Domowy chleb

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9813
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Domowy chleb

Post »

kaLo pisze:Szklanka mąki żytniej,szklanka płatków owsianych,łyżka soli,średnia cebula i kilka ząbków czosnku-pokrojone, bryłka drożdży piekarniczych wielkości landrynki , 2.5-3 litry wody.Wymieszać,postawić w ciepłym miejscu.Fermentacja trwa 4-5 dni.Będzie akurat na świąteczny barszczyk.To,co zostanie na dnie ,to świetny zakwas do chleba.Wystarczy tylko dodać mąki i znów będzie fermentacja.
To może być zakwas na chleb???? ;:202 Technicznie tak! Ale zakwas na chleb o zapachu czosnku i cebuli???
A po co drożdże??? ;:202
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Domowy chleb

Post »

Nie ,to ma być zakwas na żurek.ŚWIĄTECZNY.Proszę, czytaj to ,co wklejasz. :D .
Jako zakwasu używam tego,co zostaje na dnie,.Z zapach czosnku mi nie przeszkadza,bo zwykle dodaję go do chleba dla aromatu .Zrumieniona cebulka też jest super..Malutka bryłka drożdży, wielkości landrynki ,na 3 litry wody to chyba nie jest jakieś wielkie przestępstwo,a żurek pięknie fermentuje na 2 dzień.Poza tym,zakwas powstaje przy udziale wszystkiego,co fruwa w powietrzu:drożdży,bakterii kw.mlekowego i octowego .Diabli albo i anieli wiedzą, czego jeszcze .Tak jak i w marynatach, dodatek soli i czosnku powoduje,że w czasie fermentacji nie rozwijają się bakterie gnilne ,a tylko te,co trzeba.Nikogo nie namawiam na ten sposób,ale jeśli już ktoś robi żurek,to czemu nie wykorzystać pozostałości?
margolcia3
100p
100p
Posty: 156
Od: 18 sty 2012, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Domowy chleb

Post »

Takasobie dziękuję za przepis na pewno skorzystam z niego. Nie zawsze mi się chce ten zakwas robić ale w lecie robiłam kilka razy na zakwasie i był super. Zakwas trzymałam w lodówce i mi spleśniał. Nie wiem czy trzeba trzymać zakwas czy to ciasto z którego się robi chleb. Zakwas po czasie mi pleśnieje nawet trzymany w lodówce.
Awatar użytkownika
gaura
500p
500p
Posty: 860
Od: 14 lut 2013, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Domowy chleb

Post »

Ja trzymam zakwas w lodówce, w słoiku, który jest przykryty folią spożywczą, a w niej zrobione są dziurki, by nie było szczelnie zamknięte.
Nie psuje się, choć chyba nigdy nie stał dłużej niż dwa tygodnie.
Zwykle dzień przed pieczeniem chleba, wyciągam zakwas, wykładam do miski, dodaję mąki żytniej (ok.100g) i wodę (ok.100ml), mieszam i zostawiam w temp.pokojowej przykryty ściereczką. Następnego dnia część przekładam do słoika, do lodówki, a reszta do pieczenia chleba :D
Pozdrawiam, Kasia
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Domowy chleb

Post »

A czy ktoś z Was piecze może taki chlebek z samych ziaren? "Czystoziarnisty" - nazwany dla handlu Whole and Pure?

Jest to chleb pieczony bez dodatku mąki, wyłącznie z samych różnorodnych ziaren plus troszkę oleju/miodu, aby się wszystko trzymało :)

U nas ten chleb robi furorę. Jest pyszny! Najpierw kupowaliśmy mały kawałek w piekarni w cenie 8zł, potem w Biedronce znaleźliśmy gotowe zestawy ziaren z foremką do samodzielnego upieczenia, a teraz już komponujemy składniki sami i pieczemy :)
Minusem jest tylko to, ze można go dopiero zjeść po min. 5 godzinach, gdy całość się porządnie sklei, krojony na ciepło prawdopodobnie się rozpadnie.

Dzisiaj rano upiekliśmy 2 szt. z różnorodnych ziaren, które były pod ręką - z dodatkiem żurawiny i czarnuszki. Została już tylko 'dupka' :wink: więc tylko tyle mogę pokazać:

Obrazek

Obrazek

A tu opakowanie z zestawu do samodzielnego pieczenia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Domowy chleb

Post »

Dominiko ale "baza" chlebka jest kupiona?
U nas w B. nie ma tej mieszanki.
Agnessj
50p
50p
Posty: 62
Od: 16 paź 2012, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tychy

Re: Domowy chleb

Post »

Ja kupuje mieszanki w L w sumie to dużego wyboru nie ma ale jest jedna bardzo dobra ze słonecznikiem
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Domowy chleb

Post »

GrazynaW pisze:Dominiko ale "baza" chlebka jest kupiona?
U nas w B. nie ma tej mieszanki.
Na początku kilka razy kupiliśmy tę bazę w Biedronce, koszt ok 5zł za takie małe opakowanie. Tam są ziarna w różnych proporcjach (można też dodać coś wg. własnego uznania), wystarczy dodać tylko miód, olej wg. instrukcji na opakowaniu. W zestawie jest też drewniana mała foremka do pieczenia.

Teraz już sami komponujemy składniki na małą blaszkę: ziarna słonecznika, dyni, suszone owoce, płatki owsiane, żytnie - w zasadzie co mamy akurat pod ręką w różnych proporcjach :)

W Internecie jest dużo przeróżnych przepisów na taki chlebek np.

Składniki:

1 szklanka ziaren słonecznika
3/4 szklanki siemienia lnianego
2 szklanki płatków owsianych
10 czubatych łyżek zmielonego siemienia lnianego
2 łyżeczki soli
1 łyżka cukru lub miodu
5 łyżek rozpuszczonego masła klarowanego
1 1/2 szklanki letniej wody

Wykonanie:

Wodę wymieszać z roztopionym masłem i dodać wszystkie ziarna. Dobrze wymieszać i odstawić do wchłonięcia płynu naokoło 2h. Piec 50-60 minut w 185 st. C. Wyjąć i odstawić do całkowitego wystygnięcia (najlepiej na całą noc).

:arrow: http://zcharakterem.blogspot.com/2014/0 ... nisty.html


A tu jest film reklamujący te gotowe opakowania do wypieku Whole&Pure:

https://www.youtube.com/watch?v=XiE3Rok ... hkXGeYV8wg
Awatar użytkownika
Rozana
1000p
1000p
Posty: 2477
Od: 20 wrz 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Domowy chleb

Post »

Bez drożdży bez zakwasu ?
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Domowy chleb

Post »

Tak, potrzeba tylko czegoś, aby całość napęczniała i się skleiła :) Czyli woda, miód, trochę jakiegoś tłuszczu. Ale przepisy są najróżniejsze, różne kombinacje.
Awatar użytkownika
Rozana
1000p
1000p
Posty: 2477
Od: 20 wrz 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Domowy chleb

Post »

Dzięki. To ciekawe.
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Domowy chleb

Post »

Dominiko dzięki serdeczne. ;:196
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Domowy chleb

Post »

Dzisiaj udało mi się kupić oryginalny, który pokazywała Dominika.
Wyrobiony, odstawionyn na 2 godziny i przed wieczorkiem upieczony.
A zaraz o poranku konsumpcja. :heja
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”