Wino z winogron

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

@molski, rozumiem, ze masz 0 po dodaniu drugiej porcji cukru?
Ja robie winko z winogron wg przepisu:
10kg winogron
5kg cukru
5l wody

Cukier jednak nalezy dawkowac w zaleznosci od winogron. W zeszlym roku, zuzylem przepisowe 5kg, w tym roku juz widze ze zuzyje mniej, bo mialem bardzo slodkie winogrona. Dlatego cukromierz to bardzo ważna rzecz.

jeśli masz teraz BLG0 to jak nic musisz jeszcze dodac cukru. jeśli zas samego soku miales 20l, to cukru w sumie bedziesz musial zapewne dodac wiecej niz wspomniane przeze mnie 5kg :)

@Etna no ale bulga ci coś? Zatkalas to korkiem z rurką z wodą? Dodalas w ogole drozdze czy liczylas na drozdze naturalne z winogron?
Awatar użytkownika
waldi114
200p
200p
Posty: 242
Od: 7 lip 2013, o 22:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wino z czarnych winogron- proszę o poradę...

Post »

Witam.., kochani 14 kg. czarnych winogron po zgnieceniu umieściłem w beczce 25 litrowej, rozpuściłem 3 kg cukru w przegotowanej wodzie i po ostudzeniu wlałem do winogron do beczki. Dopełniłem przegotowaną wodą pozostawiając troszkę przestrzeni (ok.10 cm. ). Po dwóch dniach w rurce zaczęło bulgotać. po trzech tygodniach spróbowałem, że jest za mało śłodkie i w obawie przed zepsuciem nadebrałem trochę podgrzałem lekko i rozpuściłem jeszcze 1 kg. cukru. Winko zaczęło ponownie bulgotać , lecz po tygodniu ustała fermentacja.Raz na 4-5 minut troszkę zabulgotało.Wywaliłem wytłoki wyciskając je dokładnie.Wszystko (ok. 18-20 litrów wlałem do nowej beczki,zmierzyłem zawartość alkoholu i wychodzi mi 5%, czy to dlatego, że za krótko, albo, że bez drożdży ? Włożyłem rurkę i nie robi w ogóle, a jest dość słodkie, chociaż chciałem wytrawne.Mam pytanie, czy po sklarowaniu będzie trochę więcej procent ?, czy konieczna jest ponowna, dalsza fermentacja i jak to zrobić ? Próbowałem to winko, to czuję że gazuje trochę, da się jeszcze je uratować ?Pomóżcie proszę...-waldi
Kochajmy kwiaty i zwierzeta, one potrafia dac serce za serce - Ludzie nie zawsze...
Kwiaty sa jak narkotyk, im wiecej ich masz, tym wiecej ich pragniesz...-moje

Zapraszam do mojego watku ...Moj Ogrod - Kraina Czarow...
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: WINO Z CZARNYCH WINOGRON-PROSZĘ O PORADĘ...

Post »

:roll: a gdzieś ty to umieścił. Znaleść to tutaj to jak igłe w stogu siana.
Waldi wino ma kilka etapów fermentacji. A do picia to nadaje się jak ustaje cała / jak gazuje tzn ono nadal pracuje.

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =9&t=16492

Pierwsze zlanie wyrzucenie wytłoków, dodanie cukru, za 3- 4 tygodni zlanie ponowne znowu próbujesz. Musi stać w cieple inaczej fermentacja ustaje i robi się kwasior. Potem znowu zlewasz , powinno się w tym czasie klarować. I nabierać mocy prawnej :wink: Mniej więcej, wszystko zależne od temp. Ilości, użytego cukru.
Cukier musi się przerobić/ zamienić w alkohol/ ustąpić fermentacja i wyklarować. Czyli czas, pozostaje czekanie. :wit bo za krótko stoi, raptem miesiąc do półtora, to dopiero w przedbiegach jesteś.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
molski1963
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 8 paź 2014, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

W ubiegłym tygodniu (po 2 tygodniach) pierwsze zlanie (trochę owoców się ostało). Dodałem pożywkę (biowin) z 1kg cukru rozpuszczonym w 2litrach "wina". Dalej sobie bulgoce. Po zlaniu do klarowności jeszcze dalekoooo. Od początku na te 20litórw wsypałem 4kg cukru. Poziom cukru pokazuje na 0 (czerwone pole). Czekam do przestania "bulgotania"

ps.
Nie wiem czy cukromierz firmy BIOWIN jest sprawny :idea: . Woda z kranu pokazuje to samo co zawartość balonu ;:202 . Jak za pierwszym razem sprawdzałem po zakupie, odczyt z baniaka był inny niż obecnie.
marek1185
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 lis 2014, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

Witam wszystkich

Mam taki problem (przez głupotę). Wino wraz z owocami pracowało sobie jakieś 1,5 miesiąca. Wczoraj wziąłem się za zlanie po czym żona stwierdziła że jest dla niej za słodkie. Stwierdziłem że dodam przegotowanej, ostudzonej wody i po zlaniu jak i dodaniu wino przestało pracować.

Jest jakaś szansa by coś z niego było? Wino z czystych winogron jak co roku tylko tym razem żona już za słodkim nie przepada.
DarekRz

Re: Wino z winogron

Post »

Zrób wino "winogronowe" średniej mocy (16%), ale wytrawne i skupażuj z tym winem za słodkim. Nie piszesz czy to wino białe, czy czerwone, ale skoro stało 1,5 miesiąca z owocami to wnioskuję, że czerwone. Z braku lepszych owoców możesz kupić parę kilo w markecie, odszypułkować, dorzucić garść mrożonych drylowanych wiśni, pół garści mrożonych lub suszonych czarnych jagód i dwie garście dobrych, chilijskich rodzynek Jumbo (przepłukanych wrzątkiem kilka razy). Po przefermentowaniu na drożdżach winiarskich cukru wyliczonego na 16% wstępnie wyklarować to wino i wtedy zmieszać z tym za słodkim - doklarować razem i odstawić na dojrzewanie.
Awatar użytkownika
s_stec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 27 mar 2014, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

Ja powiem, że takie wino do 16% jest najlepsze. Różne piłem, znajomi robili często wina mocniejsze, ale przyznam się szczerze, że nie smakowało. W następnym roku mam zamiar zrobić właśnie sam wino po dłuższej przerwie, bo w tym roku wszystko praktycznie zjadły szpaki
DarekRz

Re: Wino z winogron

Post »

No to jeśli pozwolisz sobie doradzić s_stec, to kluczową sprawą jest dobór drożdży. Użyj takich, na których jest napisane, że mają tolerancję na alkohol 14%. To jest tolerancja gwarantowana, w praktyce drożdże dociągają bez problemu o 2 a nawet 3% więcej.
Wiec daj do fermentacji tyle cukru, aby razem z cukrem zawartym w owocach było go na 14% - dofermentuj do smaku wytrawnego lub 0Blg - wskazanie na cukromierzu. Po obciągu znad osadu dajesz małe porcje cukru - licząc po 15-30 g na każdy litr, jeśli chcesz półwytrawne, 40-60 g/ na l jeśli chcesz półsłodkie, 70-80 g/l jeśli chcesz słodkie. Czekasz parę tygodni mierząc spadek Blg cukromierzem lub sprawdzając na smak czy cukru ubywa - jak ubędzie znow do smaku wytrawnego lub w okolice 0Blg na cukromierzu, znów dosładzasz takimi porcjami - w ten sposób nie przesłodzisz wina. W końcu drożdże zatrzymają się z nadmiaru alkoholu i zostanie cukier na właściwym poziomie. Wówczas klaruje się samoczynnie, ściąga z osadów, dojrzewa jeszcze parę miesięcy i do butelek.
Awatar użytkownika
gosia79z
200p
200p
Posty: 428
Od: 19 sty 2011, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Wolin

Re: Wino z winogron

Post »

Witam
Czy dodanie drożdży winiarskich do tygodniowego nastawu ma sens?
26.09.2015 nastawiałam dwa balony, jeden z ciemnymi, a drugi z jasnymi winogronami.Drożdże kupiłam dopiero dziś 02.10.2015, zrobiłam z nich zaczyn.Z przepisu na drożdżach wynika, że musi on postać do niedzieli.
Dolać ten zaczyn do balonów?

Jestem mniej, niż początkująca w temacie.
Carnation
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 5 kwie 2013, o 16:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

Nie chce zakładac nowego tematu i zaśmiecać forum wiec zapytam tutaj. Zrobiłam swoje pierwsze wino z różowych winogron. Rozgniotłam owoce i wrzuciłam je do balonu, dodałam cukier (syrop na soku z winogron) i drożdże. Zamknęłam korkiem i rurką fermentacyjną Po 2 dniach widzę, że ładnie buzuje. Kiedy powinnam odcedzić owoce/skórki i czy warto to robić? Kiedy zlać pierwszy raz wino?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

Musisz zlać wino i wyrzucić owoce ponieważ zacznie to pleśnieć i robić się kwas. Tak mniej więcej od 3 tygodni do miesiąca. Zależnie od fermentacji.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
gronek11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 paź 2015, o 04:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wino z winogron

Post »

Witam, zrobiłem dzisiaj pierwsze wino: do 34 l balonika wlałem 16 kg zmiażdżonych czarnych słodkich winogron wraz z 5 l wody a w niej rozpuszczony 2 kg cukru, drożdze i pożywka tez jest, za kilka dni wleje syrop 2 kg cukru w 2 l wody i moje pytanie, czy takie proporcje są dobre, może czegoś za mało czy za dużo??? :)
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4023
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Wino z winogron

Post »

Za dużo wody. Najlepiej, żeby jej w ogóle nie było a cukier rozpuszczać w soku, albo zrobić syrop na gorąco z malutką ilością wody.
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”