Zasolenie gleby .Jakie jest bezpieczne dla drzew?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
paszczakojad
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 sie 2015, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zasolenie gleby .Jakie jest bezpieczne dla drzew?

Post »

Nie wiem czy pisze na dobre forum :) Buduje domek jednorodzinny na skraju lasu. Mam miec stacje uzdatniania wody ze studni glebinowej. Stacja ma automatycznie regenerowac zloze co 4-5 m3 przerobionej wody (czyli raz na tydzien) - "wydali" z siebie 6 kg soli (NaCl) rozpuszczonej w 200 l wody.

Wykonawca proponuje rozsaczyc ta wode do gleby drenazem. Ewentualnie rozcienczyc jeszcze bardziej woda z biologicznej oczyszczalni (te 4-5 m3) - np.przepuscic te popluczyny przez oczyszczalnie albo drenaz oczyszczalni umiescic nad drenazem solanki.

No a 10 metrow dalej, za plotem rosna wielkie deby (tak na 20-30m wysokie). Nawet jak rozsaczanie bedzie na glebokosci 2m, to korzenie pewnie sa glebiej. Poza tym z metr ponizej jest glina - im glebiej, tym bardziej zwarta. Wiec woda raczej poplynie w bok, a nie w dol.

I moje pytanie - czy takie stezenie jest grozne dla roslin? Czy w ogole jest jakis sposob na beezpieczne dla przyrody pozbycie sie slonej wody?

P.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Jakie zasolenie jest bezpieczne dla drzew?

Post »

Czyli 25 kg soli na miesiąc i razy 12 miesięcy, to już pół tony soli na rok, tego nie wytrzymają nawet dęby, a chlorki nie są wskazane dla większości roślin. Taką ilość należałoby rozprowadzić na kilku hektarach, ale nie o to chodzi. Można by tą solankę gdzieś magazynować i odparowywać i w postaci soli potem wykorzystać. Wykonawca proponuje rozcieńczenie w 10m3, ale podłoże z gliny jest przeszkodą do rozprowadzenia tej solanki.
Trivium
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 16 sie 2013, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Sprawdzanie zasolenia gleby

Post »

Z góry przepraszam, jeśli w złej grupie założyłem ten temat.

Przed domem mam orzecha, który ''zmarniał''. To znaczy, jesienią był jak najbardziej normalny. Po zimie przyszła wiosna i zauważyłem, że nie widać po nim oznak kwitnienia. Przeczekałem lato i wczesną jesienią dość mocno go poprzycinałem w nadziei, że przezimuje i wiosną jakoś się ''odrodzi''. Ale nic z tego. Później skojarzyłem pewne fakty i podejrzewam, że ktoś się przyczynić do uschnięcia owego orzecha. Przychodzi mi na myśl podlewanie wodą z solą. Nie jest normalne, by orzech zmarzł, gdyż w obrębie 20-30 metrów rosną jeszcze 3 orzechy (należą do sąsiadów) i z nimi nic się nie stało.

Pytanie brzmi: można jakoś sprawdzić, czy ziemia pod orzechem jest zasolona? Mam na myśli jakieś domowe, ''przyziemne'' sposoby. Czy w grę wchodzi jedynie wysyłanie próbki do jakiegoś laboratorium?
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zasolenie gleby .Jakie jest bezpieczne dla drzew?

Post »

Są urządzenia zwane miernikami zasolenia. Z tym, że koszt zakupu prawdopodobnie przekroczy koszt badania w Stacji Chemiczno Rolniczej. No chyba, że znasz kogoś kto ma taki miernik w posiadaniu...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”