Nasze Najlepsze Przepisy - ZUPY PODAWANE NA GORĄCO I ZIMNO

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Awatar użytkownika
Katarzyna1969
500p
500p
Posty: 984
Od: 26 sie 2010, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - ZUPY PODAWANE NA GORĄCO I ZIMNO

Post »

A smak tej zupki to można porównać do...
Kaśka
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - ZUPY PODAWANE NA GORĄCO I ZIMNO

Post »

Do zupy piwnej. Wyłącznie.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
anna izabela
50p
50p
Posty: 81
Od: 21 cze 2010, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Heiligenhaus

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - ZUPY PODAWANE NA GORĄCO I ZIMNO

Post »

Pawel Woynowski pisze:Moja mama pochodzi z Wilna, Dziadek z Warszawy, a Babcia ze Lwowa, to po kądzieli, a po mieczu jestem od czterech pokoleń Warszawiakiem. :) :wink:

Dlatego w domu rodziców dominowała kresowa kuchnia litewsko ukraińska.
Hmmm my chyba musimy byc jakos spokrewnieni. Moja babcia z mamy strony tez pochodzi z Wilna, a od taty strony z Ukrainy. No dobra dziadek ze strony taty byl ponoc 100% kaszubem :D Ale pewnie o wiele wiecej jest takich rodzin.

A poza tym super temat z tymi zupami ;:63
Korynka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 22 sty 2011, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - ZUPY PODAWANE NA GORĄCO I ZIMNO

Post »

Nie miałam okazji spróbować zupy piwnej, w mojej okolicy to raczej kluski, rolady i modro kapusta. Ale koniecznie muszę zrobić, jak tylko odwagi nabiorę!
x_o-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1060
Od: 30 mar 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - ZUPY PODAWANE NA GORĄCO I ZIMNO

Post »

Witam, potrzebuję pilnie inspiracji na elegancką, nie codzienną zupę dla rodziny. To ma być uroczysty obiad, ale będą małe dzieci, więc nic bardzo wymyślnego.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - ZUPY PODAWANE NA GORĄCO I ZIMNO

Post »

No to koniecznie zacytuję siebie z innego wątku :)
Nalewka pisze:Z pietruszki można zrobić pyszną zupę na zimno:

Zupa-krem z pasternaku
Pasternak (abo pietruchę) w ilości pół kilo (na tak mniej więcej cztery znormalizowane porcje albo dużo szklaneczek literatek, albo dużych kieliszków wódczanych, jeśli tak podajesz) i czipsy kukurydziane zakupić należy (można robić samemu z batata).
Pasternak (albo pietruchę) obrać i pokroić w kostkę, taką na dwa palce, może mniej. W rondlu roztopić masło, dodać zmiażdżony ząbek czosnku (jeden powinien starczyć), po chwili kostkę pasternakową i zrumienić całość przez jakie 10 minut.
W tym czasie przygotować bulion, rosół, czy zwykłą wodę - z pół litra powinno starczyć na te pół kilo pasternaku.
Dodać bulion i dużą łyżkę stołową miodu (dowolny, ale ja wolę łagodny).
Na koniec hojnie sypnąć soli i pieprzu (może być biały) i, uwaga! połówkę cytryny (sok).
Gotować dalej przez 10 minut, potem przetrzeć przez sito (blender?) na kremowo i voila.
Podawać na gorąco, ale lepsze na zimno, prosto z lodówki w upał, albo w temp. pokojowej w zimie :)

Jeśli podajesz w kieliszkach wódczanych, może trzeba będzie dodać nieco wody, żeby się nie czepiało ścianek za bardzo.
Do każdego kieliszka po czipsie i gotowe (dobre są do tego te grube, dłużej miękną).

Jeśli masz pięć kg pietruchy, możesz zrobić trochę zupki na teraz, już, a trochę na zimę w woreczki czy pojemniki (zamrażalnik). A resztę ususzyć. Innych sposobów na pietruchę nie znam, bo jej nie lubię. Tylko w tej zupce jest pyszna i zupełnie nie pietruszkowa :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - ZUPY PODAWANE NA GORĄCO I ZIMNO

Post »

Albo:

12. Zupa pomidorowa

Składniki:
  • - dwa ziemniaki
    - dwie marchewki
    - 1 cebula
    - 2 łodyżki selera naciowego
    - papryka słodka w proszku i ew. sól
    - kartonik albo puszka krojonych pomidorów bez skórki (nie przecier!)
    - ew. kostka rosołowa plus woda, albo wywar z jarzyn na kościach
    - natka pietruszki, świeża bazylia (razem dwie łyżki na osobę)
    - łyżka masła, ew. śmietanka albo tarty ser wędzony
Sposób przyrządzenia:
Obraną marchew, ziemniaki i cebulę pokroić w kostkę, łodyżki selera naciowego umyć i pokroić w 2 cm. kawałki wszystkie te jarzyny ugotować niemal do miękkości w wodzie z kostką, albo w łagodnym "rosołku" jarzynowym. Zmiksować mikserem ręcznym (uwaga! parzy! trzeba nakryć garnek ścierką kuchenną i uważać na dłonie!). Dodać pomidory z puszki albo kartonika, łyżkę papryki słodkiej, ew. dosolić i podgotować 10 min. Dodać niezbyt drobno siekaną natkę i bazylię, masło i odstawić z ognia. Nalewać na talerze po zamieszaniu, ozdobić kleksem śmietany albo posypać tartym na tarce o dużych oczkach serem (pyszny jest oscypek, nawet obsuszony, ale wtedy uwaga na sól!). Powstaje kremowa zupa pomidorowa o lekkim zapachu lubczyku (?) i niesamowitym kolorze. Taka troszkę włoska w wyrazie i pyszna.

I pomyśleć, że nie znoszę selera naciowego :D
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
x_o-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1060
Od: 30 mar 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - ZUPY PODAWANE NA GORĄCO I ZIMNO

Post »

;:196 , Bardzo dziękuję. Czipsy kukurydziane? Nigdy nie kupowałam, nawet nie wiem czy widziałam w sklepie...
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - ZUPY PODAWANE NA GORĄCO I ZIMNO

Post »

Takie trójkątne grube w działach z kuchnią tex-mex albo w dziale chipsów i innych niezdrowych przegryzek w marketach spożywczych.

Plus minus takie:
- http://kuchniaweganska.over-blog.com/ar ... 41266.html
- http://www.frisco.pl/product/5412514222 ... eese.xhtml

Można też samodzielnie...
- http://gotowanie.onet.pl/35494,0,1,chip ... zepis.html
... ale komu by się chciało... :D
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - ZUPY PODAWANE NA GORĄCO I ZIMNO

Post »

Takie chipsy sa w Biedronce,,Tortilla,,

13. Zupa szczawiowa syta

Składniki:
- słoiczek szczawiu lub świeży
- ziemniaczki pokrojone w kostkę
- marchewka starta lub pokrojona w kostkę
- jajka ugotowane na twardo pokrojone w kostkę (ile kto lubi, ja daję dużo)
- kostki rosołowe
- ziele angielskie
- lubczyk
- smalec

Sposób przyrządzania:
Ziemniaki i marchewkę gotujemy z kostkami rosołowymi,zielem angielskim i szczyptą lubczyku do miękkości,szczaw przesmażamy na patelni z łyżką smalcu (daje lepszy smak) dodajemy do zupy, chwilkę gotujemy i wrzucamy pokrojone jajka (kwas sprawi ,ze będą jeszcze bardziej twarde i sie nie rozlecą). Zupka gotowa!!!
Podajemy z kleksem śmietany. Jest pyszna pożywna i gęsta :wink:
x_o-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1060
Od: 30 mar 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - ZUPY PODAWANE NA GORĄCO I ZIMNO

Post »

;:196 Dzięki, kupiłam jakieś w Kauflandzie, ale solone i chili ?? Zobaczę jeszcze w Biedronce :)

Może wstawię przepis na zupę niby...
14. PO CHIŃSKU
Całego kurczaka gotuję w garze, pod koniec dodaję przyprawy, ale mało. Ponieważ lubimy chude - zwykle robię to dzień wcześniej i odstawiam do ostygnięcia. Na drugi dzień zbieram tłuszcz, Wyjmuję kurczaka. Obieram z kości i skóry. Resztę kroję drobno. Wrzucam do wywaru, dodaję mieszankę warzyw chińskich, czasami jeszcze włoszczyznę w paskach, na koniec cały makaron sojowy i przyprawiam do smaku.

U nas to jest czasami zamiast flaczków - takie pożywne danie kolacyjne np. w Sylwestra
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - ZUPY PODAWANE NA GORĄCO I ZIMNO

Post »

Doprawiam do smaku sosem sojowym, prawda?

Fajny pomysł, prosty, szybki (prawie gotowiec), a jednocześnie nie z torebki z proszkiem. Zapisuję sobie w pamięci :wit
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
zwkwiat
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3082
Od: 12 lut 2011, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pow. legnicki

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - ZUPY PODAWANE NA GORĄCO I ZIMNO

Post »

15. Zupa ze świeżych ogórków.

Porcja dla 4-ch osób.
  • - 1,5 kg ogórków,
    - 2 cebule /średnie/,
    - 2 ząbki czosnku lub więcej,
    - 1 łyżka oliwy,
    - 1 łyżka masła,
    - koper zielony, natka pietruszki
    - sól, pieprz do smaku.
Wykonanie:
Ogórki obieramy, kroimy w grubsze talarki, cebulę, czosnek obieramy i siekamy w kostkę.
W garnku rozgrzewamy olej na nim kładziemy masło aby w trakcie roztapiania się nie przypaliło, dodajemy posiekaną cebulę z czosnkiem i dusimy do zeszklenia cebuli /nie może się zrumienić/, następnie dodajemy ogórki, posiekamy koper z natką /część pozostawiamy do posypania zupy/, zmniejszamy ogień, nakrywamy garnek pokrywką i dusimy aż ogórki zmienią kolor, często mieszamy.

Po lekkim ostygnięciu całość miksujemy, dodając tyle wywaru warzywnego lub mięsnego aby otrzymać piękną zupę krem, jeśli prawidłowo przygotowana to w kolorze pistacjowym.

Podawać posypaną pozostałą zieleniną tartym serem żółtym lub z grzankami wykonanymi z pieczywa, które już trochę jest czerstwe i nie ma amatorów w rodzinie do jego zjedzenia.

Jest sezon ogórkowy, wszystkie ogórki można wykorzystać nawet te przerośnięte, po obraniu tylko wykroję duże gniazda nasienne.
Smacznego!
Ogród zwkwiat,cz.aktualnaSzydełko
"Nie starzeje się ten, kto nie ma ma to czasu." Benjamin Franklin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”