Problem z podłożem pod nowymi nasadzeniami

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Problem z podłożem pod nowymi nasadzeniami

Post »

Mam duży problem z tegorocznymi nasadzeniami. Otóż koło domu mam miejsce gdzie był betonowy podjazd o wysokości 30-40 cm. W zeszłym roku został w całości skuty, pod betonem okazało się że podłożem była szlaka, kamienie oraz w niewielkim stopniu ziemia. Na to miejsce nawieziono kilkanaście przyczep substratu torfowego który był wykorzystywany w szklarniowej produkcji tulipanów. Po wysypaniu, rozprowadzeniu oraz wyrównaniu podłoża posadziłem krzewy liściaste m.in.: guzikowca, ketmię, trawy, bukszpany, laurowiśnie, ostrokrzew, magnolie, trzmielinę, róże, piwonię iglaki; thuje, cyprsiki, świerk oraz byliny, m.in. łubin, dziwaczek oraz trawy. Po posadzeniu wszystkie rośliny się przyjęły ale przyrosty były wolne bądź minimalne i do tego część liści u liściastych szczególnie u magnolii, ketmii i guzikowca zmieniła barwę na żółta oraz igły u iglaków zaczęły brązowieć. Wszystkie rośliny zasilałem co tydzień dolistnie bądź rozpuszczonym florovitem a iglaki spryskałem siedmiowodnym siarczanem magnezu. U iglaków wydaje mi się że efekty są zadowalające - u jednej thui wyciąłem jeden cały pęd który zasechł, resztę lekko przyciąłem, u pozostałych zbrązowienia usunąłem, wzrost iglaków przyspieszył i nie zauważyłem dotąd zasychających pędów. Problem jest z liściastymi. Po zasileniu żółknięcie ustąpiło i liście nabrały zielonej barwy ale ponownie po dwóch tygodniach zaobserwowałem początki zmiany barwy z zielonej na żółtą znowu głównie u magnolii, ketmii i guzikowca (a np. u laurowiśni, trzmieliny liście są niezmiennie zielone). Róże rosną bez żadnych zaburzeń, ale już np. piwonia rośnie dużo wolniej i trawy również wydają się lekko odbarwione na żółto.
Jakiego składnika brakuje który jest powodem żółknięcia? I co z tym mogę zrobić? Jak długo nawozić ? - nie chciałbym opóźnić nawożenia żeby rośliny zdążyły się przygotować do zimowania. Zwiększyć dawkę ? (dotąd nawoziłem dawką florovitu 25ml/10 l wody) W substracie torfowym nie ma Mg więc może to jest przyczyną? Czy możliwe że brak jest jednego bądź dwóch składników , jeśli tak to może ktoś ma pomysł jakich ? Dodam że sprawdziłem pH podłoża i wynosi 6-7. Iglaki wyściółkowałem korą i zakwasiłem więc pH jest trochę niższe i oscyluje w granicach od 5 do 7.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Problem z podłożem pod nowymi nasadzeniami

Post »

Kilkanaście przyczep torfu, a tylko ileś tam mililitrów florowitu, to stanowczo za mało. Torf mocno absorbuje nawozy, więc warto jednorazowo zasilić posypowo 50g na 1m2 nawozem, coś podobnym do hydrokomplexu. Także torfy wykazują niedobór miedzi, więc warto tej miedzi nieco dodać w postaci chelatu, a nawet zastosować miedzian, przy braku tego chelatu.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem z podłożem pod nowymi nasadzeniami

Post »

Myślałem również o niedoborze żelaza i magnezu ze względu na żółknięcie liści.....?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Problem z podłożem pod nowymi nasadzeniami

Post »

Bezpieczniej jest jednak zasilić wieloskładnikowym z mikroelementami, niż przedawkować pojedynczym, mając duże niedobory makro.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem z podłożem pod nowymi nasadzeniami

Post »

W takim razie co powinienem teraz zrobić ? Chodzi mi o to jakiego nawozu użyć teraz żeby polepszyć kondycję roślin oraz aby rośliny zdążyły się przygotować do zimowania (może nawieźć dopiero wiosną?) Zmienić florovit na inny nawóz czy tylko zwiększyć dawkę florovitu i nawozić nim tylko dolistnie ?
sebago30
100p
100p
Posty: 181
Od: 7 mar 2016, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Problem z podłożem pod nowymi nasadzeniami

Post »

Może nawóz który ma w nazwie kompleks i dawkowanie o połowę mniejsze niż zalecane, aby nie spalić roślin.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to właśnie robi". Albert Einstein.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”