Jaki rodzaj nawozu do roślin ozdobnych ?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
krystian1990
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 sty 2019, o 20:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jaki rodzaj nawozu do roślin ozdobnych ?

Post »

Cześć, potrzebuję porady jaki rodzaj nawozu będzie najlepszy do ogrodu jeśli chodzi o ekonomię portfela i ogólny efekt działania na rośliny.
Zastanawiam się nad zakupem na wiosnę takich nawozów i nie wiem który wybrać:
-SUBSTRAL OSMOCOTE nawóz uniwersalny extra długo działający (Stosuję raz na wiosnę i mam załatwioną sprawę, ale cena jest kosmiczna)
-Hydrocomplex Yara Mila Complex (czytałem że bardzo dobry i cena nawet, nawet, ale nie wiem co ile się go stosuje)
-FLOROVIT AGRO COMPLEX (podobnie jak wyżej)
-AZOFOSKA UNIWERSALNY NAWÓZ WIELOSKŁADNIKOWY (ten chyba bardziej do warzyw i zbóż)
-KURZE ODCHODY, tak mam dostęp do najzwyklejszych kurzych kup prosto z kurnika mojej żony babci (tylko jak to stosować :D )

Możecie mi coś doradzić jak stosujecie takie nawozy, która opcja jest najbardziej ekonomiczna i najefektywniejsza ?
No i co ile się to stosuję bo naczytałem się internetów i każdy pisze co innego :(

Pozdrawiam :)
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki rodzaj nawozu do roślin ozdobnych ?

Post »

krystian1990,
Najbardziej ekonomiczny jest kompost własnej produkcji.
Inwestujesz w 999 cegieł pełnych porozbiórkowych lub w pół kubika desek o grubości 2,5 cm.
Robisz z tego kompostownik 5 x 2 x 1,5 m.
Do kompostownika na jego lewym końcu wrzucasz pocięte konary, potem dalej pocięte gałęzi, potem pocięte gałązki, a na prawym końcu wrzucasz chwasty, trawę, liście, obierki, zmiotki, papier, ..
Co pół roku przesiewasz to co jest na prawym końcu, idąc w kierunku lewego końca, przez plastikową skrzynkę na warzywa z małymi otworami. To co przeleci rozsypujesz na działce. To co zostanie przerzucasz na lewo.
Robię tak od kilkudzisięciu lat. Nie wydaję ani grosza na gotowe podłoża i nawozy.
Dokupuję tylko saletrę amonową.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jaki rodzaj nawozu do roślin ozdobnych ?

Post »

Bardzo dobre byłyby te kurze odchody kompostowane.

Moja sąsiadka ma piękne balkonowe kwiaty zawsze. Podkłada troszkę tego kurzeńca w doniczki.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
krystian1990
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 sty 2019, o 20:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki rodzaj nawozu do roślin ozdobnych ?

Post »

dziadek22
Dziękuję za odpowiedz, masz może zdjęcia jak to wygląda u Ciebie ?
Ile na wysokość tego nawrzucać do kompostownika ? Czyli... podzielić go na 4 części i od lewej nawrzucać drewna takiego na opał, kolejno pocięte gałęzie, pózniej pocięte patyczki i na koniec trawę ?
Jeśli chodzi o to przesiewanie, to np. na wiosnę biorę tę plastikową skrzynkę i zaczynam od trawy, przesiewam na taczkę gotowy kompost, a to co zostało w sicie wrzucam na konary ??? i co pózniej z tymi konarami i gałęziami ?
Wrzucę projekt z painta:

Obrazek
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki rodzaj nawozu do roślin ozdobnych ?

Post »

krystian1990,
Fotki nie mam.
Tak. Począwszy od lewej: konary, gałęzie, gałązki pocięte na odcinki po 10 cm. Z prawej na końcu kompostownika trawa.
Można nawrzucać na wysokość 150 cm.
Jak na wiosnę przesiewam to biorę plastikową skrzynkę sypię do nie jedną łopatę "trawy", przesiewam ją do taczki. To co zostaję wrzucam na "gałązki".
Można też przesiwać "trawy" już po 6 miesiącach, Odsiejesz wtedy ziemię z korzeni chwatów i to co już zaczyna gnić i się rozpadać.
Jak przesieję całą "trawę" to zaczynam przesiewać "gałązki". To co nie przeleci wrzucam na "gałęzie".
Jak przesieję całe "gałązki" to zaczynam przesiewać "gałęzie". To co nie przeleci wrzucam na "konary".
Trawy, chwasty rozkładają się w ciągu roku. Gałązki po dwu. Gałęzie po trzech latach. Konary po czterech latach powinne się już rozpadać.
krystian1990
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 sty 2019, o 20:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki rodzaj nawozu do roślin ozdobnych ?

Post »

Super, tak zrobię albo podobnie bo na internecie jest sporo porad jak zakładać kompostownik, ale najwcześniej na wiosnę 2020 będę mógł wykorzystać ten nawóz :(
Potrzebuję czegoś na wiosnę w tym roku. Jakieś porady ?
krystian1990
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 sty 2019, o 20:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki rodzaj nawozu do roślin ozdobnych ?

Post »

Pomoże ktoś ?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Jaki rodzaj nawozu do roślin ozdobnych ?

Post »

Krystian, trochę mało danych, żeby trafnie Ci doradzić. Bez znajomości pH ziemi trudno dobrać właściwy nawóz. Uniwersalny i tani już wymieniłeś, jest to Hydrocomplex Yara Mila Complex. Następny problem, to czy rośliny są kwasolubne, czy rosną w odczynie obojętnym.
Jeśli kompost będzie za świeży, to lepiej zrezygnować i zasilać nawozami mineralnymi.
krystian1990
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 sty 2019, o 20:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki rodzaj nawozu do roślin ozdobnych ?

Post »

Jeśli chodzi o glebę to jest to podłoże gliniaste na którym rosły tuje od kilku lat, więc zakładam że jest bardziej kwaśny.
Jeśli chodzi o ten nawóz YARA, ile razy w sezonie od wiosny do jesieni go stosować ? Raz na wiosnę i na początku lata wystarczy ?
Innych danych nie znam, wiem że mam tu ponad 300 roślin, od klona palmowego, przez hebe, funkie i liliowce po iglaki wszelakiej maści, tawułki, rododendrony i juki.
Wszystko jest wyłożone agrotkaniną i wysypane korą sosnową. Jest tego sporo, a w tamtym roku na jesień sypałem nawóz jesienny specjalny pod iglaki, innym pod różaneczniki a inny pod kwitnące.
Aha jeszcze zapytam czy można na jesień 2019 wysypać takim granulatem jak kreda, taka wolno rozkładające się ?
Trochę dużo pytań wybaczcie nieład :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”