Opryski pól i jego skutki

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
goorek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 maja 2016, o 07:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Opryski pól i jego skutki

Post »

Przede wszystkim chciałem się przywitać. Cześć.
Szukam odpowiedzi na moje przemyślenia i wątpliwości dotyczących oprysków.
Chodzi mi o opryski wielkopowierzchniowe - wielkie pola rzepaku, zbóż itp. Wiem że to może nie do końca tematyka ogrodnicza, a raczej może rolna ale widzę tutaj mądrych ludzi, którzy mam nadzieję mi wyjaśnia co nieco.
Jedzie więc wielki traktor, opryskuje te zboża, rzepaki - co prawda nie wiem czym. Ale dajmy na to przy polu są domy. Teraz parę pytań:
1) Czy oprysk jest groźny dla kogoś kto jest w domu (nie na zewnątrz tylko w domu)?
2) Czy oprysk od razu "siada" na roślinach i powietrze jest "czyste"? a może trwa to jakiś czas (np poł godziny po oprysku)?
3) Czy oprysk paruje nad pola np przez tydzien/miesiąc czy "siada" na roślinie i wchodzi w ziemie?
4) Czy można opryskiwać kiedy się chce (chodzi mi o porę dnia)?
5) Jak często takie opryski zwykle są prowadzone (np raz na miesiąc)?
6) Jakie moga byc skutki zdrowotne dla ludzi?

Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5083
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Opryski pól i jego skutki

Post »

Są przepisy kiedy i przy jakim wietrze można pryskać. Niedozwolone jest, aby ciecz pryskana przemieszczała się na sąsiednie pola. Zależy czym się pryska, bo niektóre środki są bardzo szkodliwe dla pszczół i także dla ludzi, a skutki mogą dopiero wystąpić nawet w następnym pokoleniu. Większość ludzi tego nie widzi, bo jednak coraz bardziej dąży się do coraz tańszej żywności.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1642
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Opryski pól i jego skutki

Post »

1) Raczej nie.
2) Zależy od zastosowanej metody oprysku i opryskiwacza oraz warunków pogodowych, np. siły wiatru, wilgotności powietrza, mgły.
3) Zależy od zastosowanego środka oraz długości jego okresu karencji - niektóre utrzymują się kilka dni, inne nawet miesiąc w środowisku. Przenikają też do wód gruntowych i powierzchniowych. Rozprzestrzenianiu się preparatu sprzyjają też określone warunki pogodowe.
4) Nie. Tylko wcześnie rano i wieczorem, gdy pszczoły nie oblatują roślin. Nie należy wykonywać oprysków przy silnym wietrze.
5) Brak jednoznacznej odpowiedzi. Częstotliwość oprysków warunkują bardzo zróżnicowane czynniki:
- warunki pogodowe, np. duża wilgotność powietrza połączona z wysokimi temperaturami zwiększa ryzyko rozwoju chorób grzybowych, tym samym wymuszając częstsze opryski fungicydami.
- pojawienie się lub nasilenie występowania szkodników atakujących uprawy - insektycydy są stosowane w konkretnych terminach związanych z fazami rozwojowymi szkodników.
- ograniczenia wynikające ze specyfiki substancji aktywnej - stosowanie niektórych środków jest ograniczone do kilku zabiegów w sezonie wegetacyjnym lub konieczne jest stosowanie naprzemienne z innymi preparatami. Niektóre można stosować tylko w konkretnej fazie rozwojowej uprawianej rośliny, np. w okresie kwitnięcia, po opadnięciu zawiązków itp.
6) Poważne. Znaczna grupa środków ochrony ma potwierdzone działanie kancerogenne - kancerogenem jest np. niezwykle popularny wśród amatorów tiofanat metylu, czyli Topsin. Znakomita większość preparatów ingeruje w system hormonalny człowieka, prowadząc do jego zaburzeń. Także w system nerwowy, zwieszając ryzyko zachorowań na choroby degeneratywne układu nerwowego, np. Alzheimer. Należy przy tym podkreślić, ze najbardziej narażone są osoby mające kontakt z pestycydami w ich najbardziej aktywnej postaci, czyli w trakcie oprysku lub tuż po jego wykonaniu. Ryzyko w przypadku finalnych konsumentów produktów rolnych jest minimalne.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”