Suszenie warzyw

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
roma333
100p
100p
Posty: 150
Od: 27 kwie 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Północna Wielkopolska

Suszenie warzyw

Post »

Witam
W tym roku kupiłam sobie suszarke do grzybów i warzyw. Jako, ze grzybiarzem jestem marnym (ponoć grzybów w tym roku niewiele) skupiłam sie na warzywach. Chciałabym zrobic jakaś mieszankę warzywna, która przydałaby sie np. do wzbogacenia smaku w gotowaniu kaszy a może do sosów.mam pytanie czy ktoś ma doświadczenie w tym temacie, może jakieś uwagi, receptury? Chętnie zgłębie temat. Słyszałam tez o suchem posypce na ziemniaki z naciągnąć marchwi.
Chociaż suszenie warzyw w suszarce długo trwa, ale może sie opłaci z warzywami z własnego ogrodu.
dancik31
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 17 wrz 2013, o 06:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk DBL

Re: Suszenie warzyw

Post »

Warzyw jeszcze nie suszyłam w suszarce, ale przymierzam się w tym roku do suszenia papryki ostrej czerwonej, potem ją skręcę w maszynce do mięsa i będę miała swoją "chilii" :wink: . Suszę grzyby i owoce np. jabłka, gruszki, pomarańcze itp. na Boże Narodzenie jak znalazł do kompotu z suszu :)
Awatar użytkownika
porzeczkaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 24 lip 2012, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Suszenie warzyw

Post »

W sezonie paprykowym suszę słodką paprykę (pokrojoną w niewielkie paski). Kiedyś suszyłam marchewkę, pietruszkę, seler, paprykę ostrą i słodką, po przepuszczeniu tego przez maszynkę miałam przyprawę podobną do tych oferowanych w sklepach. Niestety suszenie marchwi i tp. warzyw trwa dość długo .
Pozdrawiam Justyna
roma333
100p
100p
Posty: 150
Od: 27 kwie 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Północna Wielkopolska

Re: Suszenie warzyw

Post »

Właśnie ususzylam seler (nać i korzeń), trochę marchwi por i trochę cebuli. Jeszcze tylko pietruszka i będę mieszać wszystko. Może zmiele, ale na razie nie jest tego dużo. Jeden duży seler zmieścił sie w małym słoiku po dżemie. Jeżeli chodzi o minimalizację przechowywania to rzeczywiście jest to ok. Suszenie trwa długo. Nie wiem jak to z kosztami energii elektrycznej - nie sprawdzałem. Trochę dosuszm w piekarniku bo wiecej sie zmieści. Czytałam w necie o proszkowaniu suszonych warzyw i mieszaniu z solą. Czy tez mieszkasz z solą. Czy używałas swojej mieszanki jak vegete czy zamiast warzyw do zup.
Pozdrawiam
Roma
Awatar użytkownika
porzeczkaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 24 lip 2012, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Suszenie warzyw

Post »

Moja przygoda z tego typu mieszanką była jednorazowa, ze względu na pracochłonność i długi czas suszenia. Jedną porcję warzyw wymieszałam z solą,ale z racji że nie były one zmielone na pył cała sól i tak była na dnie słoiczka. Kolejne porcje robiłam już bez soli. Mieszankę stosowałam zamiast vegety. Natomiast znaczne zmniejszenie objętości jest akurat zaletą bo w małej ilości jest dużo "esencji".
Ten watek przypomniał mi o mojej przygodzie z suszeniem warzyw, a że w tym roku mam więcej wolnego czasu to może też podejmę próbę zrobienia domowej mieszanki suszonych warzyw. Zapomniałam tylko wcześniej napisać, że ja również dodawałam do swojej cebulę.
Gorąco też polecam suszona paprykę, zwłaszcza słodką. Co prawda po wysuszeniu robi się jej mało, ale namoczona i dodana np: do gulaszu, palce lizać ;:173
Pozdrawiam Justyna
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Suszenie warzyw

Post »

Mam pytanie czy można suszyć natkę pietruszki ,koperek,szczypior cebuli i szczypiorku.Wyjątkowo mam dużo w tym roku zieleniny i nie wiem co z tym zrobić.Mrożenie odpada ze względu na małą zamrażarkę
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Suszenie warzyw

Post »

Oczywiście , że możesz.
Teraz z racji upałów nie używam suszarki do grzybów tylko wszystko suszę na słonku / a raczej w cieniu przy temp 30-40 C /. Najlepiej sprawdza się czosnek, który kroję w paski, a po wysuszeniu mielę w blenderze. Będzie idealnym dodatkiem do kiełbas i innych wyrobów wędliniarskich. A co ważne świetnie się przechowuje i wiem, że jest własny, a nie chiński.
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
MalgosiaR
200p
200p
Posty: 343
Od: 11 lut 2013, o 18:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Suszenie warzyw

Post »

Proszę o podpowiedż .Chce ususzyć ostre papryczki w suszarce do grzybów czy suszyć cale czy usuwać nasionka ?
Pozdrawiam Małgosia :wit
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Suszenie warzyw

Post »

Małgosiu
Ja takie papryczki rozkrajam na pół wzdłuż, usuwam pestki i biały miąższ oraz ogonek,
potem suszę najpierw skórką do dołu. Identycznie suszę paprykę słodką.
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
MalgosiaR
200p
200p
Posty: 343
Od: 11 lut 2013, o 18:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Suszenie warzyw

Post »

Dziękuję za poradę :wit
Małgosia
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Suszenie warzyw

Post »

A czy próbował ktoś na pył zmielić paprykę po ususzeniu?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Suszenie warzyw

Post »

Ja tak robie, ale nie w pył.
Moje wątki
Festina Lente
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”