użyźnienie gruntu a zmiena klasy gleby

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
toskano
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 wrz 2015, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

użyźnienie gruntu a zmiena klasy gleby

Post »

Witam
Czy jest możliwość poprzez użyźnienie gruntu zmienić klasę gleby? Czy będzie ona stała, czy po pewnym czasie powróci do stanu pierwotnego?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: użyźnienie gruntu a zmiena klasy gleby

Post »

Proces użyźniania w sensie jaki zamierzasz osiągnąć jest długotrwały. Ja przeprowadzam podobną operację. To znaczy nie na dużym areale tylko miejscami. Osiągnięciem jest większa warstwa wierzchnia ziemi wysoko chłonnej zasobnej w składniki pokarmowe. Pod spodem i tak masz ,,rodzimą glebę''. Starczy tego zależnie od rośliny/ grupy roślin / jakie zamierzasz tam hodować ?
Zależnie też od rodzaju samej gleby czy to jest ścisła ilasto gliniasta czy też piach. Obornik, kompost , zielonka przekopywana etc. Ja zbieram wszystkie odpady roślinne i zakopuję, przekopuję, rozrzucam, wyrzucam na swoje pole doświadczalne. Innymi słowy nic nie wyrzucę :lol: Odpady roślinne tworzą materię rozluźniają glebę, w innym przypadku jest bardziej chłonna . Obornik sam w sobie Odkwasza, zapobiega erozji gleb, wywiewaniu materiału chroniąc nie tylko sama glebę ale korzenie roślin. Dodatkowo u mnie jest popiół ze spalania drewna, trocina wymieszana z gnojowicą, słoma, trawa a nawet chwasty, liście wapnowane etc.
Odpowiadając krótko na zadane pytanie nawieziesz tylko tyle ile zużyją rośliny w fazie wegetacji, trochę zostanie, ale to nie koło zamknięte. trzeba kłaść dużo materii organicznej żeby znacznie poprawić jakość gleby i mówimy tutaj o tonach, dziesiątkach ton odpadów , resztek.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
toskano
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 wrz 2015, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: użyźnienie gruntu a zmiena klasy gleby

Post »

Klasę gleby mam V. Jakieś 15 cm ziemi dalej glina.
Zdobyłem za przysłowiowe piwo 30 metrów sześciennych czarnoziemu które posłużyłby do wysypania na warstwę wierzchnią - jakieś 10 cm.
Zastosowanie to sad - stare odmiany jabłoni - zamówiłem na przyszły rok.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: użyźnienie gruntu a zmiena klasy gleby

Post »

toskano pisze: Zdobyłem za przysłowiowe piwo 30 metrów sześciennych czarnoziemu

Taaa... chyba torfu. Nikt normalny nie sprzeda Ci czarnoziemu za piwo. Prawdziwy czarnoziem kosztuje więcej niż węgiel. W Polsce o niego trudno.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: użyźnienie gruntu a zmiena klasy gleby

Post »

To nawet nie będzie torf/ który jest również drogi. A nawet jeżeli to nie nadaje się do poprawienia właściwości gleby tym bardziej gliny. Nie wiem skąd wykiewkował twój pomysł o załozeniu sadu w drzewami starych odmian/ czyli na silnie rosnącej podkłądce/ ale masz jakieś pojęcie o tym czy tylko pomysł taki i już ? Mozesz zaryzykować ewentualnie najpierw poczytają tą sekcję:

http://www.forumogrodnicze.info/viewforum.php?f=34

tam zostało napisane już wszystko co można było napisać m. in o jabłoniach jaka i na jaką glebę i strefę klimatyczną w danym rejonie Polski
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
toskano
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 wrz 2015, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: użyźnienie gruntu a zmiena klasy gleby

Post »

robertP2 pisze: A nawet jeżeli to nie nadaje się do poprawienia właściwości gleby tym bardziej gliny.
W jaki sposób mogę poprawić właściwości gleby - na znacznie lepsze. Obornik, trociny , słoma, ściółkowanie?
Sad to tylko kilka drzewek - na własne potrzeby.

PiotrekP - To jest coś takiego
Obrazek
http://zapodaj.net/c3cc8853d76cd.jpg.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”