Przechowywanie żywności ?

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przechowywanie żywności ?

Post »

U babci na wsi wprost z letniej kuchni wchodziło się do zimnej komory, czyli piwniczki obsypanej ziemią , w której było wszystko co potrzeba gospodyni.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przechowywanie żywności ?

Post »

Ziemianka z mojego dzieciństwa stała przed budynkiem mieszkalnym i była wspólnie użytkowana przez jego mieszkańców.
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1105
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Przechowywanie żywności ?

Post »

Ziemianka fajna rzecz. Tylko kilka warunków musi istnieć dla jej wykonania. Po pierwsze miejsce. Przy niedużych działkach budowlanych troszkę trudno dawać ją na środku małego trawnika. Na podjeździe- trochę niezręcznie by było. Jeśli ktoś ma jeszcze nie zagospodarowany teren, bez krzewów i drzewek- na takim etapie pod płotem może wciśnie.
Po drugie - nie każdy teren daje możliwość jej wykonania. Na piachach byłaby to niezła inwestycja- szalunki, betony itp. Trochę za duży koszt.
I najważniejsze- KTO potrafi teraz wykonać ziemną piwniczkę. Na etapie budowy przepytałam wszystkich majstrów- nie potrafią, nie podejmą się i nie znają speca.
Tyle w temacie piwniczki. Jeśli znacie z lubelskiego solidnego wykonawcę- proszę o namiar ;:138
Pozdrawiam
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przechowywanie żywności ?

Post »

Co za budowlańców tam macie? A czym się różni piwniczka wolnostojąca od podpiwniczenia domu? Chyba tylko tym, że jest mniejsza a fundamenty i ściany mogą być cieńsze, bo nie dźwigają nasobie reszty konstrukcji. Nie musi mieć też łukowego sklepienia .
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1105
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Przechowywanie żywności ?

Post »

Pytasz z doświadczenia czy teoretyzujesz? Tam mamy takich samych jak wszędzie. Poszukaj znającego się na rzeczy fachowca czy dobrego zduna to sam się przekonasz. Partaczy i "złotych rączek" pełno wszędzie. Tylko- kto jest do wszystkiego, to jest do niczego.
Pozdrawiam
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przechowywanie żywności ?

Post »

Dobrego zduna znam, mieszka w Radomiu i nie ma 90 lat, tylko najwyżej połowę. :)
Ziemną piwniczkę budował znajomy obok swojego domu. Najpierw koparka wykopała dołek o głębolkości niecałych 2 metrów. 3 gości zrobiło szalunek i gruszka z betonem wylała płytę podłogową. Za jakieś 2 tygodnie podjechała laweta z elementami prefabrykowanymi. Dźwig ustawił cztery ściany i przykrył płytami stropowymi. Panowie zrobili schody, zaizolowali cudo jakąś specjalną folią i koparka wszystko zasypała wydobytą ziemią. Potem zamontowano drzwi, elektryczność i takie tam bajery. Ponoć nie kosztowało to drogo, bo płyty były niepełnowartościowe z okolicznej fabryki domów za pół ceny, a koparka stoi w co 2 garażu ;:306 .
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1105
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Przechowywanie żywności ?

Post »

Toż to prawdziwy bunkier, nie piwniczka :;230
Na pewno nie będę demolować działki, by wpuścić na zagospodarowany ogród koparkę, dźwig i lawetę z płytami ;:oj
Plac budowy poza mną na szczęście :tan
Kalo, dzięki za chęć udzielenia wskazówek ;:180 ale dla mnie są one nierealne do wykonania.
Jak wyobrażę sobie efekt przejechania po kostce brukowej tego całego majdanu...brrr
Tak nawiasem mówiąc ani u mnie, ani u moich sąsiadów bliższych i dalszych nie stoją koparki w garażach, co najwyżej dwa samochody ;:306
Pozdrawiam
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przechowywanie żywności ?

Post »

Ten gość mógł tak zrobić bo miał ( i ma nadal kasę) a na działce ogrodzonej płotem miał dom i miejsce pod trawnik .Teraz to wygląda zupełnie inaczej.
Moja piwniczka pod domkiem na działce jest 1,5x2m, wys 1,8m. 30 lat temu miałem tylko łopatę, mnóstwo zapału i trochę umiejętności nabytych podczas robót, do których najmowałem się w wakacje.Nawet podczas najgorszej zimy temperatura nie spadła poniżej zera.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przechowywanie żywności ?

Post »

Moja "piwniczka" jest o połowę mniejsza i ma głębokość na sięgnięcie ręką. Niespecjalnie byłem z niej zadowolony.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Przechowywanie żywności ?

Post »

Czy oliwki nadają sie do zamrażania? Mam spory słoik, na pewno go nie zużyję w najbliższym czasie, a szkoda mi wywalić. Pomyślałam o zamrożeniu, tylko nie wiem, czy warto.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przechowywanie żywności ?

Post »

Zamroź kilka i sprawdź jak się zachowają.Jak będzie kiepsko, przełóż do mniejszych słoiczków i zapasteryzuj.
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2429
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Przechowywanie żywności ?

Post »

onectica pisze:Czy oliwki nadają sie do zamrażania? Mam spory słoik, na pewno go nie zużyję w najbliższym czasie, a szkoda mi wywalić. Pomyślałam o zamrożeniu, tylko nie wiem, czy warto.
Oliwki w lodówce mogą stać dość długo.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przechowywanie żywności ?

Post »

Podobnie jak ogórki kiszone czy konserwowe.Jednak jeśli stoją zbyt długo to zmieniają smak na gorszy.Podobnie jak ogórki. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”