czeskiej i słowackiej.
Beata
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Kapary

Post »

Marynowane nasiona nasturcji

2 słoiczki niedojrzałych zielonych nasion nasturcji
4 łyżki cukru
1 łyżka soli
1,5 szklanki octu winnego
2 listki laurowe
4 ziela angielskie
4 goździki

Nasiona nasturcji umyć, włożyć do słoiczków. Ocet zagotować z cukrem, solą i przyprawami. Zalać nasiona marynatą i szczelnie zakręcić. Do dłuższego przechowywania pasteryzować. Przed spożyciem powinny się przynajmniej przez tydzień przemacerować.
Beata
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”